Muharrem İnce " İkna Edeceğime İnanıyorum.. Yüzde 50 Oluruz"

Muharrem İnce CHP'de Genel Başkanlık koltuğunun Atatürk'ün koltuğu olduğunu dolayısıyla kurultay delegeleri veya üyelerin seçtiği genel başkanın Cumhurbaşkanı adayı olması gerektiğini deklare etti.

Genel Başkan Cumhurbaşkanı adayıdır.

CHP'de genel başkanlık adaylığını açıklayan ilk isim olan Muharrem İnce, katıldığı bir canlı yayında partide en büyük sorunun büyük bir özgüven eksikliği olduğunu kaydetti. "Biz zaten yüzde 25'iz. Sayın Erdoğan yüzde 10'lardaydı… Geldi, ikna etti bu milleti, yüzde 50 yaptı" diyen İnce açıklamalarına şöyle devam etti: Niye kendimize güvenmiyoruz. Ben ikna edebileceğimizi inanıyorum. Ancak ben TV kanalında Başkan için bir açıklama yapmam. Bu Kılıçdaroğlu ile ilgili değil, hepimizle ilgili. ‘Biz zaten yüzde 26'yız. Yapsak yapsak yüzde 30 yaparız' bizim bu algıyı değiştirmemiz lazım.

Sözcü gazetesine verdiği röportajda konuşan İnce açıklamalrında "Yapısal sorunları var CHP'nin. Mesela Türkiye'de artık birileri idamı mı konuşuyor? Biz üretimi konuşmalıyız. Sevgiyi konuşmalıyız. Türkiye'nin dilinden idamı kaldırıp, yerine kardeşliği, sevgiyi, barışı, üretimi, ekonomiyi, sanatı getirmeliyiz. Türkiye'nin yeni durumunu doğru anlamalıyız. Dilimizle birlikte mantığımızı değiştirmeliyiz. Örgütlenme biçimimizi değiştirmeliyiz. Bu iş artık bu örgütlenme biçimi ile yapılamaz. 1 milyon 200 bin üyemizin tamamını işin içine katmalıyız. Özgüvene sahip olmalıyız. Yoksa 130 MYK üyesi değişti, 130 genel başkan yardımcısı değişti. Bunlar genel başkan değişse de çözüm değil! 

AKP kongresini topluyor ayın 21'inde. Onlar bütün hazırlıklarını yaparken, biz niye ocak ayını bekliyoruz? Niye önlem almıyoruz? Kurultayı toplamazsak, ani bir baskın erken seçim olursa, genel başkanımız çıkıp; ‘Cumhurbaşkanı adayımız falanca kişidir. Tıpış tıpış gidecek, oy vereceksiniz' derse. O zaman derler ki; Muharrem İnce çok haklıymış. Ben testi kırılmadan önce uyarıyorum. Kaynak: Muharrem İnce: Testi kırılmadan önce uyarıyorum " ifadelerini kullandı

BANDIRMA GERÇEK- SERHAT OZAR