Spor Dünyası Doping Haberleriyle Çalkalanıyor

İnterpress medya takip araştırmasına göre 2012 Londra Olimpiyatları’nda altın madalya alan Aslı Çakır Alptekin ve gümüş madalya alan Gamze Bulut’un doping yaptığının açıklanması spor gündemini derinden sarsarken, Ocak ayından bu yana yazılı basında Aslı Çakır Alptekin ile ilgili 285, Gamze Bulut hakkında ise 120 haber çıktığı belirlendi.

Son günlerde Maria Sharapova’nın açıklamaları ile tekrar gündeme gelen doping hakkında Ocak ayından bu yana yazılı basında 2 binden fazla haber çıktığı belirlendi. Medya Takip Ajansı Interpress’in, yaptığı incelemeye göre, özellikle halter ve atletizmde yaşanan skandallar ile dikkat çeken doping haberleri tenise de sıçrarken, yılbaşından bu yana yazılı basına doping ile alakalı toplam 2 bin 287 haber yansıdığı tespit edildi.

Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, ünlü tenisçi Maria Sharapova’nın doping yaptığını açıklamasının ardından sponsorların desteğini çekmesi haberlere yansırken, ünlü tenisçi hakkında son iki ayda yazılı basında 491 haber yayınlandığı belirlendi.

Ülkemizde de atletizmde 2012 Londra Olimpiyatları’nda altın madalya alan Aslı Çakır Alptekin ve gümüş madalya alan Gamze Bulut’un doping yaptığının açıklanması spor gündemini derinden sarsarken, Ocak ayından bu yana yazılı basında Aslı Çakır Alptekin ile ilgili 285, Gamze Bulut hakkında ise 120 haber çıktığı belirlendi. Yılbaşından bu yana yazılı basında Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) hakkında da 285 haber yayınlandığı tespit edildi.

BUSE EROL -BGHABER