Sarıkız'a Dilekler Sunuldu. Başkan Uğur Türkmenleri Ziyaret Etti

Balıkesir'in Edremit ilçesinde Türkmen ve Yörük köylerinin asırlardır sürdürdüğü Sarıkız geleneği b yılda Kaz Dağları milli parkında kutlanıyor. 10 gün süreyle izin verilen geleneksel etkinliklere çevre ve yöreden çok sayıda Türkmen ailesi Sarıkız mevkiinde çadır kurarak geleneksel ritüellerini geçekleştirirken Orman Bakanlığına bağlı ekipler denetimlerini sıkılaştırarak yöreye gelen yabancılara kısıtlı giriş izni veriyor ve  yılın yangın için en kritik günlerinde olası bir felaket olmaması için yoğun çaba gösteriliyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ilçe belediye başkanları ile birlikte Türkmenlerin kutlamalarına katılım gösterdi. Ahmet Edip Uğur burada Türkmen ve Alevi  vatandaşlar ile sohbet edip onlarla hatıra fotoğrafları çektirdi.
Yaklaşık 700 yıllıdır süren geleneksel olarak Sarıkız için Kaz Dağları'na çıkan ve orada yaklaşık 10 gün süre kalan Türkmen ve Yörük köylüleri   geleneğini sürdürüyor. 

Etkinliği ziyaret eden  Başkan Uğur "İlçe Belediye Başkanlarımızla, Kaz Dağları Sarıkız Tepesi'nde asırlardır geleneklerini sürdüren bölgemizdeki Yörük ve Türkmen kardeşlerimizle buluştuk. Gelenek ve göreneklerine sahip çıkan kardeşlerimizin her zaman yanındayız. Büyükşehir olarak Kaz Dağlarımızın zirvesinde bulunan bayrak gönderi ve Türk bayrağımızı yeniliyoruz.  Tahtakuşlar Mahallesi Muhtarı Hasan Bozkurt, Arıtası Mahallesi Muhtarı Ali Tavuz Tumay Başkana yakın  ilgileri için Başkana  teşekkür etti.. 
1.726 metre yükseklikte ki  zirvede bulunan Sarıkız'ın türbesi olduğuna inanılan türbeye renk renk kumaşlar bağlayıp dileklerini sunan  vatandaşlar yüzyıllar öncesinden gelen Orta Asya kültüründen kalan  geleneksel ritüellerini gerçekleştiriyor.

BANDIRMA GERÇEK -MLEVENTOĞLU