Bandırma Belediyesi 2021 Faaliyet Bütçesi Onaylandı

Bandırma Belediyesi Nisan Ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi.

 Yasa gereği, belediyelerin her yıl Nisan ayının ilk haftasında yapmakla yükümlü olduğu, bir önceki yıl faaliyet raporu ve bütçe performans toplantısını Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirdi.
Teamüller gereği mesai saati sonunda, akşam saatlerinde yapılan değerlendirme toplantısı, Ramazan  nedeniyle saat 15:00’da başladı. Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’un, Meclis Üyeleri arasında bulunan avukatların 5 Nisan Avukatlar Günü’nü de kutladığı açılış konuşmasının ardından, önceden belirlenmiş 26 gündem maddesinin görüşülmesine geçildi. İmar değişiklikleriyle ilgili gündem maddeleri, Belediye Meclis Üyelerinin yaptıkları açıklamalar sonrasında oy birliğiyle encümene havale edildi.
Yapılan oylamanın ardından AKP, MHP, İYİ Partili Meclis Üyeleri gündem ile ilgili söz hakkı alarak görüşlerini bildirdiler. Cumhur İttifakını oluşturan AKP ve MHP’li Meclis Üyelerinin eleştirilerine cevap veren Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun: “2019’da seçimle göreve geldiğimiz andan kısa süre sonra, tüm dünyayı etkisine alan küresel bir kriz yaşadık. Pandemi döneminde kaybettiğimiz onca canın yanı sıra, zaten sallantıda olan ülke ekonomisi ciddi bir sorun sarmalına dönüştü. Çalışamayan, işyerini açamayan, geliri olmayan vatandaşlarımız çok ciddi bir açlık kriziyle karşı karşıya kaldı. Sosyal belediyecilik anlayışımız gereği, ‘Önce İnsan’ diyerek, hiç kimseyi ötekileştirmeden, kimin neye ihtiyacı varsa yardımına koştuk. Henüz tam olarak pandemiyi atlatamadan, maalesef ülkemizdeki üretim eksikliğinden kaynaklanan ekonomik kriz baş gösterdi. Üstüne en büyük gıda ithalatı yaptığımız iki ülke; Rusya ve Ukrayna savaşı başlayınca gıda ve doğalgaz tedarikinde büyük sorunlar yaşandı. Doğalgaz ve petrole gelen büyük zamlar enerji üretimimizi sekteye uğratırken sanayi üretimini de oldukça olumsuz etkiledi. Gıda ithalatında yaşanan zorluklar ve fiyat artışından kaynaklanan çok büyük bir krizle baş başayız. Akla gelen her şeyin astronomik fiyatlara yükselmesine rağmen bunlardan yılmadık. Söz verdiğimiz tüm projelerimizi az önce belirttiğim sebeplerden dolayı makul süre geciktirmiş olsak da asla vazgeçmedik, durmadık, durmayacağız. Bu zor sürede bizlerden desteklerini esirgemeyen, başta Bandırmalı hemşerilerimiz olmak üzere; tüm şehir paydaşlarımıza, Meclis Üyelerimize, Daire Amirlerimize ve belediyemiz çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

 Nüvit Erten, Müjdat Gündoğdu ve Harun Algül’den oluşan Denetim Komisyonu, Nisan ayımeclis toplantısında denetim raporunu sundu.  Nüvit Erten, “Geçen dönem başlatılan çalışmaların bu dönemde daha da hız kazandı. Belediye gelirlerinin internet ortamından daha sağlıklı yapıldığı ve belediye gelirlerinin artırıldığı görüldü. Ambar sistemi ile tek elden yapılması kurumsallaşma adına önemli bir adım oldu. Demirbaş kayıtlıları açısından önemli bir gelişme. Kamuya ait borçların olmamasının ne kadar önemli olduğunu incelemelerde gördük. Geçmişten gelen bir gelenek olmuş ve bu konuya önem verilmiş. Birçok belediye kamu borcu altında zorluk yaşıyor. Bütçe yüzde 6 oranında aşılmıştır. Büyükşehirden alacak 21 milyon 500 bin lira, 15 milyon kira alacağımız var. Toplamda emlak vergileriyle birlikte 47 milyon lira alacağımız var. ” dedi.
Denetim Komisyonu Üyesi MHP’li Harun Algül bütçeyi eleştirdiği konuşmasında  “ Bazı müdürlüklerin bütçelerini aştığını görüyoruz. Personelle ilgili yasal sınarlar içindeyiz ama bütçemizin yüzde 60’ı personele gidiyor. "eleştirisinde bulunurken bankalara olan 15 Milyonluk borca dikkat çekti ve Önceki senelerde yapılan çalışmalarla birlikte olumlu gelişmeler olduğunu görüyorum. Başarılar diliyorum.” dedi.
Başkan Tosun'un muhalefetin eleştirilerine yanıt verdiği konuşması sonrasında toplantıya yaklaşık 10 dakika ara verildi. Verilen aranın ardından yasa gereği Meclis Üyeleri sıralarında yerini alan Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’un yerine, oturumu Meclis Üyesi Fatma Salı Karabacakoğlu yönetti. Bandırma Belediyesi 2021 Yılı Faaliyet Raporu ve Bütçe Performans Değerlendirme Sunumu için kürsüye davet edilen Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, 2021 yılı içerisinde yapılan tüm belediyecilik hizmetlerini ekran eşliğinde Meclis Üyelerine anlattı. Sunumun ardından yapılan oylamada, Bandırma Belediyesi 2021 Yılı Faaliyet Raporu ve Bütçe Performans Değerlendirmesi Millet İttifakı üyelerinin red oyuna karşılık oy çokluğuyla onaylandı.

