AKP Kudüs Konusunda Samimi Değil...Barış Karadeniz Basın Açıklaması

CHP’Lİ KARADENİZ: AKP KUDÜS KONUSUNDA SAMİMİ DEĞİL

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz,  AKP iktidarının Kudüs konusunda samimi olmadığını söyledi. Karadeniz, “Boynunuzda Yahudi Cesaret Madalyası ile İsrail’i terörist devlet ilan etmeniz ne kadar samimi” dedi.

ABD’deki Yahudi Kongresi (Amerikan Jewish Congress-AJC)’nin Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği  “Yahudi Cesaret Madalyası” (Profiles in Courage) bir kez daha gündeme geldi. 2004 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a verilen ancak İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırıları eleştirdiği için Erdoğan’dan geri istenen ödülün akıbeti hala belli değil.

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıma kararının ardından AKP iktidarından gelen tepkilerin samimi olmadığını söyledi. Türkiye’nin daha net tavır koyması gerektiğini belirten Karadeniz, “İsrail’e terörist devlet diyeceksin. Boynunda Yahudi Kongresi’nin ödülünü taşıyacaksın. O ödülün her tarafı İsrail, her tarafı ABD. O ödülü iade ettin mi etmedin mi?” dedi.

CHP’li Barış Karadeniz, 23 Temmuz 2014’te AJC Başkanı Jack Rosen açık bir mektup ile ödülün iadesini istediğini, dönemin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın da ödülün “memnuniyetle iade edileceğini” bildirdiğini hatırlattı. Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ödülün iadesi ile ilgili kamuoyuna açıklayıcı bir bilgi vermediğini de ifade eden Karadeniz, “Ödülü verenler, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı’ndan Filistin’e zulüm eden İsrail Devleti’nin saldırılarını eleştirdiği için bu ödülün iadesi istenmiş. Hem de kamuoyuna açık bir mektupla ödülü istemişler. Yahudi Kongresi Başkanı tarafından istenen bu madalyanın Türkiye Cumhuriyeti Devleti geleneğine göre iade edilmemesi gerekir. Sen de ‘vereceğim’ demişsin. Ödülü geri verdin mi vermedin mi belli değil. Eğer gerçekten bu ödül iade edilmiş olsaydı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üslubuyla bunu duymayan kalmazdı.” diye konuştu. ​

BANDIRMA GERÇEK - TARKAN OLCAY -Ed..MEHMET LEVENTOĞLU