Mirza "Herkes Geziyor Biz İş Yapıyoruz"

Bandırma geçtiğimiz hafta Perşembe günü ve akşamı yaşanan sel felaketinden sonra yaralarını sarıyor. Yaşanan afetten hemen sonra  tüm ekipleri seferber ederek tamir bakım onarım işlerine başlayan  Bandırma Belediyesinin çabaları vatandaşlardan ve zarar gören esnaflardan  takdir topluyor.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, CHP İlçe Başkanı Atilla Atakay, Başkan Vekili Sami Türkmen, Fen İşleri , Zabıta  ve Basın mensuplarımız ile birlikte selden zarar gören yerlerdeki Belediyemiz çalışmalarını yerinde inceleyen Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza Balıkesir Büyükşehir Belediyesine sitem etti. Mirza "Bandırma Beledi̇yesi̇ olarak yaralarımızı sarıyoruz. Cumhuriyet Meydanımız ve sokaklarımız Kurtuluş Bayramımıza hazır olacak. 24 saat aralıksız çalışan Belediye ekiplerimize çok teşekkür ediyorum. Geçmiş olsun demekle geçmiyor, Herkes geziyor biz iş yapıyoruz." 

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ve CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, sel baskının etkili olduğu cadde ve sokaklarda inceleme yapıp, sel mağdurlarının sorunlarını dinledi.  Meteoroloji Müdürlüğünün kendilerini yanılttığını ileri süren  Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza “Meteorolojiden ldığımız bilgide metrekareye 25 litre yağış düşeceği dile getirilmesine rağmen metrekareye 150 litre yağış düştü “dedi.
Yağışların Bandırma’nın coğrafi konumundan dolayı 2 saat gibi kısa sürede etkili olduğunu dile getiren Mirza” Çok şükür can kaybı olmadı. Maddi hasarlarla atlattık. 250’e yakın işyeri ve konut sel baskınlarından olumsuz yönde etkilendi. Asıl görev Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Baski ve İtfaiye Müdürlüğüne ait olmasına rağmen Bandırma Belediyesi olarak Fen ve Temizlik İşlerine bağlı ekiplerimiz aktif görev yaptık. Onlarda elinden geleni yaptılar. Sonuçta geldiler, gezdiler geçmiş olsun dileklerinde bulunup gittiler. Şimdi onların yapması gereken işleri yapmak yine Bandırma Belediyesine düştü” dedi.
İlçedeki sel baskınlarının yaşanmasında Telekom, Uedaş, Baski ve Superonline kazılarının önemli etkisinin bulunduğunu öne süren Mirza, kazılıp bırakan çukurların su yolu olarak işyerleri ve zemin katlarda sel baskınlarının yaşanmasına neden olduğunu söyledi. Mirza “Bandırmalılar olarak yol kazılarından çok şikayetçiyiz. Bandırma Belediyesinden izin almıyorlar, kazı bedellerini yatırmıyorlar. Kazıyorlar bırakıyorlar. Vatandaşımız bunu bilsin. Sorumlu kim yapan kim yapmayan kim? İfadesini kullandı.
Balıkesir Alt Yapı Koordinasyon Merkezi’nin yapılan kazılarla ilgili Bandırma Belediyesine kazı bedeli ödemesi gerektiğini anımsatan Mirza, “Yılbaşından buyana bize para ödemediler. 1 milyonun üzerinde Aykome’den alacağımız var. Bandırma Belediyesi’nin Büyükşehir Belediyesi’nden alacağı bununla da kalmıyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Belediyesi adına ilçedeki her konuttan 7 TL katı atık bedeli tahsil etmesine rağmen 6 aydan buyana bu bedeller belediyemize ödenmemektedir. Bandırma Belediyesi’nin Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden den 3 milyon TL katı atık bedeli alacağı bulunmaktadır. Diğer alacaklarımızla birlikte bu rakam 8 milyon TL’yi bulmaktadır” dedi.

İlçede etkili olan sel baskınları sonrasında oluşan hasarın tespitine yönelik oluşturulan komisyona kendisinin davet edilmediğini öne süren CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “Biz bu komisyona alınmamış olabiliriz. Biz zaten halkın komisyonundayız. Sel mağdurlarımız şundan emin olsunlar ki zararlarının ödenmesi konusunda her zaman sizlerin yanında olacağız” şeklinde konuştu.

BANDIRMA GERÇEK