ENCÜMEN ÜYELİKLERİNDE SÜRPRİZ  TERCİH

2021 Faaliyet Raporunun onaylanmasının hemen sonrasında yeniden Başkanlık koltuğuna oturan Başkan Tolga Tosun, Bandırma Belediyesi Komisyon Üyelikleri için belirlenen adayların onaylanmasını meclise sundu. Toplantı gündeminin ilginç gelişmesi  Encümen üyelikleri seçiminde yaşandı yasa gereği gizli oyla yapılan Encümen üyeliklerine öngörülen adaylardan CHP’den Av.Merve Polat, Sıtkı Ağan ve Ümit Durukan seçilirken  Merve  Polat’a 23, Sıtkı Ağan’a 20 ve Ümit Durukan’a ise 18 oy çıkarak aday olmayan  CHP’li üye  Nüvit Erten’e de 12 oy çıkması Millet İttifakında çatlak mı var ? Cumhur İttifakı nın hamlesi mi? değerlendirmelerine yol açtı.  

Belediye Meclis Üyelerinin oy birliğiyle seçtiği diğer komisyonlar ve üyelerin isimleri şöyle oldu:

Plan ve Bütçe Komisyonu:
Adil Levent Coşkun
Nüvit Erten
Metin Ok
Müjdat Gündoğdu
Zeynep Özdemir
İmar Komisyonu:
Adil Levent Coşkun
Mesut Özdemir
Levent Yalçın Cömert
Onur Çon
Yusuf Ziya Çelikoğlu
Kıymet Takdir Komisyonu:
Adem Yılmaz
Onur Çon
Mesut Özdemir
Eren Ülkü
Salih Soner Koçoğlu
Deprem ve Doğal Afet Komisyonu:
Onur Çon
Fatma Salı Karabacakoğlu
Hüseyin Koçyiğit
Murat Atansoy
Eren Ülkü
Eğitim, Kültür, Sanat, Gençlik ve Spor Komisyonu:
Nüvit Erten
Fatma Salı Karabacakoğlu
Adem Yılmaz
Basri Ersan Kırbaş
Müjdat Gündoğdu
İnceleme ve Araştırma Komisyonu:
Aydın Yağar
Merve Polat
Cihan Yılmaz
Aydilek Gönenç
Oya Yücel
Tarife Komisyonu:
Nüvit Erten
Abdullah Erbay
Fatma Salı Karabacakoğlu
Aydilek Gönenç
Murat Atansoy
Çevre ve Sağlık Komisyonu:
Adil Levent Coşkun
Aydın Yağar
Ümit Durukan
Müjdat Gündoğdu
Zeynep Özdemir
Yaşlı, Engelli ve Düşkünlerin Sorunları Komisyonu:
Abdullah Erbay
Sıtkı Ağan
Ümit Durukan
Eren Ülkü
Zeynep Özdemir
Kadın ve Çocuk Komisyonu:
Fatma Salı Karabacakoğlu
Merve Polat
Oya Yücel
Zeynep Özgün
Aydilek Gönen

Komisyon Üyeleri oylamasının ardından gelen yeni eleştirilere cevap veren Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun: “Bandırma Belediyesi yarattığı katma değerleri ile, öz kaynaklarıyla, kamuya neredeyse hiç borcunun olmamasıyla güçlü bir belediyedir. Geride bıraktığımız her yıl, bütçe talebimizi sürekli arttırdık ve bunu yapamayacağımız üzerine de muhalefetten sürekli eleştiri aldık. Ancak bahsedilen o yıl sona erdiğinde, talep ettiğimiz bütçeyi yakaladığımızı hepiniz tespit ettiniz. 2019 Yerel Seçimler sonrası göreve geldiğimizden bugüne 3 yıl geçti. Toplamda 360 milyon Liralık bütçe kullanmışız. Hizmetlerimizi, personelimizin maaşlarını, ödemelerimizi hiç geciktirmemişiz. Ayrıca BASKİ’den 22 milyon Lira da alacağımız var! Kendi gelirlerimizi kendimiz yaratmalıyız, yeni gelir kaynakları için de birlikte çalışmalıyız. Bandırma Belediyesine güvenin. Tüm olumsuzluklara, engellemelere, Büyükşehir yasasından kaynaklanan kayıp ve hizmet aksatmalarına rağmen, son üç dönemdir, bugün 13. senesinde olduğumuz Cumhuriyet Halk Partili yönetimiyle Bandırma Belediyesi, finansal ve kurumsal açıdan Türkiye çapında örnek belediyelerden biridir. Sorunları birlikte aşacağız, Bandırma’nın geleceği için en doğru adımları atacağız” dedi. Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’un yaptığı açıklamanın sonrasında, bir sonraki Meclis Toplantısının 5 Mayıs Perşembe günü saat 18:00’da yapılacağı ilan edildiği; Bandırma Belediyesi 2021 Yılı Faaliyet Raporu ve Bütçe Performans Değerlendirme Toplantısı sona erdi.

05-04-2022- BANDIRMA GERCEK