Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza İle Sorunlara Sorular-röportaj-

MEHMET LEVENTOĞLU- SERHAT OZAR

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza gündemle ilgili  sorunlara yönelik görüşme talebimize yönelik yoğun programında  1 saatlni ayırdı ve Genel Yayın Yönetmenimiz Serhat Ozar'la birlikte  bir ropörtaj gerçekleştirdik ancak zamanımız soruların tamamına yetmedi.. 

Mehmet Leventoğlu :Sayın Başkan öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz .Gündemle ilgili olarak en son haberden başlayalım  Bandırma'da 90 kilometrelik bir kazı çalışması duyumu var  seçime 1 yıl kala  nerden çıktı kent baştan başa kazılacak mı?

Dursun Mirza : 90 kilometre . Ne zaman başlayacak bilmiyorum .Zekai Başkan haberi olsun demiş Aykome Başkanı geldi  .Superonline adamları da var dediler başkanım böyle böyle kırmızı bölge  superonline kazılara başlayacak evlere internet bağlanacak 4,G geliyor vatandaşa büyük hizmet dolayısıyla biz bu işi verdik . Bana neden söylüyorsunuz benden izin mi istiyorsunuz dedim yetkim ne? bendeyse gidin 2019 Mart!ından sonra gelin .Ben şu an izin vermiyorum yetkim varsa .Yok dedi başkanım biz izin verdik dedi Aykome daire başkanı. Kazı izni Bandırmadaki kazı izinleri  AYKOME tarafından veriliyor. Açılımı Alt Yapı Kordinasyon Merkezi.Eskiden biz Bağımsız Belediye idik ,kazı yapacak olan Badaş tan Telekom'a kadar Su Kanalizasyon'u kendimiz yapıyorduk Elektrik hatlarına kadar hepsi gelip bizden izin alırdı programlardık  ölçerdik parasını yatırırdık ondan sonra  kazılırdı her yolda da izin vermezdik sonrada tamiratını yapardık. Şimdi bakın 5 tane kuruluş kazıyor. Su İçin Baski ,Doğalgaz kazıyor apartmanlara işyerlerine Telekom kazıyor hatları için öbür tarafta Uedaş elektrik.bunlar nerden alıyor izni AYKOME 'den . Ben Zekai Bey'e söyledim . Adamlar yapılacak her iş için Balıkesir'e gidiyor  biz şurasını kazacağız diyerek izin istiyorlar AYKOME'den bir ekip gelip kontrol ediyor ölçüm yapıyor diyorlar ki şu kadarpara yatırısan kazarsın ,paralar yatıyor kazı izni alıyorlar başlıyorlar kazmaya. Burda bir Belediye varmış  yokmuş hiç öyle bir şey yok git gel .Zekai bey esöyledim  ya kazı iznini bize verin ya da ben Aykome için Belediye de yer vereyim büro sizin adamlarınız burada hizmet versin Aykome yede Ukome de Ulaşım koordinasyon merkezi.  Burdaki trafik sorunlarını Balıkesir'e gönderiyorsun yapılıyor veya yapılmıyor. Zaman ve maddi israf saçmasapan birşey. 

Çözüm?

Bizden kazı izni alan yok hoyratça birde kazılar düzgün yapılsa . Nerenin kazıldığından haberimiz yok sabotaj gibi bir şey Yaparken içinden çıkan toprağı koyuluyor biz doldurdugumuzda zamanla çöküyor.  Bizde iken  öncelikle asfalt  belli bir çizim planına göre düzgün bir şekilde kesim yapılıyor düzgün bir şekilde işler gidiyor.

Mehmet Leventoğlu : Bu İşler başka Büyükşehir yönetimlerde de benzer mi yoksa sadece burada mı  Bursa'da ?

