ASBEST VE BANDIRMA HALKINA OLUMSUZ ETKİLERİ

ASBEST(Asbestos) ve BANDIRMA için oluşturduğu olumsuz Sağlık Problemleri.
ASBEST(asbestos) ya da halk arasında:Amyant-ceren toprağı-çelpek-höllük ve aktoprak olarak ta bilinir ve LİFSİ yapıda bir madendir.
Uluslararası KANSER ARAŞTIRMALARI AJANSININ (İARC) KANSEROJEN Maddeler listesininde ASBEST ''Kesin Kanserojen Madde'' tanımlaması ile I.nci gurup kanserojen maddeler listesinde yer almaktadır.
**

ASBEST İNSAN BEDENİNE NASIL GİRER;?
Asbest insan bedenine asbestli su borularından içilen SU ile-Asbestli binaların yıkımından oluşan tozun solunumu ve asbestli topraktan geçen kaynak sularının içilmesi ile bedene alınır.Ayrıca solunum havamızda da az da olsa asbest vardır.
ASBEST insan sağlığına zarar verdiği gibi çevreye de zararlıdır.Şimdi insana verdiği zararlara ve oluşturduğu hastalıklara bir göz atalım.

**MEZOTELYOMA HASTALIĞI: Vücuda giren Asbest Akciğer zarı ve Karın Kanseri hastalığı oluşturur,nefes darlığı ve şiddetli ağrı belirtilerini gösterir.Erken teşhis edilmediğinde kesin ölüm nedenidir.
**ASBESTOZ HASTALIĞI: Vücuda alınan asbestin liflerini açmak için vücudumuz tarafından salgılanan asit Akciğerde yaralar açar,
**KANSERLER: Asbest;insanda Akciğer ve Sindirim sistemi Kanserlerine yol açar.
**ASBEST NERELERDE KULLANILIR: Asbest başlıca Kentlerin içme ve kullanma suyu şebeke borularında-Uçak-Gemi-İnşaat sektörü ve Otomobil sektöründe olmak üzere yaklaşık 3000 alanda kullanılır.Bunun dışında Anadoluda bazı yerlerde.Evlerde badana-küçük çocuklarda pudra ve küçük çocuklara yine ısıtılıp ısı yalıtıcı özelliği ile SARGI bezi gibi de kullanılmaktadır.

**

Birkaç ay önce Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı sn;Edip UĞUR'un Bandırma da Kayacık mah.-Aksakal su şebeke temel atma töreninde ,Bandırmanın % 10 oranında su şebekelerinin asbestli borulardan ibaret olduğunu söylemi aklıma geldi.Oysa biz bu % oranının daha fazla olduğuna inanıyoruz.Yani.Paşabayır-paşakonak.Haydarçavuş-17 Eylül-Hacıyusuf gibi mahallelerin ve belki de başka diğer mahallelerin su şebeke hatlarının asbestli su borularından oluşmadığı ne malum? Çünki Bandırma insanı çevredeki sağlık kurumlarında Kanser riski en yüksek yerlerden biri olarak niteleniyor.Tıp Fakültelerine giden maalesef kansere yakalanmış arkadaşlarımıza Hocalar tarafından söylenen bu...Bu konu da yetkililerden açıklama bekliyoruz.
**

ŞİMDİ YETKİLİLERE SESLENİYORUZ !!!
Asbestli musluklardan evlerimizde su içiyoruz,çamaşırlarımızı bu su ile yıkıyoruz ve vernel ile yıkanmış bu mis gibi kokan (güya) çamaşırları kokladğımızda asbest akciğerlerimize alınıyor ,temizliğimizi,banyomuzu bu su ile yapıyoruz,bu borulardan gelen su ile sebze-meyvemizi yıkıyor ve yiyoruz.yani asbesti bedenimize bu yollardan alıyoruz.
**

VATANDAŞ OLARAK AKLIMIZA DELİ SORULAR SORUYORUZ.
Madem ki asbestli borulardan akan su insanımıza bu denli zararlı.NEDEN Sağlımız Korunmuyor? Neyi bekliyorsunuz? daha çok insanın ölmesini mi?..Yetkililer olarak vatandaşın en temel yaşamsal hakkı olan ''TEMİZ İÇME SUYUNU '' sağlayamıyorsanız neden varsınız?
BURADAN BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI Sayın Edip UĞUR'a sesleniyoruz.Lütfen ve lütfen halkın ortak kullanım alanı olan ve asla OTOPARK ve benzeri şekillerde bu ortak kullanım alanlarının hiçbir şekilde ücretlenemeyeceği DANIŞTAY tarafından da karar verilmesine rağmen, ''BALPARK '' gibi projeleri değil,gerçekten ''SOSYAL BİR PROJE ''olan ASBESTLİ SU BORULARININ tesbitini ve en kısa süreçte de DEĞİŞTİRİLMESİNİ YAŞAMA GEÇİRİNİZ...

Saygılarımla

ALİ GÜN / Biyolog 05-04-2017