Ocaklar’da Turizm Kanalizasyona mı Düşecek?

Ocaklar’da Turizm  Kanalizasyona mı Düşecek?

 

Ocaklar, turistik bir belde, pardon mahalle. Büyüklerimiz  bizlere siz bundan sonra Büyükşehir yasasına tabisiniz, ona göre yönetileceksiniz dediler, beldemize de mahalle dememizi emrettiler. Ve böylece Erdek’in Ocaklar mahallesi olduk. Yasal olarak yani. Biz de yasalara uyduk. Kimileri yasaların en babasına, en anasına ben uymam, saygı da duymam der. Mukdedirler derler. Mukdedir, isterse delikanlılık desibelinden daha  yüksek volümde de der. Ne var ki;  kullar yasalara uymak zorundalar. Uymazlarsa istikrar olmaz, düzen olmaz. Gördüğünüz üzere, yaşadığımız şu günlerde memlekette hem istikrar var, hem de düzen var.  Bırak  düzeni düzüleni sadade gel dediğinizi duyar gibiyim...
Haklısınız.  
Erdek’in Ocaklar mahallesi turistik bir mahalle. Mahallelinin geçimi de, uğraşısı da çoğunlukla turizm üzerine. Kışın bir-iki ay zeytincilikle uğraşır insanlar, sonra yaz’ı beklerler. Ocaklar’da kışın her taraf boş, emeklinin cebi gibi, cebim gibi bom boş, oysa kahveler dolu. Yaz olunca her taraf hınca hınç dolar. Her taraf insan kaynar. Adeta dolar taşar. Ne içme suyu yeter. Ne de yenip, içmeler biter. Bu denli yenilip içilmeye ne fosoptikler yeter, ne de arıtmanın kapasitesi. Bir koku kaplar her tarafı. Denizde yosun, kıyıda çöpler, kaygılanır otelciler, turizmciler, söylendikçe turistler.  Ve söylene, söylene çeşitlenir söylentiler. Karışır birbirine söylentiler ile gerçekler. 

Arıtmanın kapasitesi yetersizmiş, en az bir ya da iki tane daha bilmem kaç tonluk dinlendirme havuzuna  ihtiyaç varmış. Yok yeterliymiş de vidanjörlerle başka başka yerlerin fosoptiği de bu havuzlara taşınıyormuş, hal böyle olunca da arıtma, arıtmadan pisliği denize dejarz etmek zorunda kalıyormuş. Mahallenin yarısında ise kanalizasyon hiç yokmuş. Tuvaletler fosoptiklere akarmış. Zaten kumlu ve geçirgen olan topraktan süzülen fosoptikler denize sızarmış. Kimileride bu söylentileri asılsız bulup kızarmış. Sizin amacınız turizmi baltalamak, dermiş.
Bakmışlar ki sorun büyük. Büyük sorunları da ancak büyükler çözer diyen Büyükşehir Belediyesi zaten bu sorun bizim sorunumuz demiş. Su da bizim sorunumuz, kanalizasyon da bizim sorumluluğumuzda deyip suya zam yaparak işe koyulmuş. Sonra gelip mahallemizi size içme suyu getireceğiz, kanalizasyonunuzu yapacağız, arıtmanızın kapasitesini artıracağız diye delik deşik ettiler. Kanallar kazdılar umutlandık. Her yer çamur içinde ama olsun, temiz çevre için hepimiz çizmelerimizi giyindik. Yağmur kar çamur demeden kahveye gidip geldik. Yılmadık, ama yılanlar da oldu. Ne hikmetse çalışmalar çok sürmeden durdu. Ne ki söylentiler durmadı. Yüklenici mütahit firma nereyi kazsak su çıkıyor kanalizasyon borularını döşememizi engelliyor demiş işi bırakmış. Ocaklar’da toprağı kazdığında su çıkacağını öngöremeyen mütahit firmaya aynı öngörü yoksunluğu ile ihale veren, Büyükşehir Belediyesinden aylardır ses seda yok. Mahalleli kaygılı. Ocaklar’da insanlar, bu yaz turizm kanalizasyona mı düşecek bu iş ne zaman bitecek diye soruyor.

Bir kanalizasyon işinin yapımını dahi beceremeyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, iç deniz olan Marmarayı bir boydan bir boya bataklığa dönüştürme riski olan dev bir yıkım projesinde, rol kapmaya çalışıyor. Bandırma Belediyesine de beni destekle sana da bir fügüranlık kaparız diyor.  Anlaşılan o ki; “Evde kendi başını bağlayamayanlar düğünde gelin başı bağlamaya kalkıyor.” Türkiye’nin en büyük, dünyanın da hatırı sayılır büyüklükteki sanayisinin yapımı için can siperane çalışıyorlar. 

Sanayi konusunu bir başka yazı konusu olarak sonraya bırakıp, ben de soruyorum. Ocaklar’ın kanalizasyonu ne zaman bitecek? Söylendiği gibi, Ocaklar’da bu yaz turizm Büyükşehir Belediyesinin açtığı kanalizasyona mı, başka bir ifadeyle, büyükşehirin tuzağına mı düşecek? Dikkat edin de bumerang gibi  dönüp sizi vurmasın.

H GENCER UÇAR -OCAKLAR -ERDEK