Okulunuzda Yangın Merdiveni Güvenli mi ?

“Kaç okul ve yurt yöneticisi hakkında işlem yapıldı? Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ve özel okulların, yurtların kaçından yangın merdiveni bulunmamaktadır?” gibi önemli soruların cevabını arayan CHP Balıkesir Milletvekili Avukat Namık Havutça, Milli Eğitim Bakanlığının bu konularda gerekli önlemleri alması için sistematik baskı uyguladığını ifade etti.

CHP’li Havutça, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yangın merdiveni bulunmayan yurt ve okullardaki eksiklerin giderilip gidermediğini sordu. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı içerisinde yine bu sorulara cevap arayan Havutça, konun takipçisi olduğunu, okullardaki bu eksikler giderilene kadar bu işin peşini bırakmayacağını belirtti. Çocuklarımız için hayati öneme sahip yangın merdivenlerinin bulunmadığı okul ve yurt yöneticilerinin kaçı hakkında işlem yapıldığını da soran Havutça bu soruların cevabını almaktan daha da önemli olan, Milli Eğitim Bakanlığına sistematik baskı uygulayarak yangın merdiveni olmayan okul ve yurtlarda da bu önlemlerin biran önce alınmasıdır” dedi.

Havutça, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın cevaplaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde Bakan Yılmaz’dan şu soruların cevabını istedi;

“Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kaç tane özel ve devlet okulu, yurt bulunmaktadır? Bu okullardaki ve yurtlardaki öğrenci sayıları nedir?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ve özel okulların, yurtların kaçında yangın merdiveni bulunmamaktadır?

Yangın merdiveni bulunmayan okul ve yurtların bu eksikliği gidermesi için Milli Eğitim Bakanlığı ne gibi denetimler yapmaktadır? Eksik olan kaç okulun yöneticisi hakkında işlem yapıldı?”

Bilindiği gibi  geçtiğimiz yıl  bir yangın merdiveni faciası yaşandı. Adana’nın Aladağ ilçesinde, 29 Kasım 2016’da özel öğrenci yurdunda çıkan yangında 10 öğrenci, yurt yetkilisinin 6 yaşındaki kızı ve bir eğitmen olmak üzere, 12 kişinin yaşamını yitirdiği, bazı öğrencilerin de yaralandığı olayın ardından kurulan Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri yurt yerinde incelemelerde bulundu.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, komisyon üyeleri yanan kız yurdunun 500 metre yakınında aynı derneğe ait olan erkek öğrenci yurdunda da incelemeler yaptı. Üyeler gördükleri tablo karşısında şaşkına döndü. Yurtta bulunan iki yangın merdiveni yer alırken biri üç metrelik bir yüksekliğe çıkıyor. Yangın anında kurtulmak isteyenler 3 metreden aşağıya atlamak zorunda. Bir diğeri de binanın arka tarafında bulunan, bodrumun arkasına iniyor. Merdivenden inip, 10 metre kadar yürüdükten sonra bir kat daha merdiven çıkılacak, oradan da aşağıya inilecek. Yani yangın merdivenine gitmek normal merdivenlere gitmekten daha uzak ve zor.

BANDIRMA GERÇEK - CENGİZ DOĞAN İlgili Link http://halisahin.tripod.com/yanginyonergesi.htm