Balıkesir Ana Arı Yetiştirme ve Arıcılık Üssü Oldu

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ana Arı ve Arıcılık kapsamında Ana Arı Üretim İznine sahip ilk ve tek Büyükşehir Belediyesi olarak bir ilke daha imza attı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan işletme denetlemelerinde, Ana Arı Yetiştiriciliği Talimatnamesinde belirtilen üretim kriterlerine sahip olduğu tespit edilen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan tesis Ana Arı Üretim İzni Belgesini almaya hak kazandı.  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, kırsal kesimde yaşayan üreticilerin yaşam standartlarının yükseltmek ve ek gelir sağlamak amacıyla 2017 yılı yatırım programı kapsamında Karesi sınırları içerisinde 50 dekar alanda yaptığı Ana Arı ve Arı Ürünleri Üretim Tesisi izin belgesini aldı.

ÇİFTÇİLERE KATMA DEĞER SAĞLAYACAK

Projeyle birlikte, bölgeye uyumlu üretilecek olan ana arılar çiftçilerin kullanımına sunulacak ve kovan verimliliği maksimal düzeye taşıyacak olmakla birlikte bal, polen ve üretilecek olan arı ürünlerinin miktarlarında da artış oluşturulması hedeflenmekte. Tesis 250 adet Langstroth Karma Katlı Plastik Arı Kovanı ve bin adet Ana Arı Yetiştirme Kovanı ile yıllık ortalama 3 bin adet ana arı üretimi yapmayı planlanmaktadır. Kurulmuş olan tesiste bal, polen, arı zehri, arı sütü, propolis gibi arı ürünleri üretimi de yapılacaktır. Tesiste modern arıcılığa esas her türlü çalışma gerçekleştirilecek olup tesis aynı anda AR-GE çalışmaları için de bir merkez olma özelliğini taşıyacak.