Altın Vuruş Galibiyeti...Erdem Özcan yazdı

“ALTIN VURUŞ” GALİBİYETİ

Erdem ÖZCAN

Geçen hafta Tuzlaspor maçında biri penaltı diğeri frikikten atılan 2 gol ile ligdeki ilk maçında 2-0 galip gelen Bandırmaspor, oynadığı oyunla izleyenleri tatmin etmişti ama bana göre asıl kararı geçen yılın süper lig takımı Göztepe maçı belli edecekti. Bandırmaspor geçen sezon TFF 1. Ligin finalisti, İzmir’in efsane takımı Göztepe ise Süper Lig’in dişli takımıydı.

Atabey Çiçek’in 89. Dakikada ceza sahasının oldukça dışından adeta yoktan yarattığı pozisyonda attığı şut adeta “altın vuruş” gibiydi ve çok değerli galibiyeti getiren golü getirdi.

İlk yarıdaki görüntüye bakacak olursak Göztepe, Bandırmaspor’a göre bir gömlek üstün görülüyordu. Bandırmaspor sadece ilk yarının son beş dakikasında birkaç pozisyonda etkili olur gibi oldu.

Tahmin ettiğim gibi karşılaşmanın özellikle ilk yarısı daha çok Göztepe’nin baskılı oyunuyla geçti. Ama Bandırmaspor’un zamanında presle müdahale etmesi Göztepe oyuncuları sıkıntıya sokuyor netice almalarını engelliyordu.

İkinci yarı ise bambaşka bir Bandırmaspor vardı. Bu yarıda daha fazla koşan daha fazla mücadele eden Bandırmaspor konuk ekibi sahasına adeta hapsetmişti.

Hava ısınının 30 derece sıcaklığa çıktığı maçta yorgunluk göstermeyen takımdan biri kazanacaktı.

İki takımın karşılıklı 3 dakika aralıkla attığı gol sonrası berabere süren maç sona yaklaştıkça yorgunluk belirtileri gösteren iki takım oyuncuları “artık bitse de evimize gitsek” diye düşündükleri sırada 89. dakikada Atabey Çiçek’in yaklaşık 25 metreden füzesi “altın gol” olarak Bandırmaspor’u galip getirdi. Ve gerçekten Bandırmaspor galibiyeti hak etmişti.

Bandırmaspor’un en büyük noksanı seyircisiydi. Geçen sezon Eyüp maçındaki ceza alacak abartılı tezahüratı 4 bin kadar taraftarı cezalı hale getirince işte şimdi Göztepe maçında destek verecek 200 kişiye kaldı. Oysa Göztepe’nin 659 taraftarı vardı. Bandırmaspor 2. kuvvet taraftarından yoksun çıktığı önemli

maçta kazandıysa sonuna kadar hırslı ve karşı takımın oyun kurmasına engel olacak baskılı oyununa borçluydu.

Sadece toplu halde 40-50 kişinin yaptığı çirkin tezahürat yapanlar ceza alsa neyse ama hem o tribünde bulunan 3-4 bin masum taraftarlar da ceza almış oluyor ki, hem de işte böyle Göztepe maçında olduğu gibi takımının boş tribünlere oynamasına sebep olunuyordu.

Bandırmaspor’a faydalı olmak istiyorsanız ceza aldıracak hareketlerden kaçınmanız gerekiyor.

28-08-2022/ERDEM ÖZCAN