Amerika'dan 72 bin 500 Dana Geliyor

ESK, Güney Amerika'dan 72 bin 500 dana için sözleşme imzaladı.

İZMİR- Et ve Süt Kurumu yetiştiricilerin besilik dana ithalatını karşılamak üzere Güney Amerika'dan 72 bin 500 baş besilik dana ithalatı için sözleşme imzaladı.

Sözleşme kapsamında 72 bin 500 baş besilik dana ithal edilerek besi işletmelerine dağıtılacak. Et ve Süt Kurumu'nun internet sayfasından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:
"Bilindiği üzere 12 Mayıs 2016 tarihinde Kurumumuzun Web sitesinden yapılan duyuru ile besicilerimizin ihtiyacı olan besilik sığırların ithalat yoluyla temini için talep toplanmaya başlanmıştır.

Besicilerimizden alınan taleplerin temin edilebilmesi için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmekte olup ilk etapta Kurumumuzca 72 bin 500 baş Güney Amerika Menşeli besilik sığır ithali için sözleşme imzalanmıştır.

Güney Amerika menşeli besilik sığır talep eden besicilerimiz, başvuru sırasına göre sözleşme yapmak üzere ilgili kombina müdürlüklerince davet edilecektir."

İhale iptal edilmişti

Et ve Süt Kurumu daha önce 50 bin baş Avrupa Birliği'nden,50 bin baş ise Güney Amerika'dan olmak üzere 100 bin baş besilik dana ithalatı için ihale açmıştı. Ancak yeterli başvuru olmadığı için bu ihale iptal edilmişti. İhalenin iptal edilmesinden sonra Et ve Süt Kurumu yetkilileri kendi çabaları ile Güney Amerika'da çalışmalarını sürdürerek 72 bin 500 baş besilik dana ithalatı için sözleşme imzaladı.

 

Besicilerle sözleşme imzalanacak

Et ve Süt Kurumu, daha önce besilik dana talebinde bulunan yetiştiricileri davet ederek sözleşme imzalayacak. Sözleşme tarihinde talep sahiplerinden hayvan bedelinin yüzde 20 si avans olarak alınacak. 200 baş ve üstü talep sahipleri, hayvanların grup halinde yapılacak seçimine kendi imkânları dâhilinde refakat edebilecek. Hayvanlar yola çıkarılmadan kalan bedeli ödenecek.Fiili ithalattan sonra ithal besilik sığırlar, talep sahipleri tarafından karantina işletmelerinde en az 21 gün süre ile karantinaya tabi tutulacak. Talep sahipleri ithal edilen hayvanları karantina başlangıcından kesime kadar geçen süre içerisinde bir başkasına devredemeyecek ve satamayacak. 
 

HABER: Ali Ekber YILDIRIM