Bandırma Belediyesi'nden Basın Açıklaması

Bandırma Belediyesi; Eğitim Destek Evinde  görevine son verilen  kişinin  bir süre önce kendi evinde yaşanan olayda 17 yaşında olduğu iddia edilen  kızın alıkonulması ve şikayete üzerine cinsel istismar  iddiası ile tutuklanan şahısla ilgili olarak  ve hukuki yargılama süreci sonuçlanmadığı halde  bazı çevrelerce ve internet haber sitelerinde  haberin çarpıtılarak verilmesi  ve Belediye'ye bağlı Eğitim Destek Evi Öğrenci Kurs Merkezi'ne yönelik kamuoyunda olumsuz  algı operasyonu maksatlı yayınlar  üzerine basın bildirisi yayınladı.

BASINA ve KAMUOYUNA

Belediyemize bağlı Öğrenci Kurs Merkezi’nde öğretmen olarak görev yapmış olan şahsın, suç niteliği taşıyan davranışını tüm kamuoyu gibi bizler de üzülerek öğrenmiş durumdayız. Olayın vuku bulduğu ilk günden bugüne kadar tüm hukuki ve resmi süreçlerin yakın takipçisi olduğumuzu belirtir, yaşanılan menfur olayla ilgili yaptığımız bu açıklamayı tüm kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Yaşanan olayı esefle ve şiddetle kınıyoruz.

Bandırma Belediyesi İnsan Kaynakları Limited Şirketi bünyesinde çalışmış olan şahıs, 08.11.2021 tarihinde adliyede gerçekleştirilen resmi işlemlerinin ardından tutuklanmıştır. Olayın gerçekleştiği günden itibaren konu ile ilgili kurumumuzca detaylı soruşturma gerçekleştirilmiştir. İvedilikle neticelendirilen soruşturmanın ardından, kurum içi disiplin kurulu kararınca ilgili şahsın iş akdine derhal son verilmiştir.

Yazılı ve dijital basında sanık şahsın savunulduğuna veya sahiplenildiğine dair haber ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. Kurumumuzun itibarını zedelemeye yönelik mesnetsiz ve art niyetli yapılan haberler karşısında Bandırma Belediyesi olarak duruşumuz açık, net ve samimidir. Olayda mağdur olan kişinin Öğrenci Kurs Merkezi’mizde kayıtlı olan bir öğrenci olmadığı ve menfur olayın merkezimiz bünyesinde değil, şahsın özel mülkünde (evinde) gerçekleştiği gerçeği hâsıl olsa da, sanık şahsın yaptığı davranış hiçbir yanıyla kabul edilebilir değildir.

Ayrıca Öğrenci Kurs Merkezi’mizde uzun yıllardır sadece 7. ve 8. sınıf düzeyindeki öğrencilere hizmet verildiği ve mağdur öğrencinin 12. sınıf düzeyinde öğrenim gören ve merkezimizle hiçbir bağlantısının bulunmadığı bilindiği halde hakkımızda çıkan haberler maalesef karalamaya yöneliktir. Bu türden asılsız haberlere itimat gösterilmemesi gerektiğinin altını çizer, konuyla ilgili her türlü açıklamanın tarafımızca yapıldığını ve yapılacağını belirtmek isteriz.

Belediyemize bağlı faaliyet gösteren Öğrenci Kurs Merkezi’nde görevli olan tüm personellerimizin ve kayıtlı öğrencilerimizin yaşanan süreçlerden olumsuz etkilenmemeleri adına psikolojik açıdan her türlü profesyonel takip uzmanlardan alacağımız destekle bizzat Belediyemiz tarafından sağlanacaktır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin güvenilir eğitim ortamlarında hizmet almaları ve geleceğe hazırlanmaları hepimizin birincil vazifesidir. Bu konuda Bandırma Belediyesi’nin eğitime verdiği önem ve hassasiyet tüm Bandırma halkı tarafından bilinmekte ve uzun yıllardır takdir görmektedir.

Yaşanan üzücü olayla ilgili hukuki sürecin devam ettiğini ve en yakın takipçisi olduğumuzu bildirir; bu menfur olaydan duyduğumuz derin üzüntüyü kamuoyuyla paylaşırız.

Bandırma Belediyesi

Basın-Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü

18-11-2021