Balıkesir Kurtuluşunu Kutluyor

KURTULUŞ, BİRLİK VE BERABERLİĞİN ZAFERİDİR
Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Vali Ersin Yazıcı, yiğitlik ve cesaretleriyle düşmana karşı kahramanca direnen Balıkesirlilerin, Millî Mücadele'ye büyük güç verdiğini kaydetti.
Balıkesir'in her köşesinin ve her taşının o çileli günlerin şahidi olduğunu belirten Vali Yazıcı, " Balıkesir'imizin bu mutlu ve onurlu gününü kutluyor, şehitlerimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu ve bağlılığı, yurdun dört bir yanında olduğu gibi, bundan tam 95 yıl önce 6 Eylül 1922'de Balıkesir'imizde tezahür etmiştir ."dedi.
ŞEHİTLİK MERTEBESİNİ KENDİNE ŞEREF MADALYASI GÖREN RUH
Zaferin tarihte eşine ender rastlanılan bir vatanseverlik ve kahramanlık mücadelesi sonucu kazanıldığını belirten Vali Yazıcı, "Kurtuluş günleri, her yıl yeniden ve şevkle gençlerimize; 'geleceği görmek için geçmişi anlamak gerektiğine' dair bir şuur vermeye gayret ettiğimiz günlerdir. Millî Mücadele, Anadolu'nun her karış toprağına yüce milletimizin mübarek kanı ve tertemiz alın teri akıtılarak tarihe yazılmış bir kahramanlık destanıdır. Milletimize bu mücadele ruhunu veren en önemli unsur;  istiklale ve bağımsızlığa duyduğu özlem ve vatan için şehit olma arzusudur. Esaret altında yaşamaktansa ölümü tercih eden, şehitlik mertebesini kendine şeref madalyası gören ruh, bugün bağımsız, hür ve istiklalini kazanmış bir ülkede yaşamak imkânını kazandırmıştır. Bugün ise bu büyük mücadelenin bu onurlu, şanlı başarının mirasçıları olan bizler bütün bunları bir emanet bilmeli ve emaneti yücelterek korumayı ilke edinmeliyiz. Tarih boyunca önemli yerleşim ve ticaret merkezi olan Balıkesir; binlerce yıllık tarihî geçmişi, kültürel ve turistik birikimi ile Anadolu'nun yıldızı parlayan kentlerimizden birisidir. Balıkesirli hemşehrilerim yıllarca birlik ve beraberlik içinde sosyal toplumun en başarılı örneğini vermişlerdir. Her alanda çağı yakalamış bir Balıkesir'i oluşturmak için çok çalışmalı, şehrimizi daha kalkınmış, daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştırmalıyız. Bizlere düşen görev ise tarihiyle, muhteşem doğasıyla, çok önemli doğal ve kültürel değerlere sahip ilimizin kalkınması ve gelişmesi için var gücümüzle çalışmaktır. Hepimizin ortak değeri, Balıkesir olmalıdır."dedi.
BALIKESİR, GELECEK VAAT EDEN BİR İL
Tüm şehitlerimize ve halkımıza layık birer vatanperver olabilmek ve ekonomik, sosyal ve kültürel aydınlanmanın gerçekleştirilmesi için aynı azim ve gayretle çalışmamız gerektiğini ifade eden Vali Yazıcı, " Balıkesir; sanayisi, tarım alanları, fabrikaları, tarihi ve turistik yerleri, iklimi ve sahili ile Türkiye'nin gelecek vaat eden kentlerinden birisidir. Kentimizin düşman işgalinden kurtulmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkesi saygıyla anıyorum.  Şehrimizi bir dünya kenti yapma yolunda çalışmalarımız devam etmektedir. Siz değerli Balıkesir halkından aldığımız güç ve güvenle çalışmalarımız artarak devam edecektir."dedi.
DOST-DÜŞMAN HERKESE İLAN EDİLMİŞTİR
Balıkesir'in kurtuluş mücadelesinin, bir milletin yeniden varoluşunun eşsiz bir örneği olduğunu ifade eden Vali Yazıcı," Millî Kurtuluş Mücadelemizin zafere ulaşmasında önemli bir yere sahip Balıkesirliler, bu ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik saldırılara da hiçbir zaman geçit vermeyecektir. 95 yıl önce Balıkesir'de parlayan Millî Mücadele Ateşi ve Kuva-yi Milliye Ruhu bugün de devam etmektedir. 95 yıl önce Balıkesir halkının birlik ve beraberlik içerisinde verdikleri kurtuluş mücadelesi sonucunda işgal sona erdirilmiş, Balıkesirlilerin göstermiş olduğu varoluş mücadelesi ile söz konusu vatan olduğunda, Türk Milletinin karşısında hiçbir gücün duramayacağı dost-düşman herkese ilan edilmiştir. Koca Seyit'in torunları 15 Temmuz gecesi, aynı birlik ve beraberlik ruhunu sergilemek suretiyle, demokrasimizi ve tüm halkımızı hedef alan bir terörist darbe girişimini canı ve kanı pahasına bertaraf etmeyi başarmıştır. Bu birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece, aşamayacağımız hiçbir engelin, alt edemeyeceğimiz hiçbir iç veya dış tehdidin olamayacağına inanıyorum."dedi.
YÜREKLERİ VATAN AŞKI İLE DOLU
Balıkesir halkının 6 Eylül 1922'de milletin namus ve bağımsızlığı için bir bütün olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, "Balıkesir'in bu asil duruşunu saygıyla selamlıyor, kendileri için mukadder olan muzafferiyeti kanlarıyla, canlarıyla sonuna kadar hak eden o mübarek insanları rahmetle yâd ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, yürekleri vatan aşkı ile dolu aziz şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anarken, tüm Balıkesirli Hemşehrilerimin 6 Eylül Kurtuluş Bayramını kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım."cümleleri ile mesajını tamamladı.

KAYNAK: BALIKESİR VALİLİĞİ

BANDIRMA GERÇEK