Bakan Pakdemirli Yüzde 342 Zamlı Gübre Fiyatlarını Savundu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorusuna yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülkemizde son bir yılda yüzde 342 artan gübre fiyatının, dünyada yaşanan fiyat artışının altında olduğunu iddia etti. Bakan Pakdemirli, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “Gübre ve yemde aşırı fiyat artışlarına müdahale edecek misiniz?” şeklindeki sorusunu yanıtladı. 

BAKAN TÜRKİYE'DEKİ GÜBRE FİYATLARINI BÖYLE SAVUNDU

Küresel emtia piyasalarında yaşanan gelişmelerin yurtiçi ve yurtdışı gübre fiyatlarında artışa neden olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “Son bir yılda dünya gübre fiyatları TL bazında ortalama yüzde 448 artmış, Türkiye’de ise ortalama yüzde 342 artmıştır. Ülkemizdeki artış dünyada yaşanan fiyat artışının altındadır” dedi. Bakan Pakdemirli, Mazot ve gübre destekleme ödemelerinin de her yıl ürün maliyet artışları dikkate alınarak güncellendiğini ifade etti. 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise ülkemizde gübre fiyat artışının gübrenin marka ve cinsine göre 8-10 kat arttığını belirterek, “AKP iktidarı 20 yıldır ülkemizi yönetiyor.Başarısız ve beceriksiz olduğu her alanda bir bahane üretiyor. Plansız tarım politikalarının tek nedeni AKP’nin  tarıma bakışındaki önemsememe ve ithalci anlayıştır.Kamu tarımda  dışlanmış,Fabrikalar özelleştirilmiş ülke adım adım tarımda bugünkü duruma sürüklenmiştir .Bakan aşırı fiyat artışına müdahale etmek yerine, dünyada TL bazındaki gübre artışına dikkat çekerek, ülkemizdeki gübre artışının dünyadaki gübre artışının altında olduğunu göstermeye çalışmaktadır. İşsizlik ve enflasyon oranlarını düşük göstermekle ünlü TÜİK’i bile mumla aratacak bu hesaplama, Tarım ve Orman Bakanlığının gübre fiyatlarına müdahale etmeyi düşünmediğinin bir göstergesidir.Gübre çiftçi için olmazsa olmazdır ve çiftçi girdi maliyetleri düşürülmezse bundan en çok mağdur olacak çiftçi yanında tüketici olacaktır” dedi.

06-02-2022/HABER MERKEZİ