Dursun Mirza : Orturmuş Büyükşehirlerde herkes görevini biliyor. İstanbul da yerleşim binalaşma birbirine geçişte yüz kilometre mesafe mi var?Oralarda usulüne uygun kazılıyor ilçe belediyelerine bırakılmıyor  kurumlaşma var bizde ki sorun.Bizde Balıkesir Büyükşehir sistemi yanlış olduğu için .Bandırma kendi kendine yeten bir yerdi.. su kanalizasyon ulaşım itfaiye her konuda oturmuş bir sistemi düzeni vardı yeterliydi  güçlüydü. Şimdi iki başlılık. Ben 650 kişiyle işi götürüyorum öte yandan .Bandırma 'da 350 - 400 kişi Büyükşehir'in  kadrosu var.Zabıtalar itfaiye, Baski ..  Balıkesir'in oturmuş bir kadrosu yok düzen yok. Ben   Anket yaptırdım en büyük şikayetler ne ? Çıkan sonuçlar . Trafik diyor ,Kazılan yollar diyor,otopark deniyor .  Balıkesir bir anket yaptırıyor soruyorlar  Balıkesir Büyükşehir'den den memnunmusunuz 
Bandırmalılar diyor ki: - Zaten Büyükşehir'in bir hizmeti yok ki ! Bu söyleniyor. Bilmiyor vatandaş. Balıkesir bir katkısı yok ki diyorlar, Peki Bandırma Belediyesinden memnunmusunuz diyorlar  yüzde ellinin üzerinde memnunuz diyor. Ama Memnun deyilim diyenler var . Peki neden memnun değilsin?  Su fiyatları pahalı, yüzüncü yıldan hastaneye direk otobüs yok, veya otobüs şöförleri  kaba davranıyor diyorlar, memnun değilim diyor vatandaş niye yollarımız kazılıyor hala yapmıyorlar diyorlar bandırmalılar hizmetler bize ait sanıyor.

Serhat Ozar : Bütün memnuniyesizlikler Büyükşehire mi ait,peki Bandırma ?

Dursun Mirza . Yüzde doksanı . Ama onun Büyükşehirde olduğunu bilmiyor fark etmiyor bilse de bizim anlatamama gibi bir sıkıntımız var. bu hizmeetleri kim yapması lazım diye soruyorsun ankette  yüzde seksenbeş  Bandırma Belediyesi diyor. Balıkesir'in öyle bir ön yargısı var ki  Bandırma'ya karşı mesela  komisyonda su fiyatlarına zam yapılacak  balıkesir de su 1 lira bandırma da 5 lira, en azından zam yapmayın diyoruz  ama yine  aynı oranda zam yapılıyor. Bandırma ise olsun kardeşim diyor . Önyargı var. Mecliste gündemde otoparkları görünce tartıştık biraz . Sanayi alanları ile ilgili biz izin vermediğimiz zaman gidip büyük şehirden izin alıyorlar . OTOPARK MESELESİ şimdi diyorlar ki  otopark Büyükşehir'in  ben Zekai Beye de söyledim  orasını dört ana caddeyi sahil bandını bize verin biz eskiden biz yapıyorduk olmuyor böyle bölük pörçük iki başlılık oluyor  .Tartışıyoruz standı koyacakmıyız koymayacakmıyız . Yakışıyor mu ? Dediler ki burası Büyükşehir'e ait Balpark'a veriyoruz. Dedik Burası Bandırmaspor'a ait  sonra Bandırmaspor'a vereceğiz. Ne gerek diyorum ,ne gerek var ! Bandırmaspor'un otopark işletmesi var Balpark'ta bir otopark işletmesi.   Balpark'a vereceğinize Bandıramspor a direk verin,siz otopark gelirini Bandırmaspor'a verecekmisiniz. Evet vereceğiz. O zmana Balpark'a neden veriyorsunuz? Kötü niyet var . Örnek siz ana caddelerde buranın bütün gelirini Bandırmaspor'a  vereceğiz demiştiniz verdiniz mi? Vermediler?

Serhat Ozar : Hiç mi vermediler?

Dursun Mirza : Onun için dedim bunu rededin demiyoruz geri çekin  konuşalım bir sonraki mclise geitrelim bakın bu spekülasyon olacak Bandırma'da  Bandırmaspor Balıkesirspor zaten gereksiz bir çekişme var  hoş değil dedim masal dinler gibi tepkisiz dinlemeyin burda dedim kimse anlamıyor. Daha kaybettiğimiz mahkeme yok bunu da kazanacağım dedim eğer evet oyu kullanmak istemeyen varsa dıları çıksın  yarın bir gün sorumlulunuz olacak dedim. 

