Balıkesir 2015 Genel Seçim öncesi-Sözel Analizi

Ben, ne milletvekilleri gördüm de ; altlarında KOLTUKLARI YOKTU !  Ama ne koltuklar da gördüm ne koltuklar… üstlerine oturup orayı doldurabilen MİLLETVEKİLLERİ YOKTU !
Balıkesirde (3) partide, 31 i MHP den 135 aday adayı yarıştı, 24 kişi listelere girebildi… 
Şimdi bu listelerde, (8) vekili…(8) yeni Balıkesir Milletvekillerini görebilecek misiniz bakalım ?
*
AKP > BALIKESİR MİLLETVEKİLİ ADAYLARI LİSTESİ ;
1.      MAHMUT POYRAZLI (merkez) * 2. SEMA KIRCI (merkez, İHLni Bandırmada okumuş !) * 3. ALİ AYDINLIOĞLU (körfez) * 4. AYŞE KARDAŞ (merkez) 5. KASIM BOSTAN (merkez) 6. MEHMET BAYYİĞİT (merkez) 7. HİLAL DEMİRÖZER (Dağ-Merkez) 8. MUSTAFA CANBEY (körfez)
CHP > BALIKESİR MİLLETVEKİLİ ADAYLARI LİSTESİ ;
1.      MEHMET TÜM (GM Bandırma) * 2. AHMET AKIN ( GM Gönen-Bandırma) * 3. NAMIK HAVUTÇA (GM Bandırma) * 4. FİKRET ŞAHİN (Merkez) * 5. ALİKEMAL DEVECİLER (merkez) 6. ENSAR AYTEKİN (Körfez) 7. İRFAN BARIŞ (merkez) 8. İSMAİL AYNUR (merkez)
 
MHP > BALIKESİR MİLLETVEKİLİ ADAYLARI LİSTESİ ;
1.      İSMAİL OK (Dağ ama Merkez) * 2. RECEP ÇETİN (Dağ ama Genel Merkez)  3. RAFET ÇETİNEL (Merkez) 4. MEHMET DURAN (Merkez) 5. ADNAN ÇELEBİ (Merkez) 6.  MEHMET AĞAR (Körfez) 7. TUNCAY KILIÇ (Körfez) 8. KEMAL GİRGİN (Körfez)
*
Seçim süreci işletilmeye başladığından beri önce Partileri izlemeye başladık, ardından ortaya çıkan aday adaylarını… Bu izlencemizin tek heyecanı ise ; asıl adayların, asıl listelerin partiler tarafından Yüksek Seçim Kuruluna verilmesi olayıydı ve o olayda gerçekleşti…ADAYLAR çıktı meydanee !
 
 
Balıkesir’deki ilk resim,
 
 
CHP tarafından sunuldu biz seçmen milletine veya vekalet verecek asil millete… CHP hakim nezaretinde, bütün üyelerini sandığa alarak bir (8) kişilik aday listesini oluşturdu ve bu listeyi delmeyerek, ayniyle YSK ya verdi. CHP Aday Listesinin dikkat çeken en önemli özelliği ilk (3) adayının ( Mehmet TÜM, Ahmet AKIN, Namık HAVUTÇA) Güney Marmara (Bandırma-Erdek-Marmara-Gönen-Manyas-Susurluk İlçeleri) da yaşayan adaylar olmasıydı. 2011 seçimlerinde 8/3 vekil çıkaran CHP için işbu (3) aday da seçilebilir sıralardaydı.
 
 
Oysa Balıkesir ; Merkez-Körfez-Dağ-Güney Marmara olmak üzere (4) seçim bölgesinden oluşmaktaydı. CHP nin seçilebilirlik şansı olan ilk üç sırasında ise; Merkez, Körfez ve Dağ Bölgesinden aday yoktu !
 
 
AKP ve MHP ne yapacak diyorduk…
 
 
MHP, üyeleri bazında telefonlarla şifre gönderip, internet ortamında (31) aday adayı arasında bir temayül yoklaması yaptı. Ama bu yoklamanın sonuçlarını ilan etmediği için, temayüle katılanlar ve seçmen milleti, sonuçtan bilgilendirilmedi. Sonuç ; bugün ortaya çıktı ve bir de gördük ki, CHP nin öz evlat muamelesi yaptığı GM dan, bırakın seçilme şansı olan sıralamayı, (8) kişilik listede (1) tane Bandırmalı veya Güney Marmaralı aday, çıkmadı… Yani CHP nin verdiği gedik görülmedi veya görüldüyse bile, isimler daha önemli sayıldı. Merkez/Körfez ve Dağ, listeyi doldurdular.
 
 
AKP yi yakın takip etmemiş olsam da, onlarında üyeleri bazında ne ön seçim, ne temayül yoklaması yaptırmadığını, ama STK Yöneticilerinin oyuna başvurduğunu ve sadece belki parti müfettişlerinin izlenimlerini, veya B. Şehir Belediye Başkanı eski AKP Genel Başkan Yardımcısı  A. Edip UĞUR’un, oy kullandırdıkları STK Temsilcilerine verdiği önerdiği isimleri, aday listelerinde gördük. Yani AKP, sadece Genel Merkez ve Liderlik sultası ile adaylarını belirledi. CHP ve MHP nin verdiği gedikleri değerlendirmek yerine, onlar da kendilerine duydukları aşırı güveni sergileyerek, adaylarını belirlediler ve Güney Marmaradan onlar da bir adayı, listelerine almadılar veya seçilebilir bir sıraya getirmediler…
 
 
GÜNEY MARMARA İlçelerinde CHP nin biraz Belediye ağırlığı var. Belki de bu yüzden gerek AKP, gerekse MHP Güney Marmaraya itibar etmediler. Etmediler ama, belki de bu bölgeden nal toplayacaklar. Görünen köy klavuz istemez, Güney Marmaranın seçmen sayısı yüksektir ve bu bölgede CHP patlama yapabilecek. Eğer bu ivmeyi yakalarsa CHP nin tarihinde ilk defa Balıkesirden 4 vekil çıkarması olası…
Körfez bölgemizde de kısmen CHP var, körfez bölgesinin adayları da 1 kişi hariç, 3 partide seçilebilirlik sıra bulamadılar. Bu dönem Dağ bölgemizden sayılan KEPSUT  zirve yaptı. Kepsut kökenli adaylar göze batıyor.
 
 
Öz evlat merkez, 20 ilçe evlatlık gibi yok sayıldı. Torpilli isimlerin Dağ bölgesi kökeninin de hiçbir önemi yok… çünkü, Dağ bölgesinden vekil olanların benim bildiğim 45 yıldır, Dağ bölgesine hizmet götürdükleri de vaki değildir. Doğu ve Güneydoğudan daha aç, daha yoksul, daha imkansız köyler ve insanlarımız da, maalesef bu bölgededirler ve ısrarla iktidara oy kullanmalarına rağmen, hizmet alamamaktadırlar. Balıkesir artık BÜYÜKŞEHİR Statüsüne sokulduğu için de, bu saatten sonra 8 de 8 vekil çıkarsalar bile artık hizmet hiç alamayacaklardır.
 
 
AKP ve MHP tarafından cezalandırılan Güney Marmara da artık AKP B.ŞEHİR den hizmet almayı unutsun ! Çünkü, tüm gelirlerini büyükşehre kaptırmış CHP li Belediyeye sahip Bandırma’ya, Erdek’e değil hizmet, zırnık bile koklatmayacaktır.
 
 
Gelecek analizimi, partiler ve adayları üzerinde, gerekirse tek tek şahsileştirerek yapacağım, son analizi ise, SAYISAL yapacağım ki, üç analizimi birleştiren siyasilerin hayal dünyaları biraz karışacak, evdeki hesaplarını tekrar kontrol etmek durumunda kalacaklar diye umuyorum…
 
 
Seçim gününe kadar benim de öngörüm elbette değişebilir de, açıklanan ilk listeleri gördüğümde ilk aklıma gelen seçim sonucunu söyleyeyim ; CHP 4, AKP 3, MHP 1 ... bugünkü düşüncem...
 
 
Ama siyasette 24 saat bile çok uzun zamandır denildiği için, daha gerçekçi olabilecek öngörümü son haftaya saklıyorum. Çünkü Türkiye de AKP den bıkkınlık ve kaçış var, kaçışın adresi olabilirse MHP de sürpriz yapabilir, 1 olan vekil sayısını arttırabilir. Veya MHP ülke çapında 2. Parti olursa Balıkesirden 3, 1. Parti olursa en az 4 vekil çıkarabilir.
 
 
Aynı durum CHP için de geçerli…Bugünkü 3 vekil sayısını 4 ve 5 e çıkartma ihtimalleri var.
 
 
Ama burası Balıkesir, seçmen milleti konjoktürel ve güce teslim olursa AKP de vekil çıkarabilir. 2 ye de düşebilir. En iyisi, sürprizlere açık olmak, barajları aşabilecek HDP ve VATAN Partisini de analize katmak ve notlarımı iyice karıştırarak, önümüze sunulan adayların kimliğini ve sayıları da öğrenerek, 7 HAZİRAN akşamını görmeye çalışmak galiba…!
 
TTK  08.04.2015  NOGAYTÜRK *BANDIRMA
 
AKP nin Balıkesirdeki 5. sıra adayı KASIM BOSTAN....bu mudur ?