17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Bandırmalılarla Buluşuyor

İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ BAŞLADI

Gönüllü emeğin en başarılı seçkilerinden 28 kısa ve uzun metraj filmi 4 gün boyunca Bandırmalılarla buluşturacak olan 17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başladı.

Bandırma Belediyesi ve Atölye Gölge iş birliğiyle Bandırma’da ev sahipliği yapılan 17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin açılış gecesi, “İki Şafak Arasında” filminin gösterimiyle, Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılışa katılanlar arasında; Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Yağar, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar yer aldı.

Keman, gitar ve yan flüt üçlüsünden oluşan müzik grubu dinletisi eşliğinde gerçekleştirilen açılış kokteylinin ardından konuşmalara geçildi. İlk konuşmayı, Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Komitesi adına Mustafa Uygur yaptı. Festivalin dinamikleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Uygur, “İşçi Filmleri Festivali için çalışan, emek veren herkes gönüllüdür. Bu gönüllülük esasıyla emeği, emek mücadelesini ve emekçilerin direnişini 17 yıldan bu yana sinema perdesine yansıtıyor, özellikle işçi sınıfının sesi olmayı amaçlıyoruz,” dedi.

Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, konuşmasına Bandırma’nın kültür ve sanatın başkenti olduğunun altını çizerek başladı. Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Kültür ve sanata olan desteğimiz artarak devam edecek,” vurgusunda bulundu. Sözlerine, 3 yıl önce aramızdan ayrılan Türk Sineması’nın hafızalardan silinmeyecek usta ismi Tunç Başaran’ı anarak devam eden Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Sanatı ve sanatçıyı her zaman destekledik, desteklemeye devam ediyoruz,” diye konuştu. Bandırma Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen etkinlikleri hatırlatan Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Kadın Filmleri Sinema Etkinlikleri, Açık Hava Sinema Günleri, İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’ni ve iki kısa film festivalini daha şehrimizde gerçekleştirmiştik. Diğer taraftan Bandırma’nın marka değerini arttırmak için popülist sinemayı da destekliyoruz. Bunun en güzel örneği geçtiğimiz günlerde vizyona giren Bandırma Füze Kulübü filmi oldu ve şehrimizin tanıtımına önemli ölçüde katkı sağladı. Bandırma sanatı, kültürü, doğayı ve tarihi seven bir kenttir. Desteklerimiz ve etkinliklerimiz devam edecek,” dedi. Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, 17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

20-12-2022

Konuşmaların sonrasında, Selman Nacar’ın ilk uzun metrajlı filmi “İki Şafak Arasında” izlendi. Bir aile şirketinde, bir işçinin ağır şekilde yaralanmasının ardından hem kendi hayallerini hem ailesini hem de yaralanan işçinin eşinin hayatını etkileyecek ahlaki bir karar vermek zorunda kalan Kadir karakterinin bir gününü anlatan film salondakilerden büyük alkış aldı.

Yönetmen Selman Nacar, Film gösteriminin hemen sonrasında söyleşi gerçekleştirdi. Nacar filmin teknik ve psikolojik alt yapısı ile ilgili çeşitli bilgilendirmelerde bulunarak, “İzleyiciyi tanık koltuğuna oturtmak, bir şeyleri sorgulatmak istedim,” dedi. Söyleşi soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Levent Balkış, gecenin sonunda Yönetmen Selman Nacar’a “Erdek ve Kapıdağ Tarihi” adlı kitabı takdim etti.

Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun ise Bandırma Vapuru figürlü kabartma tabloyu, Bandırmalılar adına Yönetmen Selman Nacar’a hediye etti.

20-12-2022/BASIN