Mezuniyet Törenleri Rant Kapısı Oldu

Türkiye'de okul mezuniyet törenlerinden rant ekonomisi oluşturuldu.  Mezuniyet törenlerine katılım adı altında toplanan paraların akıbeti belli değil. Tören kıyafetleri yanında çeşlitli akseuar  ve hizmet bedeli adı altında talep edilen paralara pek çok veli  karşı çıkmasına rağmen öğrenim gören çocukları  manevi mağduriyet görmesin diye ses çıkarmama tercihinde bulunuyor.  Daha önce Bandırma Andolu Lisesinde de Mezuniyet Törenni için para talep edilmesine karşı çıkarak alternatif  tören uygulayan öğrencilere soruşturma açılmıştı.

Konuyu gündeme getiren sol haber portalında yer alan haber  konunun yurt çapında kanayan bir yara olduğunu ortaya çıkardı. Paralı mezuniyet törenini reddeden veli yaşadıklarını soL'a anlattı
İstanbul Fatih'te bir ilkokulda çocuklarının mezuniyet töreni için istenen 200 TL'yi vermeyi reddeden ve okul önünde yakınlarıyla mütevazı bir kutlama gerçekleştirdiği için okul müdürünün çağırdığı polisler tarafından gözaltına alınan anne Elif Kaya, yaşadıklarını soL'a anlattı.

Meselenin yalnızca 200 TL olmadığını, ilkesel olarak okulun tiyatro salonunda herkesin ücretsiz katılabileceği bir tören düzenlenebilecekken bunun tercih edilmemesinin çok saçma olduğunu vurgulayan Elif Kaya şunları söyledi: 

"Okulda dört adet dördüncü sınıf var, hepsi bu yıl mezun oluyorlar. Dört sınıfın velilerinden 200'er TL istendi. Bazı ailelerin iki çocuğu var, 400 TL eder. Bu sadece çocuk ve anne fiyatı. Törene baba gelmek isterse artı 75 TL, anneanne, babaanne, dede gelmek isterse her biri için artı 75 TL daha. Ben buna itiraz ettim. Tamam elbette zorunlu değil ama psikolojik baskı yaratıldı. Sınıfta bazı çocuklar törene katılırken diğerlerinin katılmaması da öğrenciler açısından rahatsız edici bir durum. Okulun tiyatro salonunda mütevazı, ücretsiz, herkesin katılabileceği bir töreni yapmadılar."

Bu dayatmayı protesto için okulun önünde pasta kesip yakınlarıyla birlikte çocuğuna mezuniyet töreni düzenlediğini anlatan Elif Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:  

"Bu yaptığımız suç değil. Okulun önünde, kimseyi rahatsız etmeden yakınlarımızla birlikte çocuğumuza mezuniyet töreni düzenledik. Gözaltına alınmamız, ifademizin alınması çok tuhaf. Okul müdürü, bu dayatmaya karşı çıktığımız için bizden şikayetçi olmuş. Aynı şekilde biz de kendisinden şikayetçi olduk. Şimdi hukuki süreç başlamış oldu. Son sözü de hukuk söyleyecek." 

BANDIRMA GERÇEK - SOL HABER http://haber.sol.org.tr/toplum/parali-mezuniyet-torenini-reddeden-veli-y...