Allah Bandırmalıların Yardımcısı Olsun!

Allah Bandırmalıların yardımcısı olsun!.

Çünkü bu güzel memleketimizde sağlıklı  yaşamamızı sürdürmemize destek verecek olan kurum ve kuruluşlarda gönüllü olarak görev üstlenenlerin  ne iş yaptığını değil, kendini dahi bilmez tavırları zaten zor hayatımızı daha da zorlaştırıyor.

Ben Bandırmalıyım ama üniversite, yurtdışı eğitimi, iş derken liseyi bitirdiğim sene yani 18 yaşında memleketimden ayrıldım. 10 yıl sonra dönüş yaptım. Akrabalarım ve yakın çevrem haricinde fazla kimseyi tanımam. Hiçbir kurum, kuruluş, toplulukla alıp veremediğim yok. Önyargım asla yok. Ve hatta desteklediğim bir siyasi parti dahi yok ki olsaydı belki böyle olmazdı. Velhasıl kalem herkesi ve her şeyi objektif bir gözle değerlendiriyor ve fikirlerimi hiç çekinmeden ortaya koyuyorum ve koyacağım.

Bir Bandırmalı olarak merak ediyorum. Bandırma Devlet Hastanesi yönetiminden -tarafsız olupta- memnun olan var mı? Gerçekten var mı? Çünkü Hastanede çalışan kimse ne yapacağını bilmiyor. Sadece oturmak içinse görev eğitimi bar taburesinde barmenden mi alınıyor? 

Ben Bağkur borcu af kapsamına girmiş ücretli hastayım. Her muayenede 6 TL harici, yapılan hiçbir işlem için ücret ödememem gerekiyor. 2 Temmuz da Nöroloji polikliniğe gittim. Ücretli veznede çalışan ismini bilmem gerekmeyen sarışın hanımefendi  50 TL muayene ücreti istedi!. Bende af kapsamından çıktığımı düşünerek ücreti ödedim. Daha sonra tahlil istendi, 58 TL tahlil ücreti ödedim. Ertesi gün tahlil sonuçlarımı almaya gittiğimde Uzman Doktor Burçak hanım tekrar tahlil istedi. Kendisinin işinin ehli olduğu çok belli, her hastasıyla ayrı ayrı ilgileniyor, çok titiz ve sevecen bir doktor, kendisi izne çıktığı zaman Uzman Ali beye yönlendirdiler. Ali beyde aynı Burçak hanım gibi her hastasıyla ayrı ayrı ilgilenen, işini ve daha önemlisi insanları sevdiği belli olan  beyefendi bir doktor.

Demek ki hastanemizin bütün doktorları mizantropist* değilmiş.  İyi ki varlar.

İkinci tahlil isteminde tekrar ücretli vezneye yönlendirdiler. Bu sefer yine ismini bilmem gerekmeyen  gözlük kullanan bir beyefendi vardı. ‘Tahlil için muayene girişi açmamız gerekiyor ücretiniz 6 tl’ dedi. Tahliller için ücret talep etmedi. Ben de bir önceki gün ödediğim miktarın sebebini sordum.

Sonuçta yanlışlık yapıldığı ortaya çıktı!!.

Bir önceki gün çalışan sarışın hanım geldi. Ondan ücreti iade etmesini talep ettim. O da iade yapamayacaklarını bunun için Balıkesir Saymanlığına başvurmam gerektiğini söyledi. Detay vermediği için Bandırma Devlet Hastanesindeki e-posta adresine durumu özetler bir mail attım. Ertesi gün dönüş sağladılar. Evraklarımı hazırlayıp, alıcı bölümüne sadece Balıkesir Saymanlığı yazmamın yeterli olduğu adrese postalamam gerektiğini söyledi. Aynen söylenildiği gibi yaptım.

Bu Covid-19’un kol gezdiği dönemde gidip bir saat postane kapısında sıra bekledim. 10 TL de posta ücreti ödedim. Gönderdim göndermesine ama 2 hafta sonra posta bana geri döndü. İnternetten Balıkesir Saymanlığının numarasını alıp aradım durumu anlattım beni başka bir hatta yönlendirdi. Yönlendirdiği hat sadece askeri personel işlemlerini yapıyormuş o da başka bir numara verdi???.

O numarayı da aradım "biz bir şey yapamayız şu numarayla görüşün" dendi. En son bana Saymanlık Müdürünün cep telefon numarası verildi. İnat ettim ne ben 108 TL kaybetmekle fakir olacağım ne de benim ödememem gereken bir ücrete el koymakla başkaları zengin olacak. Müdür bey bana yardımcı oldu. ‘Ben şimdi hastaneyi arıyorum, evraklarınızı alın hastaneye muhasebeye gidin’ dedi. 

Ertesi gün gittim. Muhasebe bölümü sağolsunlar yardımcı olmaya çalıştılar ama bilgisiz yardımcılık... Ne yapacağını onlar da pek bilemedi. Sonra bir hanım çağırdılar geldi 20 dakika zorlana zorlama bilgisayar başında uğraştıktan sonra halledebildi. O 20 dakika içinde ‘Olmuyor, üstünden çok zaman geçmiş iade yapılamıyor’ da dedi. Sizin hatanız yanlış yönlendirdiniz deyince halledebildi sanırım. Sonra evrakları verip baş hekim yardımcısına imzalatmam gerektiğini söyledi. Başhekim yardımcısı sayfaları  imzalarken "Haberiniz olsun burda kimse ne yaptığını, neyi nasıl yapacağını bilmiyor" dedim.

‘Ne konuda?’diye sordu. Çok kısa özetlemeye çalıştım ve şu cevabı verdi.

‘Bir şey olmaz.’

Tabiki başhekim yardımcım size bir şey olmaz!  Olan bize..Halka olur. Derdine derman aramaya gelmiş vatandaşa olur.  Ne bir kusura bakmayın, ne bir -ilgilenmeyecek olsa dahi görgüsünden- ben ilgileneceğim, ne de başka bir şey... O da "Evrak odası"na yönlendirdi.

Ve saat 16:35... Evrak odası kapalı. Ertesi gün tekrar gittim evrakları teslim ettim. Aradan iki gün geçti hastaneden arandım.

‘Dilekçeyi Balıkesir Saymanlığına diye yazmışsınız, Bandırma Devlet Hastanesine diye yazacaksınız, yenisini yazıp getirin yoksa iade yapılamayacak.’ 

İşte durum böyle böyle..

Lütfen biri beni aydınlatabilir mi!.

Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor?

Kimi kime şikayet edeceğiz ve biz bunlarla bu zihniyetle ..Bu mizantropist ahlakla birlikte nasıl yaşayacağız?...

*Mizantropist "insanlardan nefret eden, ürken veya sevmeyen.. 

SELMA HAYAL/BANDIRMA/25-07-2020