Bandırma .. Asansör Vurgunu !

BANDIRMA... ASANSÖR VURGUNU ( ! )
 
Bu vurgun! belki Türkiye çapında da olabilir de, ben Bandırma da yaşayan ve asansörü olan bir apartman da yönetici olduğum için, Bandırma ASANSÖR işletmeciliği olayını, öncelikle Bandırmalıların gündemine getirerek, bunun müsebbiplerini sizlerle birlikte ortaya koymayı ve doğruyu yanlışı  bulmayı deneyeceğim...
Site veya müstakil  apartmanlarımızda, olması gerektiği için ASANSÖRLERİMİZ  var. 
AKP dönemidir sanıyorum (sanıyorum çünkü ; 20 yıldır değil mi aynı partinin iktidarını yaşıyoruz!) 2018 tarihli, 4 Mayıs 2018 Cuma günkü 30411 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış, BİLİM SANAYİİ ve TEKNOLOJİ Bakanlığının, “ ASANSÖR PERİYODİK KONTROL YÖNETMELİĞİ “ var ! Madde: 8...Yani VURGUN yiyorsak, yasal dayanağı bu ! Bu yönetmelikte ; periyodik bakım yükümlülüğü bina yönetimine veya İDARE ye bırakılmış ? İDARE, Belediye...

Bina yöneticilerine kimsenin birşey sorduğu falan yok.

 Belediyeler bu bakımdan ne kadar pay alıyor!  Ne kadar gelir elde ediyor bilmiyoruz tabi ! Şükür, "Devlet" bizi ve hayatımızı düşünüyor ve  şükür vurgunu "Yasadışı" yemiyoruz !
Haaa.. YÖNETMELİKLER KANUNLARDAN ÜSTÜN DEĞİLDİR ! Yönetmelikler, kanunlara göre düzenlenmek mecburiyetindedir !

Bandırma Makine Mühendisleri  Odası, hukukçuları ile bu olaya müdahil olmuş mu ? İtiraz etmiş mi ? Bina Yöneticisine verilen sorumluluklar için davacı olmuşlar mı ? Sanmıyorum ama bu olaydaki rollerini Bandırma olarak merak ediyoruz ve bir açıklama da onlardan bekliyoruz.
Bu yönetmeliği şimdiye kadar bir Belediye Hukuk Bürosunun da İdare Mahkemesine götürmesi gerekerdi veya Makine Mühendisleri Odalarının veya muhalefet denilen siyasi partilerdeki avukatların.  Ben, ilk defa yazdığım için konuyu geçmişi bilmiyorum. UMARIM, bu vurgunu durdurmak isteyen birileri olmuştur ! 
Asansör kullanan bütün site ve apartmanların, bakım anlaşması yaptıkları bir asansör firması vardır ve o firma, aylık bedel karşılığı o asansörün aylık ve periyodik bakımlarını yapar, arıza olursa yapar ve yönetmelikler gereği asansörde gerekli yapısal değişiklikleri yapar ve uygunluk olarak, ana denetim firmasından aldığı talimata göre; ya YEŞİL ETİKETİ koyar, kullanın der... Site/Apt Yönetimi ilgilenmiyorsa da, hele ödeme yapmamışsa, KIRMIZI (binilemez) etiketini yapıştırır ve çekilir. 
Ama, sunduğum yönetmeliğe göre ;  elini yüzünü görmediğimiz "hayalet" bir FİRMA, Bandırma da kaç tane TEKNİK PERSONEL, kaç tane İDARİ PERSONEL çalıştırdığını bilmediğimiz bir firma daha bu işlerin içine sokulmuştur ki, yıllık kestiği  faturalarla  muhatabımız olmuştur ! Sahi, Bandırma SGK'na da soralım burda... Bandırma ROYAL-CERT Firmasının, sizde kayıtlı kaç tane sigortalı çalışanı var ? Çalışan varsa, çalışanların yetkinliğini, muayene uzmanlıklarını... kim denetliyor ? Bu bilgiler, bizim Bandırma Belediyesi'nde ki sözleşme dosyasında da olması gerekir çünkü. Sözleşme gereği şu kadar vasıflı kişi  istihdam edilecek maddesi vardır.  Kim denetliyor. Bandırma Belediyesi de, açıklama getirebilir bu konuya ! Öyle ya, siz  SGK denetmenleri... bu insan hayatıyla direk bağlantılı hassas  işin kaç kişi tarafından yapılabileceğini hesaplayıp, ona göre sigortalı istersiniz değil mi ? Örneğin ben.  Ramazan NARİN’e, bu gemi şu kadar kişi ile bu kadar gün sigorta ile boşaltılır diye az cezalar kesmediydiniz bana da !! 
Bandırma Belediyesinden öncelikle ; Bandırma'da ki, asansörlü bina sayısını ve  ASANSÖR SAYISINI sormak  istiyorum mesela ! Kaçı kullanılıyor ? Kaçı kullanılmıyor ? ROYAL-CERT firma olarak sizede bağlı ve size muhtemelen  rapor sunuluyordur değil mi ? 
Haaa, ROYAL-CERT, bu kadar uluslararası ve ağır bir firma, Balıkesir ve çevresinde, hangi il ve ilçelerde bu hizmeti yürütüyor ? Bunu da biliyorsunuzdur BANDIRMA BELEDİYE'si !
Ne iş yaptığını dahi bilmediğimiz, iş yaparken görmediğimiz bu firma KIRMIZI ETİKETİN üstünde, faturayı ödemediğiniz zaman anında ASANSÖR hizmetinizi, o kendi alınterinizle kurduğunuz sistemi, gelip durdurup iptal edebilmekte. Eeee, haciz hakkı da sabit tabii ! Hele bir ödemeyin !  Yasalara uygun sistemimize sokulan ve her asansörden, 2016 YILINDAN beridir, Muzafer YAŞAR diye biri çıkıp gelmiş Bandırma’ya (DURSUN MİRZA da CHP Bandırma Belediye Başkanımız), (2) yıllık sözleşme ve anlaşmalar yapılmış ve Bandırma nın tüm asansör denetimi bu firmaya verilmiş !

