Venezuela Başkanı Nicolas Maduro :Türkiye'ye inanıyoruz.Yeni bir gücün doğduğunu biliyoruz"

Hugo Chavez önderliğinde kapitalist küresel efendilere  ekonomik alanda isyan bayrağını açan Venezuela'nın yeni  Devlet Başkanı Nicolas MaduroTürkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü. Maduro : Türkiye'ye inanıyoruz.  Yeni bir gücün doğduğunu biliyoruz.
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maduro'yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Maduro, törende yaptığı konuşmada "Dünya iş birliğine, barışa ve eşitliğe dayanan bir denge üzerinde yeni güç odaklarının ve kutuplarının doğacağını, böylece dünyanın yeni bir dengeye kavuşacağını düşünüyorum. Türkiye'ye inanıyoruz. Yeni bir gücün doğduğunu biliyoruz" dedi.

Ankara da değişik kurumlarda temaslarda bukunan Maduro  Ankara Üniversitesinde yaptığı konuşma'da " Dünyada bir tek Amerika bulunmadığını, kendisinin "başkaldıran, özgürlüğü için mücadele eden diğer Amerika'dan" geldiğini vurgulayan Maduro, Güney Amerika ülkelerinin bağımsızlık mücadelesinde önemli yerleri olan General Francisco Miranda ve Simon Bolivar'ın çabalarından örnekler verdi.
Maduro, 21'inci yüzyılın çeşitli zorluklar barındırdığına dikkati çekerek, daha önceki iki yüzyılda yaşanan savaşlarda köleliğe, ırkçılığa ve sömürgeciliğe baş kaldırıldığını söyledi. Maduro, "Biz Bolivarcı Venezuelalılar şuna eminiz; 21'inci yüzyılda artık imparatorluk hegemonyasına bağlı yaşayan ülkeler dünyadan silinecek." ifadesini kullandı.

'YENİ BİR GÜCÜN DOĞDUĞUNU BİLİYORUZ'

"Dünya birkaç  ülkeden çok daha büyük. Biz çok merkezli ve çok kutuplu bir dünyanın kurulacağından eminiz." diyen Maduro, bu model içinde insanların dinlerini, hayat tarzlarını özgür şekilde ifade edeceklerine inandıklarını söyledi. Bu düzende hiç kimsenin, hiçbir zaman birine kendi inancını, hayat tarzını zorla empoze edemeyeceğine vurgu yapan Maduro, şunları kaydetti:

"Bu anlamda medeniyet yolunda büyük bir diyalog çağrısı yapıyoruz. Dünya iş birliğine, barışa ve eşitliğe dayanan bir denge üzerinde yeni güç odaklarının ve kutuplarının doğacağını, böylece dünyanın yeni bir dengeye kavuşacağını düşünüyorum. Bu dünya için mücadele edilmeli. O yüzden Türkiye'ye geldik çünkü Türkiye'ye inanıyoruz. Yeni bir gücün doğduğunu biliyoruz. Tarihine ve kültürüne inanıyoruz. Daha da yaklaşalım, birbirimizi daha iyi tanıyalım, saygı duyalım ve bu yeni dünya için temelleri atmaya başlayalım diye dostluk kollarımızı size uzatıyoruz."ifadelerini kullandı.

http://news.xinhuanet.com/english/2017-10/07/c_136662502.htm

http://abcnews.go.com/International/wireStory/venezuelas-maduro-meets-tu...

BANDIRMA GERÇEK - MEHMET LEVENTOĞLU