Bandırma Demokrasi  Platformu 'ndan Fiili Saldırıyı Kınama

Basına ve Kamuoyuna                                                                        13/06/2022
Kentimizde  çeşitli sendika, dernek ve siyasi partiler tarafından  iki yıl önce kurulan Bandırma Demokrasi Platformu kurulduğu günden itibaren gerek ülke gündemi gerekse yerel gündeme ilişkin sayısız eylem ve etkinliğe imza atmıştır. Hayat pahalılığını protesto etme , bildiri dağıtımı, Bandırma ve Gönen’de  işten atılan işçilerle dayanışma ve  basın açıklaması yapma, Migros işçilerinin işten atılmalarını  protesto, linçe uğrayan Sezen Aksu ve hasta tutuklu  Aysel Tuğluk’la dayanışma, tutuklu Boğaziçili öğrencilere kart gönderimi,  Filistin’le  dayanışma, Ukrayna’nın işgalini protesto, zeytin yönetmeliği protestosu ,  tarıhınde  ılk defa  Bandırma’da Newroz gecesi organizasyonu  gibi faaliyetler  bunlardan bazılarıdır. Bütün bu eylemlilikler bileşenlerimizde ve halkta karşılık bulmuş ve memnuniyet yaratmıştır. 
Buna karşın kuruluş aşamasında Demokrasi Platformu bileşeni olmaları  tüzel kişiliklerinin olmaması sebebiyle uygun bulunmayan Güney Marmara Dayanışması isimli bir grubun yürütmesi olduğu söylenen Erol Yıldız ile Aydın Akbal  ve onlarla hareket eden bir grup tarafından yürütülen  manipülasyon,  karalama, yalan ve iftira kampanyaları yetmemiş ,   Demokrasi  Platformuna  yönelik provokasyon ve fiili saldırıya dönüşmüştür.
Bölgemizde iktidar onayıyla   sermayenin yarattığı  ekolojik  sorunlara yönelik İklim Adaleti Koalisyonu ( İAK )  27 Mayıs Cuma günü düzenlediği  etkinliklere bileşenlerimizle birlikte  Biga ayağından itibaren katılım sağladık. Çünkü tüm bileşenlerimizle birlikte hepimiz  başta OSB  olmak üzere tüm ekolojik kırımlara karşıyız! Bandırma Cumhuriyet Meydanında yapılan basın açıklaması bitiminde  Erol Yıldız tarafından başlatılan sözlü saldırı Aydın Akbal tarafından yumruklu saldırıya dönüştürülmüştür. Bir kadın arkadaşımız da olayların ortasında kalarak yüzünden hafif darbe almıştır. Duyarlı davranmamız neticesi olayın büyümesi engellenmiştir. Biz bu olayı hiçbir yerde duyurmayarak mücadelenin zarar görmesini engellemeye çalışırken saldırgan taraf ekoloji grubunda  bizim onlara saldırdığımız gibi dezenformasyonu yaydığını görmekteyiz.
Emek ve demokrasi mücadelesinde önemli görevler üstlenmiş   platformumuza  yönelik bu kişiler tarafından yapılan saldırıyı kınıyor ve tekrarının yaşanmaması için herkesi daha duyarlı olmaya davet ediyor , bu konuda halkımızı bilgilendirmek için bu basın açıklamasını kamuoyu ıle paylaşmak istiyoruz.
  
             Bandırma Demokrasi Platformu Bileşenleri 
SOL Parti
Alevi Kültür Derneği            (AKM)
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)
Büro Emekçileri Sendikası (BES/KESK)   
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)
Emek Partisi (EMEP)
Emekli Sen (DİSK)
Eğitim İş (Birleşik Kamu İş)
Eğitim Sen ( KESK)
Genel  İş  (DİSK)
Gıda İş  (DİSK)
Güney Marmara Çevre Derneği (GÜMÇED)
Halkların Demokrasi Partisi  (HDP)
Kız Çocukları Umudumuz Derneği (KIZÇODER)
Sağlık Emekçileri Sendikası  (SES/KESK)
Sinema  Amatörleri Derneği (SAMDER)

13-06-2022