Bakın vatandaşa yönelik bir açıklama hazırladım .  Balıkesir Büyükşehir belediyesinin görevlerini  BİLİYORMUSUNUZ diye. Bir Su ve kanalizasyon ve su büyükşehir'e  devredilmistir, su gelirlerinden büyük şehir 25 milyon TL su geliri temin etmiştir.2- Trafik ve ulaşım hizmettleri büyükşehir'e baglanmıstır. Şehir içi ulaşım, durakların yapımı bakımı,otobüs bilet fiyatlarını  büyükşehir ayarlamaktadır ,şehirlerarası otobüs terminalin gelirleri,yazhane kirası ,dükkan kiras,ı giriş cıkış ücretleri, yaklaşık yılda 3 buçuk milyon TL tır parkı gelirleri yılda 1milyon TL olmak üzere büyükşehir tarafından alınmaktadır.Bandırma Belediyesi nin dışındadır. Halk otobüslerin gelirinin büyük kısmı büyükşehire yatmaktadır.
3)Ana caddeler, Sahil bandı büyükşehir'e bağlanmıştır, Atatürk Cad İnönü Cad,Ordu Cad,Kurtuluş caddesi büyükşehirin sorumluluğuna gecmiştir. Bu caddelerin bakımı onarımı kaldırımlar ,yoların cizgileri ışıkları yeşil alanlar  bakımı büyükşehir'e aittir Bandırma Belediyesi nden alınmıştır.

Peki bunları yapıyormu?  Bu görevlerin hiç birisini yapmıyor ! Sahil bandı alanları  hepsi büyükşehir'e geçmiştir bu alanların aydınlatması,çimlerin bakımı, yoları, tamamen büyükşehir'e aittir. Bu konuda Bandırma halkının bilgilendirilmesi gerekiyor bunların hepsini bir dergide yayınlıyacağız ayrıca büroşurde bastıracağız. Banvit'in ordan başlayarak ilan vergilerini işgaliyelerini hepsinin paralarını Büyükşehir almaktadır.
Balıkhane ve dükkanların kiraları büyükşehir'e geçmiştir,
4-Yoların kazılması ve görevide büyükşehir'e aittir, Bandırma içinde başta Baski Telekom dogalgaz elektirik ve süperonline kazılar yapmaktadır yolardaki kazı izinleri aykome yani altyapı koordinasyondan alınmaktadır Bandırma belediyesinden kazı için izin alınmamakta hatta bandırma belediyesi neresi ne zaman kazıldığIndan haberdar bile olmamaktadır.
Kazı yapan kişiler yol bozma üçretlerini büyük şehire yatırmaktadırlar,büyük şehir izin verdiği kazıları yapmak vede yaptırmakla görevlidir ama malesef bandırma belediyesi tarafından yapılmaktadır.
5-Haller büyükşehir'e bağlanmıştır,toptançı halinde ki iş yeri kiraları ve hale giren çıkan sebze meyve tüm gelirlerin tümü büyükşehirce  alınmaktadır. Balık haline giren cıkan bütün gelirler büyük şehir tarafından alınmaktadır.itfaiye işleri büyükşehir'e bağlanmıştır,arama kurtarma ayrıca kış şartlarında  afetlerle mücadele büyükşehir'in görevidir..ilaçlama işlemleri büyükşehir'e geçmiştir sineklerle ve haşere ile mücadele
büyükşehir'in sorumluğundadır. İlçeyle  bağlantı köy yolarını yapma görevi büyükşehir'e aittir. şehir içi ulaşım sorunları UKOME Ulaşım koordinazyon merkezine verilmiştir.
İnşaat ruhsatlarından alınan zorunlu otopar paraları artık büyükşehir'de birikmektedir .Bu paralar kentimize otopark yapılmasında  kullanılmalıdır ama malesef büyükşehir almıştır
Bakın Nato caddesinin yapılan yolun parası da verilmedi, evet sıkışınca yer satıyoruz! 

