Ahmet Edip Uğur Son Yolculuğuna Uğurlandı

Balıkesir siyaseti ve iş dünyasının efsane ismi, AK Parti kurucularından,Balıkesir  Büyükşehir Belediyesinin ilk  Başkanı Ahmet Edip Uğur, Zağnos Paşa Cami’nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. Cenazeye Siyaset , iş dünyası ve tüm siyasi partilerin temsilcilerinin katıldığı cenaze törenine yoğun katıım gözlendi.

Bir süredir mücadele ettiği beyin tümörü rahatsızlığına  yenik düşerek 71 yaşında hayatını kaybeden  Ahmet Edip Uğur'un erken vedası üzüntüyle karşılanırken ,  Ahmet Edip Uğur’un cenaze namazına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, TBMM Meclis eski Başkanlarından ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ilçe belediye başkanları, iş ve siyaset dünyasının ileri gelenleri katıldı. Edip Uğur naaşı kılınan cenaze namazının ardından  Başçeşme Mezarlığı’ndaki aile kabristanlığına defnedildi.

7 Nisan 1950 yılında Balıkesir’de dünyaya gelen Ahmet Edip Uğur, İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Üniversiteyi tamamladıktan sonra Balıkesir’e dönen ve Arı Yağ fabrikalarını kuran Uğur, iş dünyasındaki başarılarının ardından Balıkesir Ticaret Odası Başkanlığı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Balıkesir Şube Başkanlığı görevi yaptı. İlk olarak Anavatan Partisi’nden 1987 yılında milletvekili seçilen Uğur, AK Parti’nin Balıkesir’de kurucu il başkanlığı görevini üstlenirken 22.,23. Ve24 dönemde milletvekili olarak mecliste görev yaptı. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanlığı da yapan Uğur, 2008 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve "Mali ve İdari İşler" Başkanı oldu. 2014 yerel seçimlerinde AK Parti'den Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 2018 Yılında kurucusu olduğu Ak Partiden ve Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa eden  A.Edip Uğur, son olarak Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA)kurucuları arasında yer aldı.  Uğur, evli ve üç çocuk babasıydı.

09-09-2021