İhale mi yapılmış ? Açık teklif mi toplanmış. İnşallah öyledir  bilmiyorum da, Bu işler genelde kapaılı kapılar arkasında yapılır halka falan sorulmaz  seçtiğimiz meclis üyeleri güya hakkımızı koruyacak ama kimse de halk adına halkın hakkını denetlemez- sözleşmeleri (2) şer yıllık tazelene tazelene gidiyorlar  maşallah !  Sessiz sedasız, Bandırma nın ASANSÖR "RANT"ını götüren ve kendine rant sağlayan bu sistem  ve bu firmayı kendi penceremden  tanıtacam önce....
Daha sonra da, bu firmayı BANDIRMA ya getireni, ve çalıştıranı da... Asansör denetimlerinin, kontrollerinin bugüne 2016 na kadar Makine Mühendisleri Odası ve TSE tarafından yapılması, niçin engellendi ?  Sorgulayacağız elbette !
FİRMA : ROYAL-CERT    https://www.royalcertbd.com/uluslararasi-200.html   Adresi: Merdivenköy Mahallesi, Dikyol Sokak Business İstanbul B Blok Kapı No.2 A K:11 D:108
Kadıköy / İstanbul  Başkan ve yönetimi : MUSTAFA DAĞÜSTÜ, BÜLENT YILDIRIM, ERDAL DEMİR.... Royal-Cert Bağımsız Denetim, Türkiye'de 8 ilde; 10'u Yeminli Mali Müşavir, 6`sı Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir olmak üzere... 16'si Bağımsız Denetçi, 3'ü Kurumsal Finans Uzmanı, 1'i Marka Değerleme Uzmanı, 1'i Risk Uzmanı ile hizmet veriyormuş da; merkezi ve asli patronajı, Frankfurt-Almanya merkezli, "ROYALCERT";  RoyalCert International Registrars,  RoyalCert Audit International,  RoyalCert Inspection ve ROYALCERT ACADEMY markaları ile, 22 ülkede faal uluslararası bir denetim kuruluşu...Arkalarında kim var ?  BANDIRMA RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. https://www.benimisyerim.net/detay/royalcert-belgelendirme-ve-gozetim-hi...