Mehmet Leventoğlu : Bandırma Belediyesinin yıllık bütçesi toplam ne kadar?  Belediye arazilerini satıyorsunuz? Belediye hizmet yerleri fiyatlar yüksek eleştiriliyor?

Dursun Mirza : Yıllık bütçe 100 milyon civarında bazen 70 milyon gerçekleşiyor bazen 90 oluyor geçen yıl 103 milyon harcamışız ama 78 milyon toplamışız..,hizmet alanımız genişledi.. 25 milyonu buldu köylere yaptıgımız hizmetler. Sattığımız  yerler yatırıma dönüştürülüyor, yüzde doksan memnuniyet var.  Kafeterya Hizmet yerlerimizden kar amacımız yok ,fiyatlarla diğer esnaflara göre ayarlanmıyor, her hizmetin kalitesi olması lazım, çalışanın emeğinin hakkını veriyoruz, asgari ücret vermiyoruz , 2 bin liranın altında alan garson yok bizde dört yılda yaptıklarımızı  anlatacağım  Sanat kafe açılması cok iyi oldu kültür merkezimizde resim   keman kursları ,bağlama ahşap yapması satranç halk oyunları gibi calışmalar var  vay efendim belediye kafemi işletirmiş  Bunları da doğal karşılıyoruz aslolan Büyükşehirde kendi işini yapacak Bizde kendi işimizi yapacağız. 

Mehmet Leventoğlu : Kent içinde bitişik nizam imar verilmesi yüksek katlar eleştiriliyor ? Otopark sıkıntısı had safhada?

Dursun Mirza :  2006 ylında İstanbul Teknik Üniversitesinden gelen ve mecliste onaylanan imar planı ve uygulamasına göre izin veriliyor. Şehir planlamasında önceden yoğunluk hesaplanarak ,yeşil alanlar, ortak kullanım kamu alanları yapılaşma göz önüne alınarak yapılıyor dolayısıyla otopark meselesinde de yeni çıkan kabul edilen bir yönetmelik yürülüğe girdi. Buna göre her apartman kendi otoparkını yapacak  ya da bir otopark yeri bedeli olarak belediyeye ödeme yapacak bu miktar 17.Bin TL .

Serhat Ozar : Cin Çukuru projesi Malta deresi  ?

Dursun Mirza : Ordu Caddesinde Tekel binasını meclise getirdik daha önce Cemal Öztaylan'ın ticari alan için  engellediği yerler için tekrar başvuru yaptık . Bizim o bölgeyi Bandırma ekonomisine katmamız gerekiyor. Cin çukuru da keza Malta Deresi de..Cin Çukurunda talihsizlik oldu.  Bursa anıtlar kurulunda işler biterken Balıkesir'e devredildi son aşamadaydı fakat o arada devredilince yeniden projemiz inceleniyor burada Pertevniyal Hastanesi ve Santral kültür merkezi var,siyaseten olmasada Hocalar bu konuda istikrarlı onu yapamazsınız bunu yapamazsınız tescilli binalar olduğu için onlara uyumlu yapman lazım orası onaylarsa hemen yapacağız. Bizim orada istediğimiz bir kültür merkezi yeşil alanlar kafeteryalar ve yatırımcıya bırakılacak alanlar. Şu anda görüşmelerimiz devam ediyor. 

Mehmet Leventoğlu : Ticaret Odası seçimlerinde sizin desteklediğiniz kesim var mı?

Evet. Her iki tarafta da bizim üyelerimiz var, ben bizim üyelerimizi destekliyorum. CHP üyelerini destekliyorum .Ben tarafsız değilim kendi meclis üyelerimizi destekliyorum. Her iki ktarafta kazanacağını iddia ediyor. Kazanan Bandırma olsun Başarılar diliyorum.

Mehmet Leventoğlu : Partiniz CHP ve  yerel siyasetle ilgili  son değerlendirme de  düşünceleriniz nedir sizce  nasılsınız?Önseçim olmayacak diye bir söylem var?

