Yüksek Vergiler Evde İçki Üretimini Patlattı

Alkollu içeceklere yönelik AKP Hükümetinin uygulamaya koyduğu yüksek vergi oranları nedeniyle tüketici vatandaşların evde akol ve bira üretimine yönelik çabalarında rekor artış gözleniyor. Rakı ,Şarap ve Bira yapımında kullanılan ürün satışlarının internet ortamında yüksek satış yaptığı bildiriliyor..

Geçtiğimiz günlerde evde bira yapımını kolaylaştıran ürünlerin satışı ve Türkiye’de bira tüketimi hakkında yaptığı açıklamalarıyla tepki çeken Anadolu Efes Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan yeni bir açıklama yaptı.

Basın açıklaması yapan Özilhan, “Basın mensubu arkadaşlarımla yaptığım görüşmenin yansımalarını üzülerek takip ediyorum. Görüşmeler sırasında vergilerin yüksek olmasının merdiven altında kaçak ve sahte içki üretimini artırdığından, bunun insan sağlığını tehlikeye attığından bahsettim. ‘Yasa dışı ticaret hem insan sağlığını tehdit ediyor hem de vergi kayıplarına yol açıyor’ dedim. Asıl dikkat çekmek istediğim konu buydu” dedi.

Özilhan, şunları söyledi: “Biz Anadolu Efes olarak, ülkemizde bira sektörünün gelişmesi, bira kültürünün yaygınlaşmasına önem veriyor ve bu konuda çalışma yapan herkesi destekliyoruz. Evde hobi olarak yapılan biraların da bira kültürünün bir parçası olarak sektörün gelişmesine katkı sağladığını düşünüyoruz. Görüşmeler esnasında da vurgulamak istediğim gibi; alkollü içeceklerdeki vergi yüksekliği sektörümüzü her anlamda olumsuz etkiliyor, biz de bunu her platformda dile getiriyoruz. Temennim yeni vergiler gelmesi değil, mevcut vergi oranlarının yeniden değerlendirilmesidir."

BANDIRMA GERÇEK - SOL HABER