Avrupa Parlamentosu Üyesi Yunanlı Milletvekili Eva Kaili Tutuklandı

Avrupa Parlamentosu'nda  yolsuzluk skandalı  Yunan Kadın Milletvekili'nin Evinde 1-5 Milyon Euro bulundu iddiası Avrupa'nın gündeminde.

Avrupa Parlamentosu'nu saran yolsuzluk skandalı her geçen gün derinleşip derinleşiyor.

Avrupa Parlamentosu yolsuzluk skandalında ki isimlere kim kimdir? 

Skandalın da, Katar ve Fas tarafından Avrupa Parlamentosu içindeki karar alma sürecini etkilemek için ödendiği iddia edilen "büyük" meblağlar ve "önemli" hediyeler içeren bir rüşvet karşılığı nakit planı iddiasını söz konusu ülkeler reddetti. Ancak AB Parlamentosunda görevli Yunan Milletvekili Eva Kaili tutuklandı.

Hem Katar hem de Fas , herhangi bir suçu reddediyor ve iddiaları asılsız olarak nitelendiriyor.

Soruşturmanın Aralık ortasında gün yüzüne çıkmasından bu yana, Belçikalı yetkililer beş kişiyi suç örgütüne katılmak, kara para aklamak ve yolsuzlukla suçladı ve tutukladı.

Beş zanlı itirazlar üzerine kademeli olarak hapisten salıverildi, ancak suçlamaları devam ediyor ve çeşitli derecelerde gözetim altında mahkeme öncesi gözaltında tutuluyor.

Altıncı bir kişi, İtalya'dan Belçika'ya iade edilmek için mücadele ediyor.

Belçika polisi, önemli verilerin silinmesini önlemek için parlamento bilgisayarlarına el konulmasına ek olarak, düzinelerce ev ve ofis aramasında 1,5 milyon Euro'nun üzerinde nakit paraya el koydu.

Bu baş döndürücü labirenti anlamaya çalışıyorsanız, Euronews size, Qatargate olarak adlandırılan yolsuzluk skandalına karışan ana karakterlerin kim olduğu konusunda kullanışlı bir rehber sunuyor.

SKANDAL VE  İSİMLER

Eva Kaili

Eva Kaili, Brüksel'deki herkesin ağzındaki isim.

Yunan milletvekili, 9 Aralık'ta tutuklanana kadar sosyalist grubun (S&D) saflarında yükselen bir yıldız olarak görülüyordu. Medya dostu ve cana yakın biri olarak bilinen Kaili, ilk olarak 2014'te merkez sol PASOK partisiyle birlikte Avrupa Parlamentosu'na seçildi ve 2019'da yeniden seçildi. 

Ocak 2022'de 44 yaşındaki, yapay zeka, siber güvenlik ve blockchain gibi dijital konulardaki yasama çalışmalarının bir sonucu olarak parlamentonun 14 başkan yardımcısından biri seçildi.

Kaili çoğunlukla AB'nin dijital gündemine odaklanmış olsa da Kasım ayı başlarında Katar'a gitti ve ikili ilişkileri görüşmek üzere başbakan da dahil olmak üzere ülkenin üst düzey liderleriyle bire bir görüşmeler yaptı.

Haftalar sonra, tartışmalı FIFA Dünya Kupası bağlamında Katar'ın çalışma haklarını savunan genel kurulun önünde bir konuşma yaptı.

Aralık ayı başlarında Kaili, Katar ve Kuveyt vatandaşları için vize muafiyeti lehinde oy kullandı.

9 Aralık'ta şok edici tutuklanmasının ardından Kaili, PASOK'tan ihraç edildi, S&D grubundan uzaklaştırıldı ve başkan yardımcılığı görevinden alındı.

Hayat arkadaşı Francesco Giorgi ve 22 aylık kızlarıyla paylaştığı Brüksel'deki evinde birkaç çanta dolusu nakit bulunduğuna inanılıyor.

Kaili'nin avukatları , Giorgi'nin Belçika gazeteleri tarafından tutuklandığını duyar duymaz Belçika polisini aradığını ileri sürerek müvekkilinin masumiyetini kesin bir şekilde savundu - ilk basında çıkan haberlerde Giorgi'nin adı açıklanmasa da .

Yunan milletvekili parmaklıklar ardındaki dört ayın ardından 12 Nisan'da cezaevinden tahliye edildi . Elektronik bir bileklik verildi ve ev hapsine alındı.

