‘Toprak Analizi Programı’ tamamlandı

Erdek Belediyesinin başlattığı, Marmara Birlik destekli ‘Toprak Analiz Programı’ tamamlandı.

Erdek’te ürün kalitesi ve toprak verimini arttırmak için başlatılan program kapsamında toplam 263 adet toprak numunesi analiz edildi. 
Erdek Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde ve Hatice Bulut yönetiminde alınan toprak numunelerinin yapılan analiz sonucunda gübrelemenin yanlış uygulanması sonucunda istenilen sonuca varılamadığı belirlendiği belirtildi.

 “ÇİFTÇİYE DESTEK TOPRAĞA BEREKET”
 “Çiftçiye Destek Toprağa Bereket” sloganı ile başlatılan toprak analiz programı hakkında açıklama yapan Hatice Bulut , “Erdek Belediyesi’nin Marmara Birlik desteği ile başlattığı, ürün kalitesi ve toprak verimini arttırmak için 263 toprak numunesinde yaptığımız analiz sonucunda gübrelemenin bilinçsiz yapılması nedeniyle istenilen amaca ulaşılamadığını tespit ettik.” dedi.

TOPRAKTA ORGANİK MADDE ARTTIRILMALI
Yapılan analizle ilgili olarak da bilgi veren Hatice Bulut şunları söyledi,  “Analiz edilen toprakların sonuçları kırsal mahallelerimizde Marmara birik ve tarımsal hizmetler müdürlüğü teknik personeliyle çiftçilerimize açıkladık. Yapılan gübreleme bilinçsiz olduğundan istenen amaca ulaşılamadığı anlaşılmış olup bölgesel analizlerle bu sonuca vardığımıza göre bireysel analizler başladığında ekonomik kazanımımız artacaktır.
İlçemizde zeytin tarımı yapılan alanlarda organik maddelerin düşük olduğu tespit edilmiştir. Ülkemiz topraklarında tarımı yapılan zeytin alanlarında sürdürebilir bir tarım ve kaliteli ürün alınabilmesi için topraklarımızın organik madde içeriği arttırılmalıdır. Organik olacağından üretilen ürünlerin pazar değerleri yüksek olacaktır.”