Yeni Seçimler Bize Ne Getirecek?

Türkiye aniden seçim sürecine girdi ve hızla kampanyalar başladı. İktidarın kampanyaları zaten yedi gün yirmi dört saat yıllardır sürüyor kampanyaları sürdürülüyor zaten.

Seçimler bize ne getirecek?. Bize derken kastettiğim işçilere emeğiyle geçinme derdinde olanlara ? Taşaron süreci balon olup başımızda patladı gelelim diğer meselelere. Çünkü herşey herşeyle bağlantılıdır demişti  ustam!. Türkiye üretim gücünü kullanabilirse düzelecektir.

Ülkemizin en önemli görevlerinden biri de öncelikle yurttaşını, insanını sağlıklı beslenebilmesini sağlamaktır.Tarım, bu açıdan önemli bir faaliyettir. İnsanlığın büyük çoğunluğu tarımsal ürünlerle besleniyor.
Teknoloji diyorsunuz sanayi önemli diyorsunuz. Neden tarımımız sanayimiz hep başkalarını takip ediyor biz öncülük yapamıyoruz. Çünkü karnı aç insan sadece ekmeği düşler. . Tok insandır sanat üreten.
Unuttuk mu biz, nerede yaşadığımız toprağı nefes aldığımız yediğimiz suyunu içtiğimiz bu toprakları ? 
İnsan aklını işleterek öğrendiği bilgiyi kullanarak toprağı ekip biçerek karnını doyurunca kalan zamanlarında sanata, araştırmaya bilimle uğraşmasıyla bu günün teknolojilerinin temelerini atmış ve bu günlere gelebilmiş
Teknolojinin gelişim tarihine bir göz atarsak, her şeyin adım adım ilerlediğini ve her adımın ne kadar önemli olduğunu görürüz. Çünkü 119 adım 120.adımın ilham kaynağı, tetikleyici gücüdür. Bayrak yarışı gibi.
Aç adam teknoloji üretir mi?
Tekerlek icat edilmeseydi, şimdiki son model otomobilleri kim hayal edebilirdi?

Arşimet suyun kaldırma kuvvetini bulduğunda karnı aç mıydı tok muydu?
Johannes Gutenberg, Modern matbaanın Avrupa’da kurulmasını sağlayan kişi matbaayı geliştirirken karnı aç mıydı tok muydu?
Mimar Sinan Selimiye Camisini yaparken karnı aç mıydı tok muydu? Urartular’ın su kanalları, Frigler’in dokudukları bir tür kilim olan tapisleri, Lidyalılar’ın madeni paraları, Osmanlı'nın mimarisi bunları aç insan yapamaz
Karnı tok ,sağlıklı ve dengeli beslenen ve gıdayı kontrol edebilen insan;teknoloji ,bilim ve sanat üretir
İnsanın “bilginin enerjiye" dönüşmesi sağlıklı gıdayla olur

Nasıl oluyorda medeniyetin beşiği denilen Tarım devrimin yapıldığı bu topraklarda Göbekli Tepe’den günümüze tarım tarihimize bakarsak...
Anadolu’nun bereketli topraklarından yeşeren medeniyetleri, dünyaya yayılan imparatorluklar kuran Ve topraktan geldik yine toprağa döneceğiz inançı taşıyan bu yaşadığımız coğrafyada Ülkemiz, topraktan , tarımdan uzaklaşmaya ,toprağımıza sahip çıkamamağa başladık . Neden kendi topraklarımızda  üretemiyoruz. Üretemediğimiz için yaşam standartımız sürekli düşük oluyor. ? Bunun suçlusu herhalde biz işçiler değiliz.

Saman ithal etmeye , hayvan , tohum ithal etmeye başladık gelecek nesiller için tehlikeli bir gelişme
Kimyasallarla. Elverişli bereketli topraklara sanayi kurulmasıyla topraklarımızı kaybettik. Bunun suçlusuda emekçiler değil.
Yanlış tarım politikalarıyla
Hata kimde toprakta mı? Hayır bizde emeğimize ekmeğimize  sahip çıkamayan bizlerde. 

Hani seçim geliyor diye başladım . Sorun ve çözüm aslında iç içe... Bizi yönetcek cesur girişimci paylaşımcı yöneticilerimiz seçmekte. Gerisi Teferruat.
 

BERKAN KOZAN-BANDIRMA