Yapılan anketlerde partinin durumu Bandırma'da iyi ,Eskisinden iyi. Yine anket yaptıracağız. Bir sürü şey gelişti. İttifak var İYİ Parti meselesi var. Ben Belediye açısından bakıyorum. Bandırma'da yüzde seksenlerde bir memnuniyet var Belediyeden. Açılımı Şöyle ;  yüzde yetmiş iki memnuniyet başarılı .. yüzde sekizlik bir mutsuz kesim var.  yüzde onbeşte idare eder diyenler var. Sorunları dile getirenler var. Parti olarak baktığımzıda 2014 ten daha geri değil ilerdeyiz parti olarak . Dursun Mirza nın oylarınında partinin yüzde beş önde olduğu gözüküyor. Önseçim konusu nerden kaynaklanıyor ?Parti tüzüğü değişikliği oldu. Parti meclisine bırakıldı kara. Genel Başkan önseçim yapmayacağını söyledi başarılı başkanların devam edeceğiniz söyledi. Merkez yoklaması olduğu taktirde herkes işi gücü bırakır ,Ankaraya gider bu gerçekçi değil kendimizi tekrar anlatmaya gerek yok! İlçe başkanlığı yaptık meclis üyeliği yaptık başarılı değil mi ölçmek çok kolay Bandırma'da önseçim olacak deyince çok az aday olur. Merkez yoklaması denirse HERKES bırakır  aday patlaması olur ama ben sosyal demokrat olarak önseçimden yanayım. Sadece önseçim üyelerinin seçmesi yeterli değil bence halkımızın isteemsi  önemli, partililerimiz okey verirse tekrara devam ederim diyorum ama iki dönemde yeterlidir diyorum, Livatya Malta deresi  Cin Çukuru projelerimiz bazılarını hayata geçirdik Bandırma Belediyesi çevremize belediyelere göre Balıkesir 'e göre yıldız gibi parlıyor. Kimseye Borcu olmayan köylere ve kırsal yerlere diğer belediyelere göre çok öne çıkmış  maaş ödenemeyen yerlere göre çalışanlarına haklar veren büyük projelere çaba gösteren bir belediye. Aynı zamanda kentinde çağdaş yaşamı devam ettiren sanat hizmetlerinde sportif hizmetlere katkı sunan sosyal yardımları hiç aksatmadan sürdüren bir belediye. Kaynak yetmediğinde gelirimiz neyse ayağımız yorganımıza göre uzatalım diye gelmedik. Kaynak arayışlarımızla yaratmak lazım önemli olan Bandırma nın beklediği hizmetleri yapmamız lazım yoksa paramız yok ne yapalım diyerek çöpleri toplayalım maaşları verelim oturalım demiyoruz. Büyük projelerde yapıyoruz okullara camilere sivil toplum örgütlerine bizim kadar destek veren bir belediyegelmemiştir. Salonlarımızı tahsis ediyoruz.

Mehmet Leventoğlu : Kardeş Şehirlere gittiniz ? Orada yerel yönetimler nasıl? Bir de çoktandır beklenen 5000 lik planlar?

Dursun Mirza : Kardeş şehirlere zorlaştı gitmemiz. Yerel yönetimlerde bizim savunduğumuz sistem orada olduğu gibi yerinden yönetim . İki başlıyız Hükümetin Kaymakamlığın bağlı olduğu birimler var birde Belediyelere bağlı olan birimler var. Şimdi üç başlı oldu Büyükşehir geldi . Çık işin içinden çıkabilirsen ! Kaynaklar zaman çarçur oluyor. Sen de gittin Kamen'e nasıl? Bir tek Belediye Başkanı seçilmiş var Kaymakam yok Vali Yok seçilmiş Belediye var.  Büyükşehir yok.  Orda okullar Belediyeye bağlı ,Hastaneler, Emniyet, Vergi dairesi Belediyey bağlı Yatırımlar belediyey bağlı. Vergi topluyor hepsinin ayrı birimi var tüm ihtiyaçları ordan götürüyorlar. Eğer yetm,iyorsa merkezden isteniyor. Kaynak israfı yok ama ne var ? Benim en çok dikkatimi çeken orada mesela imar planlarının yapılması yeni kentleşme. Dedielr ki biz asla özel şahısların yerlerine imar planları yapmayız. Önce kamulaştırıp satın alırız  planları yaparız sonra diğerleri şekillenir. İmar rantına izin vermeyiz Bizde olsa komunistlik derler . Almanya'da rantı kamu alır ondan başka hizmetler yapar. Bizde sistem ranta dönük siyaset yapanlarda buna göre. Seçim yapılırsa başkan bize rant sağlar diye adayların peşinde kimse yok.

