Balıkesir'e Yeni RES'ler İçin Başvuru Başladı

İkinci Program Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı ihalesi için teklifler 18 Nisan'da alınacak. Balıkesir'in de dahil olduğu yatırım sahalarına yapılması planlanan ve Toplam Yatırım maliyetinin 1 Milyar Dolar olacağı tahmin edilen Rüzgar elektirk santralleri ihalaleleri için başvuru başladı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, 4 bağlantı bölgesinde kurulacak ve toplam kurulu gücü bin megavat olan RES'lerin işletmeye girmesiyle yıllık 3,5 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek. 

Yenilenebilir enerji projeleri için tahsis edilen, özellikleri ve kritik unsurları Kanun ile belirlenmiş özel nitelikli alanlar olark tarif edilen YEKA RES yatırım alanları için Balıkesir, Çanakkale, Aydın ve Muğla bölgeleri için belirlenen 250'şer megavat kapasiteli RES projelerinde toplamda 1 milyar dolar yatırım gerçekleştirilecek. 
Söz konusu RES'ler tamamlandığında 1 milyon 200 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak. 

Kurulacak rüzgar santralleri için yatırımcılar son tekliflerini, 18 Nisan Perşembe günü saat 12.00'ye kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına verebilecek. 
İhaleye, tüzel kişi veya birden fazla tüzel kişi tarafından kurulan iş ortaklıkları ve konsorsiyum olarak da başvurulabilecek. 

Tarihi daha sonra belirlenecek ve açık eksiltme usulüyle gerçekleştirilecek ihalede, kilovatsaat başına tavan fiyat 5,5 dolar/cent olacak.

YEKA RES-2 olarak  ihale kapsamında kurulacak tesisler için lisans süresi 49 yıl olacak. 

BANDIRMA GERÇEK - 15-04-209