.TMMOB'den Konferans "Maden Kenti BALIKESİR"

Balıkesir Üniversitesinde  “Madenle Anılan Kent: Balıkesir” Konferansı.

TMMOB Balıkesir Jeoloji Mühendisliği İl Temsilcisi Yüksek Mühendis Kemal Gökçay Yenigün konuşmacı olduğu “Madenle Anılan Kent: Balıkesir” konulu konferans düzenlendi.

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Madenleri ve Madenciliği Tanıtma Topluluğu tarafından TMMOB Balıkesir Jeoloji Mühendisliği İl Temsilcisi Yüksek Mühendis Kemal Gökçay Yenigün’ün konuşmacı olduğu “Madenle Anılan Kent: Balıkesir” konulu konferans düzenlendi.

Balıkesir Meslek Yüksekokulu Çok Amaçlı Salonda düzenlenen konferansa; Balıkesir Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Rifat Çapan, Eti Maden Bigadiç İşletme Müdürü Bilal Ambar, Maden Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ferihan Göktepe, Jeoloji Mühendisi Zekai Oral, öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı.

Konferansta konuşan Kemal Gökçay Yenigün, Balıkesir ilinde madenciliğin önde gelen sektörlerden biri olduğunu belirterek mevcut kayıtlara göre Balıkesir’de Sanayi Odası’na kayıtlı 72 adet madencilik firması bulunduğunu ifade etti. Balıkesir’in karmaşık jeolojik yapısı ve tektonik durumu sebebiyle çok çeşitli maden kaynaklarına ve maden çeşitliliğine sahip olduğunu vurgulayan Yenigün, madencilik faaliyetlerine bakıldığında, endüstriyel mineraller ve doğal taşların öne çıktığını söyledi. Özellikle Bor, mermer, kaolin, bentonit, halloysit, manyezit, kil, perlit, talk, vollastonit, altın, gümüş, bakır, çinko, antimon, manganez, demir, krom, civa, ametist, zeolit ve linyitin Balıkesir’in önemli yeraltı kaynaklarının olduğunun belirtildiği konferansta, mevcut maden potansiyelinin iyi değerlendirilmesi, madenlerin ürüne dönüştürülüp ticaretinin yapılması ve ülkenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlanması için gerekli çalışmalar ile ilgili konular da değerlendirildi.

Ö.SELİMHAN BİLGİN-BG HABER