Türk İş Adamları ABD de Yatırım Yapıyor

Türk iş dünyası yatırım tercihini ABD’den yana kullandı. Hollanda'lılar ise Türkiye'yi tercih ediyor.

İş dünyasında yaşanan birçok gelişme, yatırımların da yönünü belirliyor. Yurt içinde ve yurt dışında yapılan yatırımlar ise ülkelerin ekonomisine yön veriyor. Ocak ayından itibaren yabancıların Türkiye’ye doğrudan yatırımı, yaklaşık 10,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Medya Takip Merkezi (MTM), Türkiye’ye gelen ve Türkiye’den giden doğrudan yatırımlardaki gelişmeleri inceleyerek yatırım haberlerinin medyadaki yerini araştırdı. İşte detaylar…

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından yapılan araştırmaya göre, Ocak 2018 itibariyle, yabancıların yurt içine yönelik doğrudan yatırımı yaklaşık 10,8 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti. Türkiye’den giden doğrudan yatırımlar ise Ocak 2018 itibarıyla 2,8 milyar ABD doları miktarına ulaştı.

Yatırımların yüzde 35,2’si ABD’ye

Medya Takip Merkezi’nin TEPAV’dan elde ettiği verilere göre, yurt içinde yerleşiklerin yurt dışındaki doğrudan yatırımlarının yüzde 35,2’si ABD’ye yapıldı. ABD’yi sırayla Hollanda, Malta, İsviçre ve Almanya izledi.

Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırımlara bakıldığında ise yüzde 16,6’lık oranla Hollanda’nın Türkiye’yi tercih ettiği görüldü. Yatırım amaçlı Türkiye’yi tercih eden diğer ülkeler ise, Katar, ABD, Azerbaycan ve İspanya oldu. Yatırım yapan ülkelerin alt sektör tercihleri incelendiğinde, en çok madencilik ve taş ocaklığı alt sektörünün tercih edildiği görüldü.

MTM’nin medya raporuna göre Ocak ayından bu yana yatırım ile ilgili yazı basın, görsel basın ve internet medyasında toplamda 212 bin 840 haberin yer aldığı belirlendi.

Ayrıntılı bilgi için; MTM Medya Takip Merkezi +90 212 442 30 00 www.medyatakip.com Serpil Atam Kurumsal İletişim s.atam@medyatakip.com