3 Çocuk Yapan Çifte 30 Bin Euro Destek

Türkiye'nin aksine Avrupa Birliği ülkeleri  azalan nufüs oranını önlemek için mülteciler dışında çözüm arıyor.

Azalan nufusa çözüm olarak mültecileri benimsemeyen Macaristan 3 Çocuk Yapan  macar Ailelere 30 Bin Euro Destek Verme kararı aldı.

Macar hükümeti, evli çiftlere üç çocuğu varsa geri ödemeleri gerekmeyen yaklaşık 30.590 Avro geri ödemesiz kredi veriyor.
Diğer birçok AB üye ülkesinde olduğu gibi, Macaristan'da da yaşanan  genç nufus sıkıntısı  ve ülke dışına gidenler nedeniyle ülke de işçi sıkıntısı çekiyor, işçiler ülkeden daha yüksek maaşlar almak için başka ülkelere gitmeyi tercih ediyor  

DW nin haberine göre Başbakan Viktor Orban ve iktidarda olan sağcı  parti  ülkeye ithal kitlesel göçten ziyade aileler yoluyla nüfus artışını teşvik etmek istiyor.

Yoğun mülteci akınıyla başı derttte olan ve mültecilere davranışları kötü olduğu yolunda iddiaklarda bulunulan Macaristanda sağcı hükümet " Macar çocuklara ihtiyacımız var” açıklaması yaptı ve 3 çocuğa sahip olacak ailelere 30 Euro destek verileceğini açıkladı.

Plandaki diğer noktalar arasında, ev satın alımlarını desteklemeye yönelik kredi programı, geniş ailelere yönelik araçlara sübvansiyonlar ve en az dört çocuğu olan kadınlar için ömür boyu kişisel vergi indirimi bulunmaktadır.

Kredi ödemesini en başta almak için çiftlerin belirli kriterleri karşılaması gerekiyor.

Evli olmalılar
İlk evliliklerinde ikisinden biri
Karısı 18 ila 40 yaşları arasında olmalı ve
Bunlardan biri Macaristan'da 180 gün boyunca sosyal yardımda bulunmuş olmalı
Beş yıllık bir süre içinde bir çocuğu olan çiftler için, kredilerine olan faiz sonsuza kadar askıya alınır ve aylık ödemeler üç yıl boyunca durdurulur.

İkinci bir çocuğun doğuşu, geri ödemelerinde üç yıl daha beklemelerine izin verir, katkıda bulundukları paralar geri gelir ve üçüncü bir çocuğun doğumunda borç verilir. Eğer çift ya beş yıl içinde bir çocuk üretemezse ya da boşanırsa, dört ayda (120 gün) ödünç aldıkları her şeyi geri ödemek zorunda.

BANDIRMA GERÇEK - DW HABER EDİTÖRYAL  - 29-07-2019