Ayvacık Kazdağları Rampaları Tünellerinde 4 Yıllık Gecikme

Kazdağları Ayvacık Rampalarında Çile 4 Yıl Daha Sürecek. Kazdağları Tünellerinde Gecikme.

Çanakkale'yi İzmir ve Balıkesir'e  karayolunun Kazdağları Ayvacık-Küçükkuyu kesimini 1 saatten 10 dakikaya düşürecek iki tünelin biri bitti diğerine başlanıyor. 2018 de bitirileceği  açıklanan Tünellerin açılışı 2023'e sarktı. 

Tünellerin 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanı olan Paleo Gargara antik kentinin tam altından geçmesi gecikmeye neden oldu.. 2018 de bitmesi planlanan duble tünelleri içeren yol hattının antik kent altından geçmesini öngören proje Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından uygun bulunmuştu.Anadolu Ajansının haberine göre Çanakkale-İzmir kara yolunda başlatılan bölünmüş yol ve tünel çalışmaları devam ediyor. Yüksek turizm potansiyeli dolayısıyla özellikle yaz aylarında trafik yoğunluğu artan bölgedeki Kazdağları rampaları, projenin tamamlanmasıyla sürücülerin "korkulu rüyası" olmaktan çıkacak ve önemli miktarda döviz tasarrufu sağlaycak.

Ayvacık-Küçükkuyu güzergahında 10 kilometrelik bölünmüş yol yapım çalışmaları kapsamında onlarca keskin virajı barındıran bölgeye toplam 5 bin 700 metre uzunluğunda çift tüp iki tünel inşa ediliyor. Şu anda 45 dakikada katedilebilen 24 kilometrelik Kazdağları rampalarında ulaşım, tünellerin hizmete açılmasının ardından 5 dakika sürecek.

Günde bin 200'ü ağır tonajlı olmak üzere günlük yaklaşık 7 bin araç kullandığı Çanakkale ve İzmir limanları ulaşımının hinterlandında bulunan lojistik kara yolu altyapısını oluşturan yolun hizmete açılmasıyla, Kuzey Marmara ile Güney Marmara ve Ege Bölgesi arasında ulaşım kolaylaşacak ve akaryakıt tasarrufu sağlanacak.

 

BANDIRMA GERÇEK - 07-07-2019  HABER MERKEZİ-EDİT MEHMET LEVENTOĞLU