Beşbinlik planlara gelince Edip Bey zamanında planlanan ama bu yönetimin iptal ettim dediği planlar yeniden devreye girdi. İhaleyi alan firma hukuken haklı çıktı planlar çizilmeye yeni başladı. Sarı alanlarımız var imara açacağız. Mor kısımlar önce yapılsın yatırımcıları bekletmeyelim dedik. Bir yıl içinde bitecek. Bizimde çok yerimiz var. Oraları parselleyeceğiz .Planlayacağız başka 

SERHAT OZAR. Başkanım Bandırmaspor a çok ciddi destekler verdiğinizi biliyoruz  kamuoyu zaten biliyor. Bu destekler bundan sonra devam edecek mi ?Dedikodular var Dursun Başkan desteğini kesecek ya da kesti ,Partiden bu kadar uğraşmasılmasını istemiyorlar. Şerafettin Engüdar keza aynen bu şekilde spekülasyonlar var. ?

Tabii ki; ben sporun içinden gelen birisiyim Bandırmaspor sevdasını yüreğimde taşıyorum . Biz başkan olmadan öncede sürekkli maçlara giden takip eden Bandırmaspor yönetim kurulu üyeliği yapan insanız. Her zaman Bandırmaspor'u en üstte en başarılı görmek hakkımız sadece fıtbolda değil diğer dallarda da bu kentten yetişecek sporculara destek olak örnek olacak bir kulüp istedik . Bu kulüpten sporcu yetişsin istedik. Bandırmaspor'da her alanda dışarıya açılsın istiyorum. Tabi bizim genelde kulüplerin sıkıntısı benzer. Bu kulüplerin geliri gideri belliolması gelir kaynakları düzenli olması lazım kurumsallaşması lazım. Kişilere göre Başkanın zenginliğine mal varlığına göre değişmemesi lazım.Bizim benim bütün gayretim Mehmet Kılkışlı anahtarı getirdikten sonra hatta bizim onlarada desteğimiz oldu. Otobüsü o zaman aldık. Ondan bu tarafa şampiyonlukta yaşadık ama hiç birisi kalıcı olmuyor. Kalıcı şeyler düşünmemiz lazım Vakıf aracılığıyla yaratılan kaynaklar yine büyük ölçüde amatör spora gitti ama Bandırmaspor'a gidiyor. Bir kere otoparklardan benzinlikten henüz başlamadı ama yakında devreye girecek Tır parkı .Kamyonlardan alacağımız ücretler katkı yapacak daha başlamadı. Bunlar gelir kaynakları ayda beşyüz binlira ve daha da artacak. Diğer kulüplerin çoğu nun bu kaynağı yok. Onun için uzun vadeli planlar yapmak katılımlı sporlara yönelik yatırımlar yapmak gerekiyor . Hemen her sene şampiyon olalım birinci lige çıkalım gibi elbette istiyoruz heedeften uzaklaşmak yok ama sağlıklı kişilerden bağımsız kurumsallaşarak yolumuza devam etmemiz lazım. Bunun için çabalarımız var. Ama kolay olmuyor. Neden olmuyor. Birinci Lige çıkıyorsun oraya uyum için beş tane altı tane adam alıyorsun takıma ağabeylik yapsın diye başarılı ismi transfer ediyorsun kimisi iyi çıkıyor kimisi çıkmıyor bazı yanlışlar transferlerde oluyor evet ama bunu görüyoruz büyük tecrübeli kulüplerde yapıyor. İyi olur diye adam alıyorsun ama o adam senin takımında başarılı olmuyor. Uyum s ağlayamıyor. Ama anlaşma yapıyorsun oynasa da oynamasa da ..Şampiyon olduk sevindik Küme düştük üzüldük ama dedik ki hocamız iyi kalsın dedik onun istediği transferleri yaptık. 

