Mustafakemalpaşa'lı 50 Gazi'den Anlamlı Kıbrıs Ziyareti

Mustafakemalpaşalı gazilerden ‘Kıbrıs’ çıkarması  

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan gazileri Yavru Vatan’a yolcu etti. 
20 Temmuz 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekâtı’nda görev yapan Mustafakemalpaşalı gaziler, savaştıkları toprakları ziyaret için 42 yıl sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uğurlandı. 
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin işbirliği ile gerçekleştirilen 
‘Kıbrıs Gazileri Yavru Vatan’da Buluşuyor’ projesi kapsamında Mustafakemalpaşalı 50 gazi, dualarla KKTC’ye uğurlandı. 
Adnan Menderes Meydanı’ndaki uğurlama törenine; Kaymakam Mustafa Masatlı, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Böberci, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Çağlar Özdemir, Emniyet Müdürü Erol Turan, gaziler ve yakınları katıldı. 
Törende konuşan Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, gazilerin milletin birlik ve beraberliğinin yegâne temsilcileri olduğunu söyledi.

‘Gazilerimiz anılarını tazeleyecek’

Kıbrıs Harekâtı’ndaki eşsiz hizmetleri ve kahramanlılarıyla anılan gazilerin fedakârlıklarının asla unutulmayacağını belirten Başkan Kurtulan; “ Milletimizin sahip olduğu vefa duygusu ve hürmet, gazilerimizi sonsuza kadar bizimle birlikte kılacaktır. Ecdadımızın kanlarıyla alınan bu toprakları kimseye terk etmeye niyetimiz yok. Soydaşlarımızın bağımsızlığını ve geleceğini kurtaran gazilerimiz için ne yapsak azdır. Büyükşehir ile birlikte gazilerimizin hatıralarına sahip çıkmak amacıyla bu etkinliği düzenledik. Kıbrıs’a giden kahraman gazilerimiz anılarını tekrar yaşayarak, Yavru Vatan’daki silah arkadaşlarını görme imkânı bulacak. Bu duyguları yeniden yaşamak gazilerimiz için unutulmaz bir hatıra olacaktır. Kıbrıs Barış Harekâtı’nda hayatını kaybeden aziz şehitlerimizi ve mücahitleri rahmetle anıyor, gazilerimize esenlikler diliyorum ” dedi. 
Kaymakam Mustafa Masatlı ise Kıbrıs gazilerinin o dönemin tüm olumsuzlularına rağmen dünyayı karşısına alarak soydaşlara yardım elini uzattığını dile getirdi. 
Kaymakam Masatlı; “ Kıbrıs’ı vatan yapan gazilerimiz,  yıllar önce ölüm kalım mücadelesi verdikleri o topraklara barışı getirmiştir. Kahramanlarımızın tüm zorluklara rağmen verdikleri mücadeleyi minnetle anıyorum ” dedi.  
Kıbrıs gazilerinin Yavru Vatan’da verdikleri mücadelenin her zaman şükranla yâd edileceğini belirten Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Böberci de konuşmasında; “ Mukaddes değerlerimizi canı pahasına savunan gazilerimize minnettarız. Ana Vatan’dan Yavru Vatan’a selam olsun” dedi. 
Jandarma Komutanı Üsteğmen Çağlar Özdemir ise gazilerin Kıbrıs ziyareti heyecanını paylaştığını dile getirdi. 
Gazi kafilesi, duygu dolu anların yaşandığı törenin ardından dualarla Kıbrıs’a yolcu edildi. 
Mustafakemalpaşalı Kıbrıs gazileri 4 gün sürecek gezide; görev yaptıkları birlikleri, komutanlıkları ve şehitlik alanlarını ziyaret edecek. 

 

BG HABER MERKEZİ -BUSE EROL