Adaylık Süreci

ADAYLIK SÜRECİ

Bandırma Belediye Başkanını belirlemede Genel Merkez kılı kırk yarıyor. Adayı açıklama süreci uzadıkça uzuyor. Bu durum da aday adaylarını ve ekiplerini geriyor, yoruyor. Her aday adayının ve ekibinin iddialı tutumu, beklentiyi yükseltmesi stresi artırıyor.

Parti üyelerimiz de bu sürecin uzamasından rahatsız. Bir bıkkınlık, usanmışlık, moral ve motivasyon azalması görülüyor.

Daha önceleri ifade ettiğim gibi aday belirlemede izlenen yolun yanlışlığı bu sonucu doğuruyor.

Eğer adaylar Parti içi, bütün üyelerin katılacağı seçimle belirlenseydi ne bu sıkıntılar yaşanır ne de adaylık açıklamaları bugüne kalırdı.

İzmir’in adayları ve Bandırma’nın adayı da çoktan belirlenmiş olurdu.

Burada bir şeyi de özellikle vurgulamak isterim. Bu yerel seçimlerde Genel Başkan, MYK ve PM büyük bir sorumluluk ve risk yüklenmiştir. Çünkü kendilerinin belirlediği adaylarla girilecek bir seçimde başarısızlık yaşanması durumunda görevlerini bırakmak zorunda kalacaklar.

Yeni bir süreç ve yapılanmanın başlaması da kaçınılmaz olacaktır.

Bu süreçte yapılan yanlışlardan biri de mevcut başkanların adaylıkları durumudur. Mevcut başkanlar da yeniden aday olabilmek için Genel Merkezin kapısını aşındırdılar. Oysaki Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısının elinde mevcut başkanlarının beş yıllık bir karnesi olmalıydı. Beş yıl içinde ne yaptılar, ne kadar yaptılar; neyi, niçin yapamadılar; Partinin tüzük ve Programına ne kadar bağlı kaldılar; kısaca, başarılarını ve başarısızlıklarını gösteren bir karne. Eğer bu olsaydı, adaylık sürecinde bu karne başkana verilir ya yeniden adaysın ya da değilsin denirdi.

Bu da olmadı. Çünkü hala Cumhuriyeti kuran bir Parti olarak kurumsallaşamadığımız acı bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Bu durum örgütlenme modelimiz ve eğitim çalışmalarımız için de geçerli... Düzenli ve disiplinli bir çalışma içinde değiliz...Bu çalışma alanlarıyla ilgili metodlar da uygulanamdığı için değiştirilmek zorunda kalınıyor.

Tüzüğümüzde de demokratik olmayan bir çok hüküm var. Bütün bunlar ayrı bir yazı konusu. Bunları da seçimden önce yazacağım. Fakat bugün ülkeye demokrasiyi getirme savını taşıyan bir Parti olarak, demokrasiyi içselleştirememin sancılarını yaşıyoruz.

Her seçimde, Genel Başkan ve MYK’nin istediği bir yöntemle aday belirleyerek ve de çalışmadan, bir iki aylık bir çalışmayla, seçime gidiyoruz. Sonuç “ hüsran” oluyor.

Bu seçimde de işimiz zor; ama kuş taşa çarpsa ne iyi olacak!..

Gültekin MUTLU - 20.01.2019,-Bandırma