Adalar'ın Çöpleri de Balıkesir'e

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği çöp fabrikası 20 ilçenin çöplerini yeniden değerlendirip  hem çevre sorunlarını önlüyor hem de elektrik ve kompos üretimiyle ekonomiye kazandırıyor.

Bandırma'da on yıllardır yaşanan ve sürekli yangın çıkması ve metan gazı nedeniyle halk sağlığını tehlikeye düşüren çöplük sorununu da ortadan kaldıran  benzeri tüm diğer ilçeler de olduğu gibi Marmara ve diğer adaların çöpleri de devasa katı atık transfer Tırları ile Balıkesir'e taşınarak atıkların çevre kirliliği üretmesine engel olunuyor.. Balıkesir Büyükşehir  Belediye'sinin başarılı çalışmalarından biri olarak tüm kesimlerin beğenisini kazanan hizmetten dolayı üretilen enerjiden de gelir elde edilmesi katma değeri yüksek bir hizmet sunumu olarak vatandaşlarca memnuniyetle karşılanıyor.

400 BİN TON ÇÖP İŞLENİYOR

Balıkesir'in Altıeylül ilçesinde Büyükşehir Belediyesince kurulan ve metan gazını enerjiye dönüştüren çöp değerlendirme tesisi sayesinde tüm ilçelerden gelen atıklar işlenerek 50 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanıyor. Gökköy Mahallesi'nde ilçelerin çöplerinin işlendiği Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'nda tam zamanlı üretim yapılırken  Büyükşehir Belediyesi, vahşi depolama alanlarını da ortadan kaldırarak çevreye zarar vermesine engel oluyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda büyük bir adım olan çevreci tesiste, yılda 400 bin ton çöp işleniyor.

20-06-2022/ HAYRETTİN İLDAM  / foto. MUSTAFA YAMANER