Türkiye 4,5 Milyar Nüfuslu Asya'ya Ombudsman Oldu

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) Asya Ombudsmanlar Birliğine tam üye olarak kabul edildi.

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Asya Ombudsmanlar Birliği tarafından 16-19 Mayıs 2017 tarihlerinde Güney Kore’nin PyeongChang kentinde gerçekleştirilen 15. Genel Kurul Toplantısına katıldı.

15. Asya Ombudsmanlar Birliği Genel Kurulu tarafından Türkiye, 4.5 milyar nüfus ile dünyanın en kalabalık kıtası olan Asya’da bulunan ombudsmanların oluşturduğu ve 22 ülkeden 35 üyesi bulunan Japonya, Çin, İran, Rusya, Endonezya ve Malezya gibi ülkelerin üye olduğu Asya Ombudsmanlar Birliği’ne tam üyeliği oy birliğiyle kabul edildi.

Genel Kurul’da konuşma yapan Malkoç, Asya Ombudsmanlar Birliğine teşekkür ederek, Türkiye’nin Birliğe katılmasıyla Birliğin daha da güçleneceğini ifade etti.

Başdenetçi Malkoç, terör olayları ve göçmen sorununun çözümü için Dünya Ombudsmanları arasında iş birliğinin artırılması gerektiğini vurguladı.

2019’da yapılacak olan Asya Ombudsmanlar Birliği 16. Genel Kurulu İstanbul’da Düzenlenecek

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, 2019’da yapılacak olan Asya Ombudsmanlar Birliği 16. Genel Kurulunun İstanbul’da yapılmasına yönelik teklifinin Genel Kurul’da oybirliğiyle kabul edildiğini belirtti.

Toplantıyı yöneten Hong Kong Ombudsmanı Lau Connie ise, Türkiye gibi güçlü Ombudsmanlık Kurumuna sahip bir ülkeyi Asya Ombudsmanlar Birliği ailesinde görmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Toplantıda, Asya Ombudsmanlar Birliği’nin kuruluşunun 20. yılı da kutlandı.

Başdenetçi Malkoç, Global Ombudsmanlık Konferansına Katılacak

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Asya Ombudsmanlar Birliği’nin Genel Kurul Toplantısı sonrasında 17 -18 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan ‘Küresel Ombudsmanlık Konferansı’na katılacak. Konferansta, Ombudsmanlığın yapısal sorunları ve etkinliğinin artırılması için yapılması gerekenler hakkında konferans ve seminerler verilecek.

Sait DUYGU

Kamu Denetçiliği Kurumu

Basın Danışmanı

Ayrıntılı bilgi için :Adres: Kavaklıdere Mahallesi - Nevzat Tandoğan Caddesi No: 4 Çankaya/ANKARA Basın Bürosu Tel: (0312) 465 22 00/1900 - 0537 472 1018 Faks: (0312) 465 22 99 e-posta: basin@ombudsman.gov.tr Facebook: Trombudsman Twitter: Trombudsman