Merhumu Nasıl Bilirdiniz: ‘İYİ’ Bilirdik

“NATO’ya bağlılık”, “AB’siz olmaz”, “İkili anlaşmalara sadakat”, “Batı ile köklü işbirliği”, ...

Daha da önemlisi var. “Eşit vatandaşlık”. Bu “eşit vatandaşlık” sözü ilk anda kulağa hoş geliyor. Ama asıl niyeti başka. “Bölünme anayasası” sırasında çok karşımıza çıkmıştı.

“Açılım” sürecinin simgesi.

HDP’nin, Davutoğlu’nun, CHP’li liberallerin dilinden düşürmediği ifade.

Prof. Dr. Birgül Ayman Güler bu konuyu çok araştırdı. Dünyadaki örneklerini inceledi. Batı’nın ülkeleri bölmek için kullandığı taktikleri inceledi. Yani konunun uzmanı.

“Eşit vatandaşlık” sözcüklerinin, “etnik vatandaşlık” olarak okunması gerektiğini ve “bölücü” olduğunu söyledi.

AKŞENER’İN KONUŞMASI

Türkiye ABD ile savaşıyor. Ama kurucu Genel Başkan Akşener konuşmasında ABD’yi ağzına bile almadı. PKK’dan söz etmedi.

Gündeminde ne İdlip operasyonu, ne Fırat Kalkanı Harekatı, ne Irak’a Barzani’yi devre dışı bırakacak yeni kapı, ne de ABD’nin vize ambargosu vardı. Sanki Türkiye’de yaşamıyordu.

12 Eylül’ün asıl lideri Özal’ın övülmesi her şeyi özetledi. AKP’nin 2007’ye kadarki dönemine övgü yapması anlamlıydı. Bu dönem AKP’nin en Amerikancı ve Erdoğan’ın BOP Eşbaşkanı olduğu dönem olması anlamlıydı.

FETÖ vurgusu ise dilin çürük dişe gitmesi gibiydi.

KRİZ ÇIKAR

Partinin kurucuları arasında epeyce tanıdığım var. Böyle bir programa nasıl “evet” dediklerini bilemiyorum. Hiç okumamış olmaları bile ihtimal dahilinde.

İtiraz edeceklerini sanıyorum. Nitekim ulaştığım bazı isimler sorularıma şaşırdılar. Önümüzdeki günlerde kriz çıkarsa sürpriz olmayacak gibi..!

ÖLÜ DOĞDU

Ankara’nın tecrübeli gazetecileri ve siyasetçileri ile “İyi Parti”yi konuştum. Akşener’in programını okumuşlar, konuşmasını dinlemişler. “Hayal kırıklığı” değerlendirmesi yaptılar.

“Daha yaratıcı şeyler bekliyorduk. Programın diğer partilerden farkı yok. Kadro da öyle kamuoyunda rüzgar estirecek bir kadro değil. Ölü doğmuş bir parti” dediler.

Arkasından da “Merhumu nasıl bilirdiniz? İyi bilirdik İYİ” esprisi yaptılar.

CHP’NİN YENİ GÖREVİ

Bu arada ilk destek CHP’den geldi. CHP bir milletvekilini İyi Parti’ye verdi. Bir süre önce “CHP’den Akşener’in partisine milletvekili desteği yapılacağı” şeklinde duyumlar almıştım. Bakalım arkası gelecek mi?

CHP daha önceki seçimlerde HDP’ye baraj aştırmak için çırpınmıştı. HDP’ye oy verdiğini itiraf eden genel başkan Yardımcıları bile olmuştu. Şimdi de “İyi Parti”ye grup kurdurma çabası seziliyor. Bakalım önümüzdeki günler neler gösterecek?

İSMET ÖZÇELİK

AYDINLIK GAZETESİ
26.10.2017