Türkiye'nin Hamburger Kralı Ahmet Yazıcı Vefat Etti

Kristal Büfe'nin kurucusu Ahmet Yazıcı vefat etti .

53 yıllık geçmişiyle Türkiye'nin ilk yerli fast-food restoranı olan Kristal Büfe'nin kurucusu Ahmet Yazıcı rahatsızlığı nedeniyle uzun süredir tedavi edilmekte olduğu  Yeditepe Üniversitesi hastanesinde hayat gözlerini yumdu.

Türkİye'nİn ilk hamburgercisi olarak bilinen  Kristal Büfe'nin kurucusu Ahmet Yazıcı ilk şubesini Sirkeci 'de kurduğu ve  daha sonra ve ünlü yazar Orhan Pamuk'un "Kafamda Bir Tuhaflık" adlı romanında da  yer verdiği Taksim'deki fast foot restaurantında kendi özel köftesiyle ürettiği  hamburlerle ün kazanmıştı.

"Islak Hamburger" isminin doğuşu.

Kristal Büfe’nin kurucusu Ahmet Yazıcı dana ve kuzu  kıymadan hazırladığı köfte ve salçadan yaptığı sosla Taksim’de hamburger yapmaya başladı.Özel lezzetiyle dikkat çeken ve  günde 10.000 adetlere satış  rakamlarına  ulaşan hamburgerler  dükkanın üst  katında bir yandan kıymadan köfteler yapılırken tencerede sos kaynıyor, hamburger hızla hazırlanıp aşağıda bekleyen müşterilere  gönderiliyordu. Bu esnada köfte , sos ve ekmek birbirine karışmasından oluşan reha ve lezzet ile ünlü " ıslak hamburger" ismi doğmuş oldu..

Dünyanın popüler fast foot  markalarının henüz Türkiye'de faaliyete geçmediği yıllarda kurduğu restaurant zincirleriyle  ve sektöre getirdiği yeniliklerle  dikkatleri çeken Ahmet Yazıcı  1982 yılında Bağdat Caddesi  Suadiye'de ki  en popüler şubesini Starbucks'a devretmesi ve  dünyanın ünlü kahve markasının  ilk şubesinin Türkiye'de açılmasıyla da  günün haberi olmuştu.

Rize'den İstanbul'a gelerek 1963 yılında Sirkeci'de ilk hamburger dükkanını açan Ahmet Yazıcı  en popüler dönemini 70 ve 80 yıllarda yaşarken Taksim de açılan şubesiyle de sektöre yeni bir ivme kazandırmış ve   Kristal Büfe  dönemin en ünlü isimlerinin uğrak noktası olmuştu.

76 yaşında vefat eden Ahmet Yazıcı  dün Üsküdar Nimet Arpacı Camiinde  Cuma namazı  kılınan cenaze namazı sonrasında  Karacaahmet'te bulunan Aile mezarlığında toprağa verildi.  Çok sayıda ünlü iş adamı ,aile dostları ,arkadaşları, Rize'den gelen yakınları olmak üzere  yoğun fırtınaya rağmen cenazeye katılım göstererek merhumu dualarla sonsuzluğa uğurladılar.  

Mehmet Leventoğlu - 04-02-2016 Bandırma Gerçek -http://kristalbufe.com.tr/