Balıkesir Büyükşehir Kiracılarından 3 Ay Kira Almayacak

Balıkesir Büyükşehir Meclisi Olağanüstü toplantısını Avu Kongre Merkezinde gerçekleştirdi.

Sosyal mesafe kuralına uymak için Avlu Kongre Merkezi’nde düzenlenen Olağanüstü Belediye Meclisi’nde; Koronavirüs nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nin kiracılarının kiralarına 3 ay erteleme gelirken, faaliyetlerine ara veren işletmelerin de ara verdiği süre kadar kiralarının alınmamasına karar verildi.

Kovid-19 salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla yapılmasına ara verilen Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi, olağanüstü toplandı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, toplantının başında Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne tayin olan Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ahmet Mekin Tüzün’e teşekkürlerini iletip plaket takdim ederek yeni görev yerinde başarılar diledi.

GECİKME ZAMMI VE FAİZ UYGULANMAYACAK

Sosyal mesafe kuralına uymak için Avlu Kongre Merkezi’nde düzenlenen Olağanüstü Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, belediye kiracılarının pandemi sürecinde kiralarının ertelenmesi de görüşüldü. Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde veya tasarrufunda bulunan taşınmazların; satış, kiralama ve işgaliye bedellerinin herhangi bir gecikme zammı ve faiz uygulanmadan eşit taksitler halinde 3 ay ertelenmesi, faaliyetlerini durduran işyerlerinin ise işyerlerini açmadıkları süre zarfında kiralarının alınmaması oy birliğiyle kabul edildi. Ayrıca Kovid-19 nedeniyle kira süreleri de uzatıldı. Alınan bu kararın yasa gereği olduğu belirtildi.

SU FATURALARINA 3 AY ERTELEME

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Koronavirüsün ekonomi ve sosyal hayata etkilerini azaltmak amacıyla su faturalarına erteleme geldi. BASKİ sorumluluk alanında bulunan abonelerin; Mayıs, Haziran ve Temmuz 2020 dönemlerinde oluşturulacak su faturaları 7244 Sayılı Yeni Koronavirüs Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması hakkında kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun 1. Maddesinin (e) fıkrası hükümlerinin uygulanabilmesi için yetki istendi. Yapılan oylama sonucunda BASKİ abonelerinin; Mayıs-Haziran ve Temmuz dönemine ait su faturalarının ödemesi 3 ay süresince ertelendi. Üç ay sonunda oluşacak su faturalarının tutarı ise abonenin isteği doğrultusunda 3 ayrı eşit taksitte ödenebilecek.

YOL YAPIM VE ONARIM DAİRESİ BAŞKANLIĞI KURULACAK

Toplantıda, Fen İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde yürütülen yol ve bakım-onarım çalışmaları için büyük bir ihtiyaç haline gelen Yol Yapım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’nın kurulması da oy birliğiyle kabul edildi.

Tarih : 14.5.2020