Bakıyoruz Altınordu gibi kulüpler nasıl başarılı oluyor .İnceliyoruz. Bizde Tesis ve idman sahaları ayrı. Şampiyonluğa oynayan takım her zaman için olmalıyız. Bakın şimdi takıma yapılan genç transferler de olumlu. Vakıfın gelirinin tamamı amatör spora ayrılması taraftarıyım .Takımın da Anonim Şirket olması gerektiğini düşünüyorum. Şirketleşmeye gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Gündeme gelecek. Kurumsallaşacak. O yüzden ben inanıyorum ,Bandırma kentinin potansiyeli çok yüksek . Düzenli gelir kaynağı olmayınca sıkışınca işadamlarına fabrika sahiplerine gidiyorsun sürekli olunca da bezginlik oluyor. Aynı insanlara gidilince çıkmaz yol gibi tıkanıyor. 

Onursal Başkanlıktan ayrılacaksınız deniyor?

Öyle bir şey oluyor mu? Benim onursal başkan olayım öyle bir talebim olmadı. Ama  Biz her zaman Bandırmaspor'a ve Bandırma da ki tüm sporlara destek olmaya devam edeceğiz. Sabırsızız biraz. Belediye olarak geçmişte olmayan yapılmayan  şeyleri yapıyoruz. Bandırma Basketbol kulübüne yirmi yıllığına yer verdik. Destekledik. Eleştiri oldu.Orada sporcular yetişecek . Belediye olarak ta faydalanacağız. Bandırmalı faydalanacak.Yüzme havuzu da Kapalı Salon da bitti. Bu kent böylece bir salon kazandı. Benim de bakış açım bu. Ben bunu yaparım dediler geldiler. Al sana yer dedik. Bu kentin ocukları için kullanılacak spekülasyonlar oluyor. O açıdan onların açısından bakmıyorum. Bandırma bir spor salonu kazandı mı. Bandırma çocukları yararlanacak mı? O açıdan bakıyorum. Yirmi yıl süresi var yap işlet devret bu arada birlikte kullanacağız. Ayrıca Tenis kulübüne yer talebi vardı . Tenis kulübüne verdik. Ciddi yatırımcılar. Orada 3 adet tenis sahası . Çevre düzeni kafeterya çocuk oyun parkı yapacak. Betonarme içermeyecek. Balcı Çamlığında da 2 adet Tenis kortumuz var. Şimdi İller Bankasından karar çıkardık İtfaiyenin olduğu alada kapalı salıon yüzme havuzu onu da gündeme hızla getirip yapıp bitireceğiz orada şu anda sentetik bir saha oluyor. Onun yanında 2 tane kort olacak yüzme havuzu kapalı salon otoparkıyla birlikte çok güzel bir tesis olacak . Ben bunlardan katkı yapanlardan mutluluk duyuyorum. 

Son olarak bana soruyorlar milletvekili mi olacaksın bundan sonra. Yok. Benim hedefim Bandırma da en başarılı Belediye Başkanı olmak gelmiş geçmiş en başarılı başkanı olmak Bandırmanın beklentilerini çözmek eksiklerini tamamlamak.iz bırakmak.Tam onünün açıldığı dönem onun için halkın çıkarına halkın yararına . Yok ordan rant alalım burdan rant elde edelim bilmem ne değil. Bandırma'yı geleceğin kenti olarak planlamak sanayi olarak çarpık olmayan ve kentin marka devrini arttırmak imajını yükseltmek cazip bir kent yaratmak. Üniversitemiz yeni mühendislik açılıyor çok yakında 20 bin kişiye ulaşacak öğrenci sayısı şimdi on bir bin. Şimdi bütün bunlar bizi heyecanlandırıyor. Yapacağımzı işler çok var . Bu konuda Bandırma'ya katkı yapmak isteyen herkes ama herkesle işbirliği içinde çalışmaya hazırız. Büyükşehir dahil. İktidar partisi muhalefet partisi dahil. Katkı yapacak kim varsa hep beraber Bandırma için Bandırma'nın geleceği için .

BANDIRMA GERÇEK - SERHAT OZAR - MEHMET LEVENTOĞLU - 29-03-2018