TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na İşçilerden Büyük Tepki

Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'na yurt çapında işçilerden büyük tepki . Hisarcıklıoğlu'nun sermaye sahipleri ve patronlar lehine yaptığı açıklamalar sosyal medyada büyük tepki  gördü ve sert eleştirilere yol açtı.

1 milyon 300 bin civarındaki üye sayısıyla  Türkiye’nin en büyük sermaye organizasyonu ve sivil toplum örgütü olan TOBB Türkiye’de irili ufaklı bütün sermayedarlar, işverenler TOBB çatısı altında yer alıyor. Tüm meslek odalarını bünyesinde toplayan  ve kanunla  zorunlu üyeliğe dayalı bir sermaye örgütü olarak emekçiler aleyhine yaptığı açıklamalar işçi cephesinde infiale yol açtı. Genel Kurulda  yapılan konuşmanın  içeriğinde Çalışma dünyasında yasal düzenlemelerin  doğrudan TOBB tarafından düzenlenip hükümete dayatıldığı  yasama organına baskı yapıldığı itiraf edildiği iddia edildi..

TOBB Başkanlığı'na ilk kez 16 Haziran 2001'de seçilen  Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB  74. Genel Kurulu'nda yapılan seçimde, geçerli oyların tamamını alarak 4 yıl süreyle TOBB Başkanı olurken  beşinci kez bu görevi yürütecek.

Yeni TOBB Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluşuyor.

Salih Zeki Murzioğlu (Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı), Cengiz Günay (Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı), Davut Çetin (Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı), Oğuzhan Ata Sadıkoğlu (Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı), Selçuk Öztürk (Konya Ticaret Odası Başkanı), Mahmut Özgener (İzmir Ticaret Odası Başkanı), Öztürk Oran (İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı), Ayhan Zeytinoğlu (Kocaeli Sanayi Odası Başkanı), Zeki Kıvanç (Adana Sanayi Odası Başkanı), Ali Kopuz (İstanbul Ticaret Borsası Başkanı), Faik Yavuz (Ankara Ticaret Borsası Başkanı), Özer Matlı (Bursa Ticaret Borsası Başkanı), Engin Yeşil (Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı), Tamer Kıran (İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası Başkanı).

Hisarcıklıoğlu ;15 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da yapılan TOBB 74. Genel Kurulu, toplantısında  yaptığı konuşmada;  işçilerin aleyhine işlemeye başlayan zorunlu arabuluculuk sistemini salonda bulunan binlerce işverene ‘müjde' olarak açıklamış, TOBB olarak istihdam maliyetlerinin düşürülmesi ve iş sağlığı, güvenliği mevzuatını işveren lehine  değiştirilmesini sağladıklarını söylemişti.  Başkan Hisarcıklıoğlu konuşmasının devamında Büyük sıkıntı yaşadığımız bir başka alan, yargı sistemiydi. Özellikle iş mahkemelerindeki davalarda, işveren yüzde 99 haksız çıkıyordu. Bunu değiştirmek üzere, zorunlu arabuluculuk sisteminin uygulamaya alınmasını sağladık. Aylar, hatta yıllar süren davalar, artık günler, haftalar içinde çözülüyor” dedi. Özellikle iş mahkemelerindeki davalarda, işveren yüzde 99 haksız çıkıyordu. Bunu değiştirmek üzere, zorunlu arabuluculuk sisteminin uygulamaya alınmasını sağladık. Aylar, hatta yıllar süren davalar, artık günler-haftalar içinde çözülüyor .Biz de iş ve yatırım ortamı önündeki engelleri tespit edip, hükümetimizle birlikte kaldırdık. En çok şikâyet ettiğimiz konu olan, istihdam maliyetlerinin düşürülmesini sağladık. İş sağlığı ve güvenliği mevzuatı, KOBİ’lerimize büyük yükler getiriyordu, bunları kaldırttık."demişti.

BANDIRMA GERÇEK - MLEVENTOĞLU