FİRMA, Site/Apt Yöneticileri ile değil...Bandırma Belediyesi ile anlaşmalı önce. Bandırma’nın sınırları içindeki bütün ASANSÖRLERLE ilgili, işbu denetim ve tahsilat yetkisi, aynı denetim yetkisine sahip Bandırma lı bir firma var iken, 3 DÖNEMDİR bu firmaya verilmiş ? Biz Apartman yöneticileri, bu konuda "keenlemyekün"üz ? Yani yok hükmündeyiz ! Bizimle beraber, o asansörün bedelini-giderini ödeyen ev sahibi ve kiracılar da, yok hükmünde ! Sizi, SAHİP olarak sallayan yok !
Birileri gelmiş... birileriyle anlaşmış ve bizleri borçlandırmış ve üstüne üstlük, onları ; malımızın sahibi yapmış ? Ve bizim, bir söz söyleme hükmümüz yok ! Güzel değil mi ?
Bizim, site yönetimleri olarak ASANSÖR bakım anlaşması yaptığımız, aylık ödemelerini yaptığımız veya arızalarda veya yönetmelik değişti şunu koyacağız şunu takacağız diye bizden ödeme alan yerli bakım firmalarımız var ya...onlar da işbu ROYAL-CERT in emrinde  taşeronlar! ...Onların da, çıkıp durum budur diye konuşması gerekecek !
(3) dönemdir de, ROYAL-CERT sözleşmeleri yenileniyor !

Bandırma nın ASANSÖR Sayısını Belediyemiz açıklayacak inşallah da, ben 5 binin üzerinde ve binlerce diye düşünüyorum. Haa, Ramazan NARİN’i önemsemez gözüküp, bir açıklama  yapmayabilirler de! Ben bu işlerin mağduru binlerce vatandaş adına sorguluyorum .Muhatap olan olur.  Bizim Bandırma'nın tatlısu kurnazı solcularının ve çakma solcularının bu açıkça sömürüye diyecekleri bir şey yoktur hiç olmaz onların derdi show yapmak ta neyse..öyle bir huyları da var tabii. Kendileri bilir. Ben konuyu ortaya koydum. Haksız isem, özür dilerim otururum yerime ! 
Şimdi ilk iş olarak; 2016 Yılındaki ilk sözleşmeyi ve akabindeki sözleşmeleri, şimdiki Belediye Başkanımız sayın TOLGA TOSUN dan halk adına açıklama  istiyoruz !  Neden sömürülüyoruz mantıklı açıklama bekliyoruz efendim. Her yıl, sözleşmelerde ne gibi değişiklik yapılmış mesela, öyle ya; bu işi bir TÜRK VE YERLİ FİRMANIN yapması için mi, yapmaması için mi gayret gösterilmiş ?

İnşallah, adrese teslim sözleşmeler değildir.... Görmek isteriz ne yalan !
ROYAL-CERT Bandırma nın asansör patronu ! Amenna ! Peki, Erdek, Gönen, Susurluk, Manyas ve çevre il ve ilçelerimizde, patron kim ? Bilen var mı ? Bütün Belediye Başkanlarımız, bunu açıklamalı !
SİYASET ile TİCARET !
Siyaset yapanlar daha çok, ilişkilerini ticarete çevirip ticaret yaparlar. VURGUNLARA genelde,  eşyanın tabiatı bu, hayatın olağan akışı bu derler. Siyasi kimliğiniz uygun değilse, rantın başındaki kişilerle dünya görüşleriniz ve menfaatleriniz çakışmıyorsa, zaten ticaret yapamazsınız. Merkezi iktidarın üzerinde adrase teslim ihaleler ve hatta yandaşa özel hazine garantili kazançlar sağlamak için, başta ihale yasaları her gün mecliste torbalarda değiştiriliyorsa, Belediyelerde de benzeri uygulamaların olmadığını kimse söyleyemez. O yüzden, Ankara MANSUR YAVAŞ bütün ihaleleri şeffaf ve canlı yayınlarla halka açık yapmaktadır ki, bu uygulaması bize ümit vermektedir de....Bölgemizde, şehrimizde bunu görecek miyiz ? Bakacağız !
BANDIRMA da bir yetkisi olan, ROYAL-CERT rakibi firma var diye demiştim ya...Firma yı yazmayacağım, çünkü ileride İDARE ( BELEDİYE) ile gene de muhatap olabiliriz diye ticari endişe duydular. Bende o kısmını, siz okuyucuların takdirine bıraktım.  

ASANSÖR VURGUNU varsa (ki bence var)  bunun bedelini, ev sahibi kiracı biz Asansörlü yerlerde oturan Bandırmalılar ödüyoruz arkadaş !

https://www.benimisyerim.net/detay/royalcert-belgelendirme-ve-gozetim-hi...

VURGUNSUZ düzen olsa herkes için daha iyi olmaz mı ?

25/07/2021- RAMAZAN NARİN - NOGAYTÜRK -BANDIRMA