Neden Dursun Mirza ?

Önce söylemek istediğim bir konu var. Bandırma Gerçek Gazetesinin haberine göre koskoca Marmara Bölgesi ki; İstanbul dahil en büyük 3 metropol ve onlarca  belediye ve sadece 1 Kadın Belediye Başkanı varmış !. 

Bu kabul edilemez acı gerçeği gerçekten hak ettiğimizi düşünüyorum.Erkek hegamonyasına teslim ettiğimiz bu yerel, ulusal yönetim işlerinin ne hale geldiği ortada. Biz kadınlar olarak  Atatürk'ün sağladığı eşit özgür siyasette ki pasifliğimiz affedilemez. Bu erkeklerin suçu da değil bence. Demokrasimize ağırlığımız koyamadık. Türkiye'nin kadın yöneticilere ihtiyacı var. Ama tepede! .Erkeklerin perde arkasından yönettiği,himaye ettiği, idare ettiği gibi sahte yalan göstermelk işlevsiz etiketlerde değil. Ciddi ciddi bu işe girecek cesur kadınlar olduğunu düşünüyorum. Örneklerimiz de var. Nur arkadaşımın örnek aktif muhtarlığı Türkiye'ye de örnek oldu.Nitekim önümüzdeki günlerde yine kadınları Bandırma'da toplayacak sanırım. Bu cesur kadınlarımızın mutlaka kendi ayakları üstünde yükselmesi gerek bizim desteğimizle.elbette.

Ve yazımın başlığının  konusuna geçiyorum.

Belediye Başkanımız üyesi olduğum Cumhuriyet Halk Partisi'nden yeniden başkanlığa aday adaylığını açıkladı. Ve partimin geleneksel demokrasi anlayışı çerçevesinde sanıyorum 3 arkadaşım daha aday adaylığını açıkladı. Şimdi ben başkaları gibi evet hepsi evet güzel adaylar demiyeceğim. Evet hepsi de işlerinde başarılı ,dürüst, hiç bir kötü nitelendirilebilecek vasıfları olmayan tertemiz kişiler. Bu zaten adaylarda olmazsa olmaz aranan özelliklerin dışında yakışıklılar da.

Ama bence Dursun Mirza. Neden ?

Çünkü  Dursun Mirza gerçekten başarılı.

Bandırma'da  başkanın başarılı olup olmadığının ölçüsünün sorusu neye göre neye rağmen olmalıdır. Sıfır desteğe ve hakkaten onca dışardan  engellenmeye,içerden kösteğe rağmen kente değer katmaya kentte yaşayanlara uygarca yaşam şansı sağlamaya gayret ediyor. Yan gelip yatmıyor ben şahidim gece gündüz görevinin başında. Yaptığı hizmetleri saymam gereksiz burda herkes biliyor. Yapamadıkları yok mu . Var evet ama neden yapılmadığını da bilir soranlar.

Bandırma bildiğim ömrümün çoğunluk yıllarını yaşadığım kentim. Hep çalışarak emeğimle üreterek yaşadığım bu kentte gördüğüm en bariz zaafı yerel yönetimlerde ki yanlış tercihlerden kaynaklanan zaman israfı oldu. Bandırma çok fazla zaman israf etti. Ve olması gereken modernleşmeyi mükemmel kent olma hakkını yerel seçimlerde ki duygusal  tercihlerde kaybetti.

Bir Belediye Başkanı neredeyse 1000 kişiye yaklaşan emekçinin  çalıştığı bir hizmet fabrikasının patronudur. Düşünüyorum ben değil bin on kişinin çalıştığı bir işyerinin yöneticiliğine getirilsem bu işyerinin iç işleri pazarlaması,üretimi, hesap kitap muhasebesi projesi cenazesi ,festivali hep benim sorumluluğumda ise, bu işleri yaparken kamu dediğimiz halkın parasını en küçük bir şaibeye yer vermeden harcanmasını sağlayacaksın gözüne uyku girmeyecek. Bu aslında kendi hayatından vazgeçmektir. Buna alışmak için makul bir süre gereklidir. . Bin kişilik dev bir hizmet fabrikası. Bu fAbrikanın sahibi de halk çalışanları da halk ve beklentileri yüksek. Şimdi Dursun Mirza nın ikinci dönem başkanlığa seçilmesi gerektiğinin nedenine geliyorum. Başkan Mirza esas başkanlığınıN USTALIĞINI  işte bu dönemde yapabilecektir. Planlarının projelerinin bizim bürokrasi kulvarlarında nasıl ne şartlarda yapılabileceğini öğrenmiştir. Başarılı işleriyle başaramadığı işlerin nedenlerine vakıf olarak Bandırma nın geleceğine damga vuracaktır. Benim kişisel görüşümdür. Ben lafımı evirip çevirmeden söylerim. Diğer aday adayı arkadaşlarımında gözlerinden öpüyorum. İyi ki varlar. Onları  gelecekte arzu ettikleri yerlerde görmek en büyük dileğim olur.  Ki kavgasız gürültüsüz barışçıl bir yarış nasıl olurmuş birileri görsünde ders alsın.

Aysel Beyaz- 05-11-2018-Bandırma