NASA Dünyanın benzeri gezegeni keşfetti.

NASA Kpeler uzay aracı 23 Temmuz 2015 itibariyle dünya benzeri yaşanabilir olduğunu tahmin edilen ve okyanus ve dünya jeoloj,ik yapılarını ihtiva eden gezegenin bulunduğunu açıkladı. Gezegenin dünyadan yaşlı olduğu açıklandı.

Bizimkine benzer bir yıldızın yaşanabilir bölgesinde bulunan ilk neredeyse Dünya büyüklüğünde bir gezegen: CNN) NASA Kepler uzay aracı "Dünya'nın büyük, eski kuzeni" lekeli ettiğini Perşembe söyledi.

NASA gezegen bizimki gibi kayalık ya da su ve hava olup olmadığını kesin olarak söyleyemem rağmen, en yakın maç henüz buldu.

"Bugün, Dünya biraz daha az yalnız," Kepler araştırmacı Jon Jenkins dedi.

 Kepler-452b adı verilen gezegen , Kuğu Takımyıldızı içinde Dünya'dan yaklaşık 1.400 ışık yılı uzakta bulunuyor. ve  Dünya'dan yaklaşık% 60 daha büyük . Bağlı  yıldızın yaşanabilir bölgesinde bulunan - hayat sürdürme sıvı su, bir gezegenin yüzeyinde olası bölgeler olduğuna dair kuvvetli emareler belirlendiği açıklandı..

Dünya'nın yerçekimine benzer yapısıyla  kayalık bir yüzeye sahip olduğu ve atmosfere sahip olduğu belirlendi.

600.000.000 $ maliyetle projelend,irilen NASA'nın Kepler misyonu  dünyaya yakın yıldız kümelerinde yaşanabilir gezegenler bulmak için Samanyolu Galaksisinin  bir kısmını incelemek için 2009 yılında başlatıldı...

1000'den fazla gezegen keşfetti.

http://edition.cnn.com/2015/07/23/us/feat-nasa-kepler-planet-discovery/i...