29 Ekim 1923 Pazartesi Günü..

29 Ekim 1923 Pazartesi günü... 

Nüfus 13 milyondu. 40 bin köy vardı. Her dört köyün üçünde okul yoktu. Market yoktu. Cami yoktu. İnsanlar hastalıktan kırılıyordu. Dünyaya gelen her iki bebekten biri ölüyordu. İnsan ömrü ortalaması kısaydı. Kırkını görenler şanslı sayılırdı. 13 milyon için sadece üç yüz doktor vardı.
Erkeklerin sadece % 7'si okuma yazma biliyordu. Memleket bilimden, ilimden çok uzaktı.

Kadın insan değildi. Eğitim hakkı yoktu. Meslek edinme hakkı yoktu. Boşanma hakkı yoktu. Kocası boşarsa bu sefer velayet hakkı yoktu. Miras kalan mallar üzerinde bile hüküm verme hakkı yoktu. Seçme ve seçilme hakkı yoktu. Çalışma hakkı yoktu. Çalışsa bile eşit işe eşit ücret hakkı yoktu. Gebeliği önleme hakkı yoktu.

Bize geri, borçlu, hastalıklı bir vatan miras kaldı. Bu ülkeye yeniden hayat vermek gerekiyordu.

Ve o gün... Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti ilan etti. Mucizelere inanır mısınız? Cumhuriyet devrimi bir mucizeydi.

Türk Milleti! Üzerindeki sorumluluğun farkında mısın? Atalarının çarıkla bastığı, elleri ile mezarını kazdığı, bir tas hoşaf yarım dilim ekmekle doyurduğu karnını, 45 kilo kadınların 25 kilo mermiyi kara kışın soğuğunda titreyerek sırtında taşıdığı, günlerce uyumadan savaştığı, bin kişinin Allah Allah nidalarıyla girdiği cepheden bir kişinin çıktığı vatanın topraklarına bugün sahip çıkabiliyor musun?

Muhtaç olduğun kudreti nerede bulacağını hatırlıyor musun? O Kudret senin damarlarında akıyor. Ülkene, milletine, diline, dinine, ırkına sahip çık.

Bayrağını mukaddes kılan kandır. Toprakların uğruna şehit düşenlerle vatandır. Cumhuriyet ise senin bayramdır. 

Bayramın kutlu olsun.

29-10-2019