MEHMET TÜM'DEN BEKLENEN VAAT

TÜM TAŞERON İŞÇİLER KADROLU OLACAK
CHP Balıkesir Milletvekili Adayı Mehmet Tüm artık sayılı günler kalan 2015 genel seçimleri öncesinde yaptığı çalışmalarda geçtiğimiz gün Altıeylül İlçesi ve yeni mahalle olan köylerinde halkla buluştu.
CHP Balıkesir Milletvekili Adayı Mehmet Tüm yoğun seçim temposuna devam ediyor. Gittiği her ilçede ve mahallede toplumun farklı kesimlerinin ilgisi ve desteğini alan Tüm, özellikle partisinin seçim bildirgesi ve ülkenin içinde bulunduğu durumdan çıkış için çözümün CHP olduğuna dikkat çekiyor. Tüm geçtiğimiz günkü programında Altıeylül ilçesi ve mahallelerindeydi. Gökçeören, Kürse, Ovaköy, Yeşilyurt, Çukurhüseyin, Bahçedere ve Küpeler mahallerine giden Tüm, mahalle sakinleri ile yaptığı buluşmalarda özellikle işçinin, çiftçisin, emeklinin sorunlarına dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Tüm konuşmasında:’’Emek sömürüsünün tavan yaptığı AKP iktidarında, yaygınlaşan taşeronluk sistemi CHP iktidarında ortadan kaldırılacak. Kamudaki "tüm" taşeron işçiler kadrolu olacak. CHP iktidarında kamuda, alt-işveren ve rödovans uygulamasına son vereceğiz, tüm taşeron işçiler kadrolu olacak. Tüm kamu çalışanları grevli toplu sözleşme hakkına kavuşacak. Haftalık çalışma süresi, ücrette bir azalma olmaksızın 40 saate inecek. Özerk yapıda bir ‘İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Konseyi’ oluşturulacak. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları ücretlerini işverenden değil oluşturulacak fondan alacak. Yani devrim niteliğinde ve halkımızın sorunlarına dokunan projelerimizle ülkemizdeki herkesin rahat bir nefes almasını sağlayacağız.’’dedi.
ASGARİ ÜCRETİN VERGİSİ OLMAYAN BİR TÜRKİYE
Tüm’ün akşamları yapmış olduğu mahalle mitinglerinde özellikle asgari ücret ile ilgi konularda açıklamaları ilgi gördü. Tüm asgari ücret ile ilgili sorularda ise şu açıklamayı yaptı:’’Değerli kardeşlerim,8 Haziran’da halkın iktidarını kuruduğumuzda sizlere Yaşanacak Bir Türkiye’nin sözünü veriyoruz.Asgari ücret aylık net 1500 TL’ye yükselecek.Asgari ücret, her yıl, enflasyon farkı ve ekonomik iyileşmeye bağlı olarak artacak. Ayrıca belirtmek isterim ki sizleri kira mahkûmiyetinden kurtarmak için de hemen çalışmalara başlayacağız. TOKİ’nin yapacağı sosyal konutlarda arsa ücreti alınmayacak, maliyet %40 oranında düşecek. Ev maliyetinde masrafın %40’nı arsa ücreti oluşturur. Biz onu ortadan kaldıracağız. Ev sahibi olamayanlar, yaşı ve geliri ne olursa olsun, arsa maliyetsiz, peşinatsız, uzun vadeli kredi avantajıyla, aylık 277 TL taksitle ev sahibi olacak. Artık el ele, birlikte, sevgi ve umutla yaşayan bir Türkiye istiyoruz. Kadrolarımızla, projelerimizle biz hazırız. Görüyorum ki sizler de 13 yıllık malum zihniyetin kötü yönetim politikalarından bıkmış bir şekilde hazırsınız.7 Haziran’da sandıkta Yaşanacak Bir Türkiye için oy verin.’’dedi.