TÜBİTAK Bilim Fuarı Balıkesir İl Temsilcisi Prof. Dr. Fatih Satıl “GENÇ KÂŞİFLER ARIYORUZ”

TÜBİTAK Bilim Fuarları Balıkesir İl Temsilcisi Prof. Dr. Fatih Satıl, ortaokul ve lise öğrencilerinin hayallerini projelendirmesi çağrısında bulundu. Prof. Dr. Fatih Satıl, açıklamasında; Çocuklarımızda merak uyandıracak, gözlem, eleştirel düşünme, analiz ve sentez gibi becerilerini geliştirecek çalışmalara ihtiyacımız var. İşte bu noktada, Bilim fuarları, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, bu bilimsel bilgilerin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlayacak bir uygulamadır. 
Yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır. Her çalışmanın mutlaka öncesi bulunmaktadır. İşte okullarımızın düzenleyeceği bu bilim fuarları sayesinde çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımız ileride belki de ülke yararına olacak büyük bir buluşun mimarı olacaklardır.” dedi. 
4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları, MEB’e bağlı bir devlet okulu veya Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) bünyesinde, 5-12. sınıf öğrencilerinin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri bir ortam sunmaktadır.
Kabul edilen projeler, 14 Nisan–1 Haziran 2018 tarihleri arasında bir veya iki gün olacak şekilde her okulun kendi sınırları içerisinde gerçekleştirilecektir. 
Prof. Dr. Fatih Satıl, “Öğrencileriniz bu etkinliklerin planlanması, hazırlanması ve gerçekleştirilmesi aşamalarında eleştirel düşünme, zaman yönetimi, problem çözme, yazılı ve sözlü sunum ile bilimsel araştırma becerilerini geliştirecek, sabırlı ve özgüvenli olmayı öğrenecek, liderlik vasıflarını kazanacaktır. Öğretmen ve öğrencilerin birlikte yapacakları bu projeler ile bilim ve teknikte yeni buluşlar için kapı aralanacaktır. Aynı zamanda öğrencilerimiz eğlenerek, yaparak-yaşayarak öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulmuş olacaktır. Bu nedenle okullarımızda Bilim Fuarına karşı farkındalık oluşturmamız ve gençleri bu etkinliğe teşvik etmemiş gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

BANDIRMA GERÇEK-Editör C.DOĞAN