Balıkesir'de üretilen mühimmatlar PKK eylemlerinde mi kullanıldı ?

Balıkesir'de üretilen mühimmatlar PKK'nın hendek eylemlerinde mı kullanıldı ?

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, TSK'daki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişiminin arkasında olduğu öne sürülen Gülen cemaatiyle ilgili olduğu iddiasıyla Balıkesir Yavaşçalar silah cephane ve muhimmat imal eden firmayla ilgili iddialardabulundu. Bayer ; "Yavaşçalar Şirketi'nin Lübnan ve Suriye’ye ihraç ettiği infilaklı fitillerin önemli bölümü, Cizre, Sur, Nusaybin ilçelerindeki hendek eylemlerinde hazırlanan patlayıcı tuzaklarında kullanılmış. Şirket bu mühimmatı, son alıcısı Lübnan göstererek, Suriye’ye göndermiş. Hatta, bir parti ihracat ise Dışişleri’nin devreye girmesi sonucu son anda engellenmiş. Eğer Dışişleri engel olmasaymış, bu parti de aynı şekilde PKK’ya ulaştırılacakmış" iddialarıını dile getirdi. YAVAŞÇALAR Firma sahibinin tutuklanması ve Balıkesirli iş adamlarıyla olan ilişkilerinin akıbeti  yapılmakta  soruşturmaların nasıl sonuçlanacağı Balıkesir ve ülke gündeminde merak konusu oldu..

Yalçın Bayer'in "Balıkesir'de üretilen mühimmat Sur'da nasıl kullanıldı?" başlığıyla yayımlanan (18 Ağustos 2016) yazısı :

FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri için İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra en stratejik kent olan Balıkesir'de bir 'mühimmat fabrikası' olduğunu yazmıştık, hatırlarsınız.

Dinamit, fitil ve çeşitli çaplarda mermi üretilen fabrikanın sahibi İsmail Yavaşça da tutuklanmıştı.

FETÖ’cü oldukları netleşen Yavaşçalar Şirketi’nin ürettiği mühimmatın bir bölümünün PKK’nın eline geçtiği, Cizre, Sur ve Nusaybin gibi kent kalkışmalarında kullanıldığı anlaşıldı.

Gazeteciler Abdurrahman Şimşek ile Ferhat Ünlü’nün Sabah’ta çıkan haberine göre, şirketin Lübnan ve Suriye’ye ihraç ettiği infilaklı fitillerin önemli bölümü, Cizre, Sur, Nusaybin ilçelerindeki hendek eylemlerinde hazırlanan patlayıcı tuzaklarında kullanılmış.

İddialara göre Şirket bu mühimmatı, son alıcısı Lübnan göstererek, Suriye’ye göndermiş. Hatta, bir parti ihracat ise Dışişleri’nin devreye girmesi sonucu son anda engellenmiş. Eğer Dışişleri engel olmasaymış, bu parti de aynı şekilde PKK’ya ulaştırılacakmış.

Yalçın BAYER yazısında FETÖ’nün devlet içinde nasıl bu kadar etkili hale geldiğini, 15 Temmuz’da yaşayarak öğrendik. ifadelerini kullanırken devamında :

Şimdi anlıyoruz ki, FETÖ devlet içinde büyürken, Balıkesir’de de Yavaşçalar Şirketi’ne “Yürü ya kulum” denilmiş. Küçük bir av tüfeği bayisi olan şirket, devasa arazilere ve 100 milyon dolarlık tesislere sahip olmuş. Ama bu yetmemiş, Türkiye’ye zarar versin diye ürettiği mühimmatı da terör örgütüne göndermiş."

FETÖ operasyonunda Balıkesir 'de tutuklanan işadamları arasında patlayıcı fabrikası sahibi İsmail Yavaşça da var. Yavaşça’nın fabrika ve diğer işyerlerinde arama yapan polis, kasada FETÖ’nün örgüt içi hiyerarşisini sembolize eden 2 adet 1 dolarlık banknot buldu.

Bilindiği gibi bu banknotlar darbe girişimi sonrası asker, bürokrat, eğitimci ve işadamı çok sayıda isimde ele geçti.

İsmail Yavaşça’nın oğlu Emrah Yavaşça’nın yönetim kurulu başkanı olduğu ve patlayıcı fabrikasını bünyesine bulunduran Yavaşçalar AŞ’ye soruşturma kapsamında kayyum atandı.

 Patlayıcı fabrikası kuşkusuz FETÖ gibi bir terör örgütü için stratejik öneme sahip. Yavaşçaların hızlı yükselişi ve devlet içindeki bazı klikler tarafından ‘nasıl kollandığı’ yeni yeni ortaya çıkıyor. Yavaşçalar bundan birkaç yıl önce Balıkesir’in merkezinde bir av bayisi iken 100 milyon dolarlık bir tesis sahibi oldu.

Yavaşça, soyadının aksine hızlıca yükseldi; MKE’nin ‘mermi ve fişek’ ihalelerini alır hale geldi. 2003’te Kavaklı köyünde Mücahit Çayanlı’dan 50 dönümlük fabrika arazisini ele geçirmek için evrakta sahtecilik yaptığı tescillendi. Çünkü bu 50 dönüm alınmazsa, 500 dönümlük fabrika arazisi için lisans alınamıyordu. Ancak bütün bu usulsüzlüğe rağmen fabrika kapatılmadı.

BALIKESİR’DE FETÖ YA DESTEK VERDİKLERİ İDDİASIYLA  GÖZALTINA ALINAN İSİMLER;

Ali Miraç Günerli
Ekrem Kula
Engin Göçmez
Hasan İşleyen
Muharrem Zeybek
Musa Turhan Sedef
Mümin Temel
Ömer Baykan
Engin Gençdemir
İbrahim Ethem Yavaşça
İsmail Yavaşça
Recep Ergün
Sedat Erbil
Şenol Durmuş
İbrahim Gürkan Zeybek
Cihat Gencer
Osman Avcı
Yaşar Özmen
Yıldırım Belen

BG HABERMERKEZİ