Avukatı, tutukluluğunun geri kalanında Giorgi'den ayrı yaşayacağını söyledi.

Teknik olarak, Kaili artık vergi sonrası aylık 7.146 € maaşla bağlı olmayan bir Avrupa Parlamentosu Üyesi.

Avrupa Parlamentosu'ndan bir sözcü, artık genel kurul toplantılarına şahsen katılamayacağı için aylık 4.778 Avro'luk ödeneğinin yalnızca yarısına hak kazandığını doğruladı.

Francesco Giorgi

Francesco Giorgi, Eva Kaili'nin yerli ortağı ve skandaldaki şüpheli kilit oyunculardan biri.

LinkedIn profiline göre Giorgi, Milan Üniversitesi'nden siyaset bilimi diplomasına sahip ve 2009'dan beri akredite bir parlamento asistanı olarak çalışıyor.

Giorgi  kariyerine hemicycle'da İtalya'dan sosyalist bir Avrupa Parlamentosu Üyesi olan Pier Antonio Panzeri'nin asistanı olarak başladı ve 2019'da başka bir İtalyan sosyalist olan Andrea Cozzolino'nun ofisine geçti. 35 yaşındaki Brüksel'de geçirdiği süre boyunca, o zamanlar S&D grubunun bir üyesi olan Eva Kaili ile romantik bir ilişki kurdu.

Giorgi, hem Panzeri hem de Cozzolino'nun liderliğinde, meclisin Fas, Cezayir, Libya, Moritanya ve Tunus'u kapsayan ve DMAG olarak bilinen Mağrip ülkeleriyle ilişkiler delegasyonunda çalıştı.

Aralık ayında tutuklanmasından bu yana, Giorgi'nin Belçikalı yetkililerle işbirlikçi bir tutum benimsediğine ve perde arkası yolsuzluğun nasıl geliştiğine dair önemli ayrıntıları paylaştığına inanılıyor.

Le Soir ve La Repubblica tarafından elde edilen belgelere göre, Francesco Giorgi, Katar ve Fas tarafından Avrupa'nın politika oluşturma sürecini etkilemek için kullanılan bir "örgütün" parçası olduğunu itiraf etti . İtalyan asistan, eski patronu Andrea Cozzolino ve Marc Tarabella'yı Panzeri'nin yönetimi aracılığıyla nakit kabul etmekle suçlayarak Kaili'yi temize çıkarmaya çalıştı. 

Le Soir ayrıca Giorgi'nin, Belçika polisi tarafından yakalanan Katarlı yetkililerle yaptığı görüşmelerde İngilizce bilmeyen Panzeri için tercümanlık yaptığını bildirdi.

Kaili'nin avukatları, Giorgi'yi milletvekilini Panzeri ile sözde gizli anlaşmalarına dahil etmek ve onu farkında olmadan bir kurbana dönüştürmekle suçladı.

Giorgi, Şubat sonunda hapisten çıktı ve ona elektronik bir bileklik verildi.

Skandalın patlak vermesinden hemen sonra kovuldu ve Avrupa Parlamentosu'ndaki işini kaybetti.

Pier Antonio Panzeri
Avrupa Birliği, 2018.
İskele Antonio Panzeri. Avrupa Birliği, 2018.
Üç dönemdir sosyalist bir milletvekili olan Pier Antonio Panzeri'nin Avrupa Parlamentosu ile Katar ve Fas tarafından teklif edildiği iddia edilen nakit arasında ana aracı olduğundan şüpheleniliyor.

İlk olarak 2004 yılında seçilen Panzeri, Avrupa yasa koyucusu olarak zamanını istihdam, sosyal haklar, dış ilişkiler, küresel güvenlik ve kalkınma yardımı konularına odakladı.

2009'dan 2017'ye kadar Mağrip ülkeleriyle ilişkilerden sorumlu heyete başkanlık etti. Ardından, 2019'da parlamentodan ayrılana kadar bu görevi sürdürdüğü insan hakları alt komitesinin başkanı oldu.

Eski bir milletvekili olarak Panzeri'nin parlamento binalarına kalıcı bir erişim rozeti alma hakkı vardı.

Eylül 2019'da, Avrupa seçimlerinden sadece aylar sonra Panzeri, Brüksel'de Fight Impunity adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş kurdu ve amacı " ciddi insan hakları ihlalleri ve insanlığa karşı suçlar için cezasızlıkla mücadeleyi desteklemek" idi.

AB'nin yasa yapma ve politika uygulama sürecini etkilemeye çalışan kişi ve kuruluşların listelenmesi gereken bir veri tabanı olan AB'nin Şeffaflık Sicili'nde yer almayan Fight Impunity, başka bir STK olan No Peace ile aynı adresi paylaşıyor Adalet Olmadan.

Hem Kaili hem de Giorgi, para borsalarının arkasındaki yönetici olarak Panzeri'yi işaret ettiler. 

Ocak ayının ortalarında Panzeri, Belçika makamlarıyla, çalışma tarzı, kilit katılımcılar ve yabancı ülkelerle mali düzenlemeler dahil olmak üzere yolsuzluk ağı hakkında "açıklayıcı" ve "önemli" ayrıntıları paylaşmak için sözde bir "pişmanlık anlaşması" imzaladı.

Anlaşmanın bir parçası olarak Panzeri, rüşvete karıştığını kabul etti ve avukatı Euronews'e verdiği demeçte, Panzeri'nin bir kısmı ertelenecek olan beş yıl hapis cezası alacağını söyledi.

Tutuklanan diğer kişilerin savunma ekipleri, iddialarının müvekkillerinin aleyhine olabileceğinden korkarak Panzeri'nin tanık olarak güvenilirliğine meydan okudu.

Panzeri , Nisan ayı başlarında hapisten çıktı  ve elektronik bileklikle ev hapsine alındı.

Niccolò Figà-Talamanca
Niccolò Figà-Talamanca, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya odaklanan insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Adaletsiz Barış Yok'un genel sekreteridir.

Hem No Peace Without Justice hem de Fight Impunity'nin kara para aklamak için kullanıldıklarından şüpheleniliyor.

Tutuklanmasından bu yana, Figà-Talamanca kendini görevden uzaklaştırıyor.

STK yöneticisi hakkında, bir dizi uluslararası diploması , New York'ta misafir akademisyen olarak atanması ve eski Yugoslavya Uluslararası Suçlar Mahkemesi'nde kısa bir süre görev yapması dışında çok az şey biliniyor.

Figà-Talamanca, Aralık baskınlarında Kaili, Giorgi ve Panzeri ile birlikte tutuklanan dört kişiden biri.

Ailesi yaptığı açıklamada, "İşinin doğruluğundan ve herhangi bir suça karışmadığından kesinlikle emin olduğumuzu belirtmek istiyoruz" dedi . "Soruşturmanın sonunda (...) Niccolo'nun pozisyonunun netleşeceğinden ve herhangi bir suçlamadan aklanacağından eminiz."

Figà-Talamanca, Şubat ayı başlarında koşulsuz olarak hapishaneden serbest bırakıldı  , ancak soruşturmanın bir parçası olarak cezai suçlaması devam ediyor.

Marc Tarabella
Avrupa Birliği, 2022.
Mark Tarabella. Avrupa Birliği, 2022.
Marc Tarabella, 2004'teki seçilmesinden bu yana, üyeliğinin askıya alındığı Aralık ayındaki yolsuzluk skandalının patlak vermesine kadar sosyalist grupla birlikte oturan Belçikalı bir milletvekili.

Tarabella ayrıca parlamentonun Katar'ı da kapsayan Arap Yarımadası ile ilişkilerden sorumlu heyetinin bir parçasıydı.

Geçen yıl Kasım ayında, tartışmalı FIFA Dünya Kupası bağlamında Katar'ın çalışma reformlarını savunan ve Körfez ülkesine karşı "tek taraflı olumsuz söylemi" patlatan genel kurulun önünde kısa bir konuşma yaptı .

Sonraki ay, Belçikalı milletvekili Katar ve Kuveyt vatandaşları için vize muafiyeti lehinde oy kullandı, bu dosya o zamandan beri beklemeye alındı.

Daha sonra, 2020'de Katar'a yaptığı bir iş gezisini beyan etmediğini itiraf etti.

Tarabella, skandalın ilk haftalarında potansiyel bir şüpheli olarak ortaya çıktı, ancak Kaili ve Panzeri gibi hemen tutuklanmadı. Belçikalı yetkililer, Avrupa Parlamentosu Üyelerinin Şubat ayı başlarında onayladığı önemli bir adım olan dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti.

Bu, onun tutuklanmasının ve Avrupa Parlamentosu Milletvekilinin belediye başkanı olarak görev yaptığı, Fransızca konuşulan küçük bir kasaba olan Anthisnes'in belediye binası içindeki birkaç ofise baskın yapılmasının yolunu açtı.

Tarabella daha sonra bir suç örgütüne katılmak, yolsuzluk ve kara para aklamakla suçlandı.

Avukatı, onun masum olduğu konusunda ısrar ediyor ve Katar ile ilgili konulardaki çalışmaları karşılığında Panzeri'den hiçbir zaman para almamış. Avukat, önyargılı olduğunu ve Tarabella'nın masumiyet karinesini ihlal ettiğini iddia ederek soruşturma yargıcı Michel Claise'in  görevden alınmasını sağlamaya çalıştı ve başarısız oldu .

Tarabella'ya 11 Nisan'da hapishaneden tahliye hakkı verildi ve ona elektronik bir bileklik verildi.

Serbest kaldıktan sonra "Aileme katılabildiğim için rahatladım. Bu dönem gerçek bir çileydi" dedi. "Tekrar ediyorum: Kendimi suçlayacak hiçbir şeyim yok ve tabii ki, başka soruları olursa müfettişlerin emrindeyim."

Andrea Cozzolino
 

Fas'ı kapsayan Mağrip ülkeleriyle ilişkilerden sorumlu delegasyonun başkanı olarak görevinden istifa etmesi istendiği Aralık ayında askıya alınana kadar sosyalist gruba aitti .

Tarabella gibi, Cozzolino da Aralık ayında potansiyel bir şüpheli olarak ortaya çıktı, ancak Şubat ayında milletvekili dokunulmazlığı kaldırılana kadar tutuklanmadı.

Bu, Avrupa Parlamentosu üyesi bir sağlık kliniğinden ayrılırken, bir Avrupa tutuklama emriyle İtalyan polisi tarafından Napoli'de tutuklanmasına yol açtı.

Cozzolino, iade talebiyle mücadele ederken ev hapsinde tutuluyor. Napoli mahkemesindeki duruşması üç kez ertelendi .

Francesco Giorgi, sızan itirafında doğrudan eski patronu Cozzolino'yu ve Tarabella'yı Panzeri aracılığıyla Katar ve Fas'tan para kabul etmekle suçladı.

Cozzolino'nun avukatı bu iddiaları defalarca yalanladı ve müvekkilinin "sakin" olduğunu ve yargı sistemi önünde masumiyetini savunmaya hazır olduğunu söyledi. Avukat ayrıca, Belçika cezaevlerindeki aşırı kalabalık koşulların Cozzolino'nun sağlığı üzerinde zararlı bir etkisi olabileceğini savunarak, milletvekilinin Belçika'ya iade edilmesine de karşı çıkıyor.

Diğer iddia edilen oyuncular
Bu altı ismin yanı sıra, daha geniş bir ikincil karakter yelpazesi vardır.

Aralık baskınları sırasında, iki kişi daha gözaltına alındı ​​ve ardından herhangi bir suçlama olmaksızın serbest bırakıldı: Brüksel'deki Sofitel otelinde bir çanta dolusu parayla yakalandığı bildirilen Eva Kaili'nin babası Alexandros Kailis ; ve Fight Impunity'den 50.000 € bağış kabul ettiğini kabul eden Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) genel sekreteri Luca Visentini .

Belçikalı Avrupa Parlamentosu Üyesi Maria Arena'nın adı,  yardımcısının ofisinin Belçika polisi tarafından mühürlenmesiyle de gündeme geldi. Arena, Katar ile herhangi bir bağlantısını reddetti ve gazetecileri haber yaptıkları için eleştirmek için sosyal medyayı kullandı. Körfez ülkesine ücretli seyahat ilan etmediği anlaşıldıktan sonra , parlamentonun insan hakları alt komitesi başkanlığı görevinden istifa etti.

Arena'nın sosyalist Avrupa Parlamentosu Üyesi Pier Antonio Panzeri ile sözde yakın ilişkisi Belçika medyasının dikkatini çekti .

İnceleme ayrıca, Le Soir ve la Repubblica tarafından elde edilen belgelere göre Giorgi, Panzeri ve Cozzolino ile temas halinde olan Fas'ın Polonya Büyükelçisi Abderrahim Atmoun'a da döndü  .

Belgeler ayrıca Fas'ın DGED (Direction Générale des Études et de la Documentation) olarak bilinen dış istihbarat teşkilatından ajanların da eşit derecede dahil olduğunu gösteriyor .

Fas, iddiaları "tekrarlayan medya saldırıları" ve "yasal taciz" olarak nitelendirerek yalanladı.

13-04-2023/ KAYNAK . EURONEWS