Bakan Aşı Oldu. Aşılama Ne Zaman Nasıl Olacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından kameraların eşliğinde  canlı yayında CORONAVAC aşısı oldu. Bakan Koca'nın ardından Bilim Kurulu üyeleri de canlı yayında aşı oldular.. Koronavirüs pandemi sürecini yoğun mesaiyle başarıyla sürdüren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Çin'den temin edilerek getirilen ve 14 günlük güvenlik sürecinde incelenen CoronaVac aşısını yaptıran ilk kişi olarak kayda geçmiş oldu. Koca açıklamalarında  şöyle konuştu:

. Ülkemize gelen her aşı için bu güvenlik testleri rutin olarak yapılmaktadır. Herkesin mutlaka aşı olması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Eski hayatımıza dönmek için aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor" 

SIRA GELDİĞİNCE HABER VERİLECEK

Aşının yeterince güvenli olduğu anlaşılmış ve acil kullanım onayı için süreç başlamıştı. Akşam saatlerinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz aşı için acil kullanım onayı vermiştir.

Öncü olarak ilk aşıyı kendimin yaptıracağını sizlere daha önce de ilan etmiştim. Birazdan huzurlarınızda Bilim Kurulu üyelerimizden hastalığı geçirmemiş ya da gönüllü olarak aşılanmamış olanlar ile birlikte ilk aşıyı olacağız.

Yarından itibaren tüm Türkiye'de sağlık çalışanlarımızın aşılarına başlanacaktır. Vatandaşlarımız aşılama seyrini web sitesinden canlı olarak takip edebileceklerdir.

Aşıların üzerinde bulunan kare kod sistemiyle adına tahsis edilen kişiden başkaya aşılamak mümkün değildir. Tedarik planına uygun şekilde aşılanacak kişiler kendilerine sıra geldiğinde haberdar olacaklar, randevu alarak aşılamaya gidecektir.Aşı çalışmalarında vatandaşlarımızı motive edecek devlet büyüklerimizin aşılanması için Bilim Kurulumuz yararlı buldu.

Bugün bizi 1 yıl boyunca yıpratan, her hanemize temas eden küresel bir salgının yıkıcı etkisine karşı başlatığımız bir gündür.Bu önemli günün hepimizin sağlığı ve toplumuzun huzuru için aşılama programına destek olmanızı rica ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Şimdi Bilim Kurulu üyelerimizle birlikte Ankara Şehir Hastanemize hemen geçerek aşı programımızı başlatacağız."

13-01-2021