Sahipsiz Sokak Hayvanlarının Yaşam Mücadelesine Destek İsteniyor

Bandırma Belediyesinden başıboş sokak hayvanlarına bulundukları alanda yaşam desteği veriliyor.

Açık alanlarda yaşamını sürdüren başta köpekler olmak üzere sokak hayvanlarının soğuk kış şartlarında  barınma sorunları Bandırma Belediyesi Geçici Hayvan Barınağı ekiplerince bulundukları YAŞAM ALANLARINDA mama ve su desteği verilerek giderilmeye çalışılıyor.  

Ayyıldız Mahallesi sınırları içinde yıllardır Çöplük olarak anılan alana, kent çöplerinin geri dönüşüme taşınmasına başlanmasıyla birlikte  mevcut alanda  yiyeceğini temin etmeye alışan  köpeklerin zor durumda kaldığı ve sürü halinde bulunan köpeklere  yiyecek desteği verilmesi gerektiği tespiti üzerine Belediye Geçici Hayvan Barınağı Belirli periyotlarda mevcut alana mama dökerek sorunu kısmen çözmeye gayret ediyor.

Çöplük alanı dışında da mücavir alanlarda ,kenar  mahallelerde kırsal alanlarda konuşlanan köpekler için Belediyenin gayretlerine destek için  dernekler çerçevesinde hayvanseverlerinde duyarlı olması özellikle çöpe atılan yiyecek atıklarının kırsal alanlarda yaşayan sokak hayvanlarına ulaştırılması için yetkililerden bilgi alması isteniyor.

Alınan bilgilere göre Belediye Geçici Hayvan Barınağında yaklaşık 400 civarında bakıma muhtaç sokak hayvanı geçici olarak barındırılırken çevre köylerden getirilip bırakılan sahipsiz hayvanlar nedeniyle sayının giderek arttığı bildiriliyor.

Barınak yetkililerinden alınan bilgilere göre ; Geçici Hayvan Barınağında sokak hayvanlarının gerekli aşı,kısırlaştırma  ve bakımları yapıldıktan  sonra "kanun gereğince" alındakları ya da daha önce bulundukları alana bırakılması gerekiyor.

BANDIRMA GERÇEK- EDİT: MEHMET LEVENTOĞLU -FOTOĞRAFLAR ÖMÜR ŞEN