Balıkesir Aromaterapi Festivali Burhaniye'de Hasatla Başladı

"Balıkesir Aromaterapi Festivali" lavanta hasadıyla başladı.200 'ün üzerinde stantda Balıkesir'de üretilen aromatik bitkiler tanıtılacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin koordinasyonunda Burhaniye ilçesinde bu yıl 5'incisi gerçekleştirilen "Balıkesir Aromaterapi Festivali" lavanta hasadıyla başladı.
Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen festivalin açılışında konuklara müzik dinletisi sunuldu, ıtırlı dondurma ikram edildi.

“Tarih, Şifa, Kültür” temasıyla ülkemizde alanında yapılan tek festival olan Balıkesir Aromaterapi Festivali'nde dört gün boyunca uzman konuşmacılar; aromaterapiyi anlatacak, atölyeler, ürün stantları, fotoğraf çekim alanları, sergiler, tiyatro ve konserler olacak.

 Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Edremit Belediye Başkanı Mehmet Ertaş ve Gömeç Belediye Başkanı Melih Bağcı ile birlikte lavanta hasadı yaptı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Burhaniye, Edremit, Ayvalık ve Gömeç Belediyelerinin ortaklaşa düzenledikleri Balıkesir 5.Aromatarepi Festivali başladı. Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezindeki(BAÇEM)atölye çalışmaları ve hasat programı ile başlayan festivalin ilk gününde renkli görüntüler yaşandı.

Festivalin 4 gün boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacağını söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın  Balıkesir'in her yerinin ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu belirtirken kendilerine göre dünyanın en güzel yerinin Balıkesir olduğunu kaydetti. Akın, festivali körfez belediyeleriyle birlikte yaptıklarının dile getirerek, şöyle konuştu:

"Amacımız bu aromatik bitkilerin merkezi, cenneti Balıkesir'i tanıtmak. Bu güzellikleri, bu işle uğraşan buna emek veren vatandaşlarımızın da satış olanaklarını ortaya koymak. Festival, 4 gün boyunca sürecek. Bu süreçte organizasyonlar, konserler, söyleşiler olacak. Ayrıca 200'ün üzerinde stant kuruyoruz. Bu stantlarda da aromatik bitkilerden oluşan ürünlerin satışı, tanıtımı ve yaptığımız çalışmaları Türkiye'ye göstereceğiz."
Festivalin ilk gününde Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezinde, vatandaşlar tıbbı ve aromatik bitkileri tanırken, hasat yaptı ve bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.4 gün devam edecek festivalde çok sayıda stant açılırken, tiyatro gösterileri ve konserler yapılacak. Festivalin ilk gününde BAÇEM’de tıbbı ve aromatik bitkileri tanıyan vatandaşlar unutulmaz bir gün geçirdi. 